Ne kadar suya ihtiyacımız var?

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Ne kadar suya ihtiyacımız var?

Kronik olarak dehidre, yani sağlık durumu uzmanları tarafından önerilen tedarik olan günde takriben 2 litre su içmeyen insanla­rın %75′inin aralarında olma ihtimaliniz çok yüksek. Sıradan bir insan günde yaklaşık 1 litre akışkan alır; bunun çoğunu asidik kahveden, çaydan ve meşrubattan alıyor fakat gerçekte bunların çoğu vücudun suyunu çalıyor. Ve bu daha aşağı seviyede bulunmak, yi­yeceklerden alınan miktarın da hesaplanmasını gerektiriyor. Çok arada bir, bu ihtiyaç tedarik ve kalite bakımından tatmin edici ol­mama ihtimaline karşın su içerek karşılanıyor. Cornell Tıp Merkezi’nde Gıda Veri Merkezi’nin yaptığı bir ankette, katılımcıların bütün olarak %10′u hiç su içmediklerini belirtmiş!
İdeal sıhhat ve kilo için, sonra ayrıntılı olarak da anlata­cağım gibi, daha fazla suya -iyi suya- ihtiyacınız var. Ortalama bir yetişkin gün içinde terleme, nefes, idrar, hareket, hatta uy­ku yoluyla 2,5-3 litre akışkan kaybeder ve eğer bu yerine konmazsa beden susamış kalır.
Eğer yeterince su içmezseniz, şişmanlarsınız. Bu değin ba­sit. Her şeyden önce, hafif susama bile metabolizmayı %3 ora­nında yavaşlatır. İkinci olarak, vücudumuzun susama dikkat çekici­lerine öyle gözümüz kapalıdır oysa, onları arzu sancıları ola­rak yorumlarız. Yani, yeterince içmezsek, gereğinden fazla ye­riz. Son olarak, eğer yeterince su almazsak, karoser sonunda su­yu tutar, kendimizi şişmiş ve rahatsız hissederiz; keza oldu­ğumuzdan daha kilolu görünürüz! Asidik bir gövde, suyu do­kulara çevirir ve orada asitleri nötrlemeye başlar.

En önemlisi vücut, suyu asitleri nötrlemek için, asit fazlası­nı seyreltmek için ve bir anlamda asitleri (ve tüm toksinleri) idrar, ter ve bağırsak yoluyla yıkayıp temizlemek için kullanır. Yeterince su olmazsa beden çok asitli olur ve koruma -yağ depolama- duru­muna geçer. Vücut suyunda sadece %2′lik bir azalma bile bu­nun için yeterlidir. Bunun sizin için değersiz bir miktar oldu­ğunu düşünüyorsanız şunu aklınızda tutun: Bir saatlik ortala­ma bir egzersizde bile cisim suyunun %2′sini kaybetmek mümkündür.

Eğer bu da su içmeniz için yeterli olmadıysa şunu da belir­teyim; yağ miktarına ilave olarak, yeterince su içmemek de sizi hasta ve yorgun yapacaktır. Fiilen gün içi yorgunlukların bir numaralı sebebi su eksikliğidir. Yeterince su olmadan, yeterin­ce enerjiye sahip olamazsınız. Kendinizi yorgun ve cılız his­sedersiniz. Bu %2′lik azalma bile fiziki performansta kayda değer bir eksikliğe niçin olabilir.

Yeterince su içmediğinizde dokularınızda oluşan asitler yu­muşatıcı görevini görür, kaslarınız yumuşar ve güçsüzleşir. Ya­pılan araştırmalar su oranındaki %3′lük bir düşüşün, adale gücün­de %10 azalma, hızda %8 düşme ve daha düşük kas dayanıklı­lığına yol açtığını göstermiştir.
%4′lük su kaybına ulaştığınızda, baş dönmeleri hissedersi­niz ve maddesel şiddet kapasitenizde %30′luk bir düşüş meydana kazanç. Bir puan daha fikir büyük ihtimalle konsantrasyon, uyuşma, sabırsızlık ve baş ağrıları yaşarsınız (kuru cildin ya­nında, bunlar susuzluğun en keskin özellikleridir). Bir puan daha kaybetmek kalbinizin hızlanmasına ve karoser ısınızın de­ğişmesine yol açar. %7′lik kayıpta bayılırsınız.
Erken safhalarda bile susuzluk düşünce bozukluğuna, kısa süreli düşünce problemlerine, esas matematik sorunlarına, kendinizi sözlü olarak ifade etmekte zorlanmanıza ve odaklan­ma problemlerine niçin olabilir. Baş dönmesi ve el-ayak so­ğukluğu da sonuçlar aralarında olabilir. Ve bu liste uzar gider: Tedirginlik, sinirlilik, bunalım, şeker tüketme ricası ve kramplar.
Sizi hastalandırdığı için: Susuzluk azıcık daha önemli bir hal aldığında, asit akışı (mide ekşimesi), eklem ve sırt ağrıları, mig­ren, fibromiyalji, kabızlık, kalınbağırsak iltihabı ve anjin gibi belirtilerin de aralarında bulunduğu rahatsızlıklar meydana kazanç. Ciddi susama astım, alerji, diyabet, hipertansiyon, egza­ma, kurdeşen, deride oluşan nokta ve lekeler gibi cilt rahatsızlık­larıyla da ilgilidir. Aşırı obezite, kalp hastalıkları ve kanser gibi önemli hastalıklar da uzun süreli susuzlukla bağlantılıdır. Eğer cisim suyunuzun %15-20′sini kaybedersiniz, yaşamınız dosdoğru tehlikeye girebilir.

Kısacası: Su eksikliği sizi öldürebilir.
Hiçbir şey yemeden takriben 30 gün dayanabilmenize rağ­men, su içmeden yetmiş iki saatten pozitif yaşayamazsınız. Vü­cudunuz soğuk havada, sıcak havada kullandığı kadar su kulla­nır ve siz uyurken de su kullanımı kurnaz olduğunuz miktara eşittir. Sıradan bir günde, aşırı somut aktivite, kutup noktada çevresel şartlar (sıcak ve/veya kuru iklimler gibi) ya da vücudu­nuzdan fazla su çekecek bir koşul (hava yolculuğu, yüksek bir binada geçirilen süre gibi) laf konusu olmadığında bile, vü­cudunuzdaki suyun %1′ini kaybedersiniz. Burada sıralanan pek çok ciddi belirtinin, bir günü veya bir saatinizi düşük su se­viyesiyle geçirmeniz sonucu oluşmamasına rağmen, öyle fazla insan hayatlarının büyük bir bölümünü düşük seviyeli kronik susuzluk durumunda geçiriyor. Pek çoğumuzun kilolu, hasta ve bezginlik olmasına şaşırmaya lüzum yok!

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: