Öğün planlama ve alışveriş

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Öğün planlama ve alışveriş

İştah açıcı yemekler aranje etmek
Hiç size iştah açıcı gibi soyut bir yemek servisi yapıldı mı? Hadi söy­leyin, beyaz bir yemek yemek tabağında fırında tavuk, patates püresi ve karnıbahar veya yanma salata ile birlikte yeni üretilmiş kızartma için yemeğe oturdunuz. Tavuk yemeğiniz tabakta fazla beyaz ve antipatik mı görünüyor? veya kızartma yemeğinizi yediğiniz süre yediğiniz herşeyi fazla mu kıtır kıtır hissettiniz? Neyi servis yapacağımızı planlamadığımız süre buna benzer şeyler çoğunlukla yaşanır.

Öğünlerinizi kolaylıkla sıralamak için dönüşümlü bir mönü hazırlayın:
Pazartesi (tavuk), Salı (balık), Çarşamba (vejetaryen), Perşembe (biftek), Cuma (makarna ya da hamur işi), Cumartesi (arta kalan yemekler), Pazar (batırık, çiğ köfte, guymak gibi ırksa bir yemek yemek). Gözde belli başlı yemek tarifinizle başlayarak bir şema oluşturun ve tamamlayıcı bağlı yemekler ekleyin.
Bir öğün çekici olmalıdır. Değilse beğenilmeyecektir. Sürükleyici bir öğün renk, lezzet, doku ve besinler açısından da varlıklı olmalıdır.

Renk
Yemeğinizin rengi gözünüze hitap eder ve onu gördüğünüzde iştahınızı harekete geçirmeye başlar. Eğer yemek tek renk ise değişik renklerde olan yemek­ler değin çekici görünmez. Yabani pirinç pilavı ve fırınlanmış taze brokolinin olduğu beyaz bir tabaktan daha albenili ne olabilir ki? Bu size daha iyi görünmüyor mu?

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.