Netflix, Kaşıkçı cinayeti bölümünü yayından kaldırdı

  Sağlık ve Yaşam    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Netflix, Kaşıkçı cinayeti bölümünü yayından kaldırdı

Dijital film ve dizi platformu Netflix, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili kraliyet ailesini eleştiren bir içeriği, Suudi Arabistan devletinin talebiyle, bu ülkede yayından kaldırdı.

Kraliyet ailesinin talebi, Amerikalı komedyen Hasan Minhaj’ın programının, ülkenin siber suçlar yasasını deldiği iddiası ile yapıldı. 

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Netflix yöneticileri de olayı doğruladı ve “Ifade özgürlüğünü savunmakla birlikte ülke yasalarına uymak zorundayız” denildi.

Fakat Suudi Arabistan’daki Netflix üyelerinin bu platformda izleyemediği laf konusu birim, YouTube’da yer almaya devam ediyor.

Kaldırılan bölümde, komedyen Minhaj, Ekim ayında İstanbul’da işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ı eleştiriyor.

Hasan Minhaj, Salman ile ilgili ne söylüyor?

Hasan Minhaj stand-up tarzında yayınlanan programın laf konusu ikinci bölümünde Muhammed Bin Selman ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Yalnızca birkaç ay öncesine kadar veliaht Prens Muhammed Bin Salman, Batı tarafından, ‘Arap dünyasının ihtiyacı olan reformist’ olarak görülüyordu. Fakat Kaşıkçı cinayeti sonrası ‘galiba o sandığımız gibi bir reformcu değil” diye düşünmeye başladılar.

“Aynı anda herhangi bir Müslüman’a sorsanız, “Hadi ya yeni mi anladınız! Onun veliaht prens olduğu ülke Suudi Arabistan!” derdi.”

Minhaj, Muhammed Bin Salman için Suudi Arabistan’da, “Kurşunların Babası” (Abu Rasasa) rumuzunun kullanıldığını ve bunun “En Gangster isim” olduğunu da söylüyor.

Cinayetle ilgili 11 kişi yargılanacak

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de izdivaç için gereken bir belgeyi olmak üzere gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü.

Ankara, cinayette rol oynayanların Türkiye’de yargılanması çağrısı yapmış, ancak bu çağrı Suudi yetkililerce daha önce de reddedilmişti.

Suudi Arabistan daha önce Türkiye’nin uluslararası soruşturma açılması önerisini de reddetmişti.

Cinayetle ilgili olarak, “Artık milletlerarası soruşturmanın zorunlu olduğunu görüyoruz” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Suudi mevkidaşı, Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili kendi soruşturmalarını yürüttüklerini ve milletlerarası soruşturmaya lüzum olmadığını söyleyerek cevap vermişti. 

Suudi Arabistan Başsavcılığı Sözcüsü ve Başsavcı Yardımcısı Şulan el Şalan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 5’i idam istemiyle olmak üzere 11 kişinin yargılanacağını duyurmuştu. (BBC Türkçe)

25 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.