MÜSİAD gayrimenkul için borsa kuruyor

  Güncel Haberler    8 Ocak 2019
Yorum Yok

MÜSİAD gayrimenkul için borsa kuruyor

Türkiye’de üretilen, dağıtılan, ihraç edilen veya ithalat yoluyla piyasaya sunulan mahsul veya hizmetlerin çevreye aklıselim ve çevre dostu olduğunu belirten Çevre Etiket Sistemi, hayata geçti.

Çevre Etiketi Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı göre hazırlanan mevzuat, çevresel etkileri azaltılmış ürünlerin teşviği ve tüketicilere dürüst, bilimsel temele dayalı, gönüllülük esaslı “Çevre Etiketi Sistemi”ni oluşturarak, sistemin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları içeriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevre, insan, sağlık durumu, iklim ve doğal yaşamı korumak istediklerini anlattı. Kurum, şunları ifade etti:

“Çevre Etiketi Sistemiyle hedefimiz, bir ürünün ya da hizmetin üretim aşamasından başvuru formu ömrünün bittiği ana kadar geçen bütün süreçlerde çevre, insan, afiyet, iklim ve doğal hayat üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaktır. Çevre etiketi uygulamasının tüm mahsul ve hizmet gruplarında yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın çevre ve insan sağlığına zararlı olabilecek ürünlerle çevre dostu ürünler arasında fark yapmasını temin etmek.”

Kurum, Yönetmelikte yer alan çevre etiketinin belirlenmesine ilişkin esasları ise şöyle sıraladı:

“İklim değişikliğine ve biyoloji ile ilgili çeşitlilik üzerinde olumsuz tesir yapan enerji tüketiminin azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesi. Mahsul veya hizmetlerden kaynaklı atık oluşumu ve çevresel ortamın maruz kaldığı emisyonlar ile zararlı maddelerin bertarafı. Teknik olarak muhtemel olan durumlarda, çevre ve sağlığa zararlı maddelerin daha tehlikesiz maddeler ya da yöntemlerle değiştirilmesi. Mahsul ya da hizmetlerin uygulama ömrünün uzatılması ve her yerde kullanılabilirliğinin sağlanması veya bir diğer ürüne dönüştürülmesi yoluyla çevresel etkilerinin en aza indirilmesi.” 
Çevre etiketi içeren ürün veya hizmetlerin bu kriterlere uygun olmasının önemine dikkati çeken Kurum, “Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin de olası olduğunca azaltılması yine dikkate alınacak hususlardan biri olacaktır.” dedi.

Mahsul veya hizmet grubu kriterlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında mahsul veya hizmetin çevresel performansının iyileştirilmesiyle finansal ve yönetimsel tartma aralarında denge sağlanacağını vurgulayan Kurum, “Minik ve orta büyüklükte işletmelere orantısız yönetimle ilgili ve ekonomik tartma getirecek kriterler belirlenmemesine özen göstereceğiz. Ürün veya hizmetlerde daha yüksek çevre performansına ulaşılmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇEVRE ETİKETİNE KİMLER BAŞVURU EDEBİLECEK?

Kurum, çevre etiketi kullanım süreci ve değerlendirilmesine ilişkin olarak da “Üreticiler, imalatçılar, ihracatçılar, ithalatçılar, hizmet sağlayıcılar, toptancı ve perakende satıcılar çevre etiketi başvurusu yapabilecek. Bakanlığımıza sunulan dilekçe dosyaları en geç 30 gün içinde incelenecek. Format olarak başvurusu uygun bir şekilde değerlendirilenler, yapılacak teknik incelemenin arından Çevre Etiketi Kurulumuz nihai kararı verecektir.” bilgisini verdi.

KANSEROJEN ÜRÜNLERE ETİKET DEĞIL

Bakan Kurum, toksik, çevreye zararlı, kanserojen özellikleri taşıyan kimyasal içerikli ürünlerin çevre etiketi alamayacağını belirtti. Çevre etiketi bölge ürünlerin yanlış, aldatıcı ya da çevre etiketi bütünlüğüne zarar verecek reklam, açıklama, etiket veya logo kullanamayacağını da açıklayan Kurum, çevre etiketi kullanımının 4 sene zaman için verildiğini, bu sürenin sonunda bitmiş müracaat edilmesi halinde aynı aşamalardan geçerek uzatılabileceğini bildirdi. 
Yürürlükteki ürün veya hizmet grubu kriterlerine uygunluğu sağladığı sürece çevre etiketinin kullanılabileceğini anlatan Kurum, çevre etiketinin tanıtımı ve kullanılmasının özendirme edilmesi için de dağıtılmış kampanyalar ve incelemeler yapılacağını da dile getirdi.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.