Ödem

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ödem

Deride kızanklık, kaşıntı, halka şeklinde kendinigös-teren bir nesil deri hastalığıdır. Cildin temiz ve kuru tutul­ması gerekmektedir. Mantarlar değişik olup benzer süre­da bulaşıcıdırlar.

İnsandan insana bulaştığı gibi bununla beraber hayvan­lardan insanlara da geçen bir hastalıktır. Tedavi edilme­diği zaman üzerinde bakteri oluşumu gerçekleşir ve diğer sorunlara da niçin olabilir.

Bunun için ilk önce doktora gitmek gerekmektedir. Başkalarının özelliklede mantarlı olarak tanıdık kişile­rin eşyalarını kullanmamakta fayda vardır.

Kullanılan malzemeler:
Kükürt
Su
Vazelin
Hazırlanışı:
Yanm su bardağı vazelin ve yarım çay bardağı kükürt alınarak bir kaba konur. Yeteri dek su eklenerek mer­ayrıca kıvamına gelinceye dek kanştınlır. Bir bez yardı­mı ile mantarlı bölgeye sürülür.

Kullanılan malzemeler:
Gülhatmi Kökü
Kepek
Su
Hazırlanışı:
Bir akarsu bardağı gülhatmi kökü ve yarım su bardağı kepek alınarak bir kaba konur. Ayrıntılarıyla ezilerek toz haline getirilir. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Bir bez yar­dımı ile mantarlı bölgeye sürülür.

Kullanılan malzemeler:
Dulavrat otu
Nikah Çiçeği
Hercai menekşe
Kekik
Kırlangıç otu
Su
Hazırlanışı:
Bütün malzemelerden bir parça alınarak bir barbar ko­nur. Beş bardak su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan mantarlı yerlere dökülmek suretiyle bu bölgeler yıkanır.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.