Blog

Öksürüğe karşı bire bir

  Blog    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Öksürüğe karşı bire bir

Bilim adamları bilhassa 18 yaş altındaki çocuklarda ve gençlerde zararlı olan öksürük şurupları yerine, inatçı öksürüklerin tedavisi için çikolatayı öneriyor.

The Telegraph’ta yer alan habere tarafından, araştırmacılar kakao ve çikolatadaki “teobromin” adlı bileşenin öksürüğü kestiğini belirlediler. Yardımsever olduğu tamamiyle kanıtlanırsa, iki sene içinde ilaç biçiminde piyasaya sürüleceği kaydedildi.

İngiliz Ulusal Akciğer ve Kalp Enstitüsü göre yapılan araştırmada, kakao ve çikolata içerisinde yer alan “teobromin” isimli maddenin öksürüğü engellemeye yardımcı olduğu tespit edildi.

Çikolatadaki “theobromine” isimli maddenin, boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlemede öksürük şuruplarından bile daha etkin olduğunu söyleyen araştırmacılar, öksürük şuruplarında yer alan “codeine” isimli maddenin özellikle 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerde faydasından çok zararı bulunduğunu açıkladılar.

Teorik olarak öksürüğü yatıştırmada bir tutam bitter çikolatanın tatmin edici olabileceğini söyleyen araştırmacılar, gereksinim duyulan reel dozun belirlenmesi için demin çalışma yapılmadığını ifade ettiler.

Vakit

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.