Ne kadar suya ihtiyacımız var?

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Ne kadar suya ihtiyacımız var?

Kronik olarak dehidre, yani sağlık durumu uzmanları tarafından önerilen tedarik olan günde takriben 2 litre su içmeyen insanla­rın %75′inin aralarında olma ihtimaliniz çok yüksek. Sıradan bir insan günde yaklaşık 1 litre akışkan alır; bunun çoğunu asidik kahveden, çaydan ve meşrubattan alıyor fakat gerçekte bunların çoğu vücudun suyunu çalıyor. Ve bu daha aşağı seviyede bulunmak, yi­yeceklerden alınan miktarın da hesaplanmasını gerektiriyor. Çok arada bir, bu ihtiyaç tedarik ve kalite bakımından tatmin edici ol­mama ihtimaline karşın su içerek karşılanıyor. Cornell Tıp Merkezi’nde Gıda Veri Merkezi’nin yaptığı bir ankette, katılımcıların bütün olarak %10′u hiç su içmediklerini belirtmiş!
İdeal sıhhat ve kilo için, sonra ayrıntılı olarak da anlata­cağım gibi, daha fazla suya -iyi suya- ihtiyacınız var. Ortalama bir yetişkin gün içinde terleme, nefes, idrar, hareket, hatta uy­ku yoluyla 2,5-3 litre akışkan kaybeder ve eğer bu yerine konmazsa beden susamış kalır.
Eğer yeterince su içmezseniz, şişmanlarsınız. Bu değin ba­sit. Her şeyden önce, hafif susama bile metabolizmayı %3 ora­nında yavaşlatır. İkinci olarak, vücudumuzun susama dikkat çekici­lerine öyle gözümüz kapalıdır oysa, onları arzu sancıları ola­rak yorumlarız. Yani, yeterince içmezsek, gereğinden fazla ye­riz. Son olarak, eğer yeterince su almazsak, karoser sonunda su­yu tutar, kendimizi şişmiş ve rahatsız hissederiz; keza oldu­ğumuzdan daha kilolu görünürüz! Asidik bir gövde, suyu do­kulara çevirir ve orada asitleri nötrlemeye başlar.

En önemlisi vücut, suyu asitleri nötrlemek için, asit fazlası­nı seyreltmek için ve bir anlamda asitleri (ve tüm toksinleri) idrar, ter ve bağırsak yoluyla yıkayıp temizlemek için kullanır. Yeterince su olmazsa beden çok asitli olur ve koruma -yağ depolama- duru­muna geçer. Vücut suyunda sadece %2′lik bir azalma bile bu­nun için yeterlidir. Bunun sizin için değersiz bir miktar oldu­ğunu düşünüyorsanız şunu aklınızda tutun: Bir saatlik ortala­ma bir egzersizde bile cisim suyunun %2′sini kaybetmek mümkündür.

Eğer bu da su içmeniz için yeterli olmadıysa şunu da belir­teyim; yağ miktarına ilave olarak, yeterince su içmemek de sizi hasta ve yorgun yapacaktır. Fiilen gün içi yorgunlukların bir numaralı sebebi su eksikliğidir. Yeterince su olmadan, yeterin­ce enerjiye sahip olamazsınız. Kendinizi yorgun ve cılız his­sedersiniz. Bu %2′lik azalma bile fiziki performansta kayda değer bir eksikliğe niçin olabilir.

Yeterince su içmediğinizde dokularınızda oluşan asitler yu­muşatıcı görevini görür, kaslarınız yumuşar ve güçsüzleşir. Ya­pılan araştırmalar su oranındaki %3′lük bir düşüşün, adale gücün­de %10 azalma, hızda %8 düşme ve daha düşük kas dayanıklı­lığına yol açtığını göstermiştir.
%4′lük su kaybına ulaştığınızda, baş dönmeleri hissedersi­niz ve maddesel şiddet kapasitenizde %30′luk bir düşüş meydana kazanç. Bir puan daha fikir büyük ihtimalle konsantrasyon, uyuşma, sabırsızlık ve baş ağrıları yaşarsınız (kuru cildin ya­nında, bunlar susuzluğun en keskin özellikleridir). Bir puan daha kaybetmek kalbinizin hızlanmasına ve karoser ısınızın de­ğişmesine yol açar. %7′lik kayıpta bayılırsınız.
Erken safhalarda bile susuzluk düşünce bozukluğuna, kısa süreli düşünce problemlerine, esas matematik sorunlarına, kendinizi sözlü olarak ifade etmekte zorlanmanıza ve odaklan­ma problemlerine niçin olabilir. Baş dönmesi ve el-ayak so­ğukluğu da sonuçlar aralarında olabilir. Ve bu liste uzar gider: Tedirginlik, sinirlilik, bunalım, şeker tüketme ricası ve kramplar.
Sizi hastalandırdığı için: Susuzluk azıcık daha önemli bir hal aldığında, asit akışı (mide ekşimesi), eklem ve sırt ağrıları, mig­ren, fibromiyalji, kabızlık, kalınbağırsak iltihabı ve anjin gibi belirtilerin de aralarında bulunduğu rahatsızlıklar meydana kazanç. Ciddi susama astım, alerji, diyabet, hipertansiyon, egza­ma, kurdeşen, deride oluşan nokta ve lekeler gibi cilt rahatsızlık­larıyla da ilgilidir. Aşırı obezite, kalp hastalıkları ve kanser gibi önemli hastalıklar da uzun süreli susuzlukla bağlantılıdır. Eğer cisim suyunuzun %15-20′sini kaybedersiniz, yaşamınız dosdoğru tehlikeye girebilir.

Kısacası: Su eksikliği sizi öldürebilir.
Hiçbir şey yemeden takriben 30 gün dayanabilmenize rağ­men, su içmeden yetmiş iki saatten pozitif yaşayamazsınız. Vü­cudunuz soğuk havada, sıcak havada kullandığı kadar su kulla­nır ve siz uyurken de su kullanımı kurnaz olduğunuz miktara eşittir. Sıradan bir günde, aşırı somut aktivite, kutup noktada çevresel şartlar (sıcak ve/veya kuru iklimler gibi) ya da vücudu­nuzdan fazla su çekecek bir koşul (hava yolculuğu, yüksek bir binada geçirilen süre gibi) laf konusu olmadığında bile, vü­cudunuzdaki suyun %1′ini kaybedersiniz. Burada sıralanan pek çok ciddi belirtinin, bir günü veya bir saatinizi düşük su se­viyesiyle geçirmeniz sonucu oluşmamasına rağmen, öyle fazla insan hayatlarının büyük bir bölümünü düşük seviyeli kronik susuzluk durumunda geçiriyor. Pek çoğumuzun kilolu, hasta ve bezginlik olmasına şaşırmaya lüzum yok!

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.