Blog

Obama’nın zor sınavı

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Obama'nın zor sınavı
Eski ABD Başkanı Bush’un getirdiği ücret kesintileri 31 Aralık’ta sona eriyor. Obama, düzenlemenin devamı için muhalefetle yaptığı görüşmelerden netice alamadı. Fiscal Cliff (Malî Uçurum) denilen uygulamanın sona ermesi, ABD halkına ağır bir yük getirecek.
Vakit Gazetesi’nin haberine tarafından Amerika’da eski Başkan George Bush döneminde, ekonomik krizden çıkmak için getirilen aidat kesintileri 31 Aralık gecesi sona erecek. Fiscal Cliff (Mali Uçurum) olarak adlandırılan bu durumun resesyona sebep olması bekleniyor. 31 Aralık’a günler kala Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında, atılacak yeni adımlar konusunda herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. Olur Ya o zamana değin ödenti kesintileri uzatılmazsa keza varlıklı hem de orta ve bakımlı gelirli mükellefler devlete fazla ücret ödemeye başlayacak. bununla birlikte büyük bir kısmı savunma harcamaları elde etmek üzere kamu masraflarında büyük kesintiye gidilecek. Özetle Amerikan ekonomisi yeni bir resesyonla aleyhinde karşıya gelecek. Başkan Barack Obama’nın günlerdir anlaşmaya çalıştığı Cumhuriyetçiler, zaman zaman anlaşma sinyalleri verse de şu esas kadar Malî Uçurum ile ilgili net bir tavır göstermedi. Peki Mali Uçurum konusunda sene ardına kadar bir anlaşma sağlanmazsa vatandaşları neler bekliyor?
Yeni yasanın çıkartılmaması halinde 2013 yılında ödenti oranları otomatik olarak artacak. Başkan Obama’nın hiç imtiyaz vermediği orta gelirli (middle class family) bir aile ortalama 2 bin dolar, düşük gelirli bir aile ise 350 dolardan artı ekstra aidat ödemek zorunda kalacak. 2012 yılı kazanç dağılımına kadar vergi oranları 10, 15, 25, 28, 33 ve 35 biçiminde değişiyor. Şayet ‘Parasal Uçurum’ konusunda yeni bir anlaşmaya varılamazsa vergiler 15, 28, 31, 36 ve 39,6 oranlarına yükselecek.
Kongre göre 2008 yılında kabul edilen işsizlik maaşları sene sonunda kesilecek. Bu durumdan takriben 2 milyon Amerikalı ilk elden etkilenecek.
2009 yılında yüzde 10 civarında olan işsizlik oranı geçen ay itibarıyla yüzde 7,9’a düştü. ‘Fiscal Cliff’ sorunu çözülmezse Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tahminlerine kadar 3,4 milyon insan işini kaybedecek. Bu kayıp ise işsizlik oranını en düşük yüzde 9,1 oranına yükseltecek.
vermek isteyenler için mevcut olan yüzde 15’lik vergi oranı yüzde 20’ye yükselecek. Sadece Wall Street yatırımcılarını değil kişisel tüm yatırımcılar daha fazla aidat ödemek durumunda kalacak. şimdi 5 milyon 120.000 bin dolar üzerinde gayrimenkul sahibi olanlar yüzde 35 ödenti öderken bu oran yüzde 55’e yükselecek. Bir başka ifadeyle bu ahali 1 milyon dolar daha fazla ücret ödemek zorunda kalacak.
Kongre, 2010’da sosyal güvenlik vergi oranlarını yüzde 6,2’den yüzde 4,2’ye indirmişti. 31 Aralık’ta sona erecek bu indirim takvim 50 bin dolar gelire sahip bir vatandaşın haftalık 20 dolar ekstra ödenti ödemesini gerektirecek. Amerika’da hemen takriben 50 milyon insanın sağlık durumu sigortası var. 65 yaş ve üstü insanların sigortasını ise devlet karşılıyor. Olur Ya Parasal Uçurum konusunda bir uzlaşma olmazsa sağlık durumu için ayrılan bütçe yüzde 2 azaltılacak. Bu da hastane ve çalışanlara verilen maaşlarda düşüş olacağı anlamına geliyor. Keza rahatsızlık salgınlarının izlenmesi ve azaltılması için çalışan Rahatsızlık Teftiş ve Önleme Merkezi (CDC) bütçesinde 464 milyon dolar kesinti yapılacak. ‘Mali Uçurum’ ile ilgili bir adım atılmazsa millet harcamalarında kesintiler başlayacak. 1 Ocak 2013’te savunma harcamaları öncelikle elde etmek üzere birçok kalemde kesintiler yapılacak. Toplamda 800 milyar dolara yakın bir kesintiden laf ediliyor. Kongre daha önce 2013’te 100 milyar dolar ve gelecek 10 yıl her tarafında 1 trilyon dolar harcama kesintisi konusunda anlaşmıştı.
Finansal Uçurum’un uzatılmasının ekonomiyi negatif etkileyeceğini açıklayan ekonomistler, bilhassa bütçe açığının büyümesinden üzüntü ediyor. Her iki parti anlaşıp Bush dönemi ödenti kesintileri uzatıp ve harcamaları azaltmazsa bütçenin toplamda 4,5 trilyon dolar açık vereceği öngörülüyor. Her iki durumda da Amerikan ekonomisini zor günler bekliyor.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.