Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

Bir Takım kadınlar doğuştan olan mükemmeliyetçidir veya yetiştirilme şekilleri onları bu duruma ge­tirir. Hayatlanndaki her şey hatasız olmalıdır. En iyi işte çalışmak, en eşi bulmak ve en mutlu yuvayı kurmakla sorumlu hisse­derler kendilerini.

Bir Takım kadınlar ise, anne olduklarında mükem­meliyetçi oluverirler. Çocukları için her şeyin eksiksiz olmasını dilerler. Kendilerinin hayatta karşılaştıktan olumsuzlukları, çocuklarının ya­şamasını engellemeye adarlar kendilerini. Bu şekilde çocuklannm ömür boyu mutlu ve sağ­lıklı bir hayat yaşayacaklannı düşünürler.

Hamilelikleri süresince iyi beslenip yasaklanmış yiyeceklere ellerini deha sürmezler. Doğumla­rının en iyi hastanede en konforlu şekilde gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaparlar. Anne sütünün bu dönem için en dinç gıda oldu­ğunu bildiklerinden minik bebeklerini olası olduğu değin uzun emzirirler. Çocuklarının bo­yu akranlarına kadar kısa ise panik olurlar.

Mükemmeliyetçiliğin bedeli çoğu kez ağır olur. Her ne kadar bebek gelişimi üstüne yazıl­mış kitaplan hatmedip, izlenmesi gereken bütün videoları izlemiş olsanız da, çocuğunuzun ha­yatı planladığınız gibi hatasız olmayabilir. Zi­ra sizin yaklaşımınız, çocuğunuzun yaptığı hatalan kabullenmesini güçleştirecek ve bu da hatalannı görüp ders çıkarabilme kabiliyetinin ge­lişmesini engelleyecektir.

defalarca çok iyi edinmek, her şeyi doğ­ru gerçekleştirmek, en iyisi için savaşmak zorunda de­ğilsiniz. Kendinizi içinizde var olan annelik güdüsüne teslim ettiğiniz takdirde, zaten bebeğini­zin ihtiyaçlarına karşılık verecek özelliklere sa­hip olduğunuzu ayrım edeceksiniz. Keza bebeği­nize, hem de kendinize kusur yapma alanlan ver­meniz, aranızdaki ilişkideki hayal kınkhklarını azaltacaktır.

Emzirmeyi ele alalım. Anne sütünün bebek­ler için en iyisi olduğu, bilimsel olarak kanıtlanmış bir hakiki. Her ne dek başlangıçta uzmanların tavsiyeleri üzerine emzirmeyi seçim ettiyseniz de, bir süre sonradan bundan ne dek ke­yif aldığınızı fark edip bebeğinizi mükemmeliyetçilik adına değil, aranızda oluşan bağın bü­yüsüne kapılıp emziriyor olacaksınız. Fakat eğer emzirme problemlerinizi çözemiyorsanız ve bu sizin için bir gaddarlık haline gelmişse, bebeğini­zi, sütünüzü yerinde aletlerle sağmak suretiyle bes­leyebilirsiniz.
Kendi sağlık durumu ve sıhhatiniz için emzirirken beslenmenize dikkat etmek gerektiğinin farkın­dasınız. Fakat ara sıra canınız abur cubur çeki­yor. Kremalı bisküvilere veya cipslere dayana­mıyorsunuz. Kendinizi tutmanıza gerek değil. Gebelik sonrası önerilen diyetlere harfiyen alıntı yapmak zorunda değilsiniz. ara sıra ufak kaça­maklar yapıp, ertesi gün sağlıklı beslenerek açı­ğı kapatabilirsiniz.

Mükemmeliyetçi annelerin takıldıkları bir öteki konu ise, bebeklerinin ağlamalarıdır. Be­beğiniz her ağladığında onu susturmanın müm­kün olmadığını kabullenmelisiniz. Acıklı be­beğinizin ihtiyaçlannı yerine getirmek muhakkak ancak gö­reviniz ancak yapabileceklerinizin sınırlı oldu­ğunu aklınızdan çıkarmayın. Bebeğinizi susturamadığmız zamanlarda kendinizi suçlamak yer­siz. Belirlenmiş olun, dünyadaki en mükemmel anne
bile bu konuda sıkça başarılı olamaz.

Evinizin her daim uyumlu ve temiz olması gerekmez. Hiç kimse, vaktinin çoğunu bebeği­nin bakımına adayan yeni bir annenin evinin pı­rıl pırıl olmasını beklemez. Hayatın her alanın­da mükemmel olmaya niyetlenmek sizi fazlasıyla yorar. Bırakın sehpanızm üstünde biraz toz biriksin. Sizce küçük bebeğinizin mi size daha fazla ihtiyacı var, yoksa kirlenen pencereleriniz mi?

Ev işlerim ikinci plana atmanız, bütün işlerden elinizi ayağınızı çekmeniz anlamına gelmez. Etrafı göz zevkinizi memnuniyet edecek değin toplayıp, hafif bir temizlik gerçekleştirmek size iyi gelecek­tir. Tabii bu konuda da eşinizden destek iste­meyi dikkatsizlik etmemelisiniz. Evinizin modader­gilerinde gördüğünüz o muhteşem evler gibi görünmesini istemeniz sıradan, ama bunun için kendinize birazcık vakit tanıyın. Günün bi­rinde çocuğunuz veya çocuklarınız büyüdüğün­de daima düş ettiğiniz evlerden birine sahip ola­bilirsiniz. Fakat bebeğiniz baştan bebek olama­yacaktır. Anın keyfini çıkarmaya bakın.

Kafanızdaki “çok iyi anne” imajı, anın tadını çıkarmanıza engel teşkil ediyorsa, derin bir nefes alıp, sahip olduğunuz şartlarda yapabileceğinizin en iyisini yapıyor olduğunuzu ken­dinize hatırlatın. Çocukluğunuzdan beri bilin­cinize yerleştirilen anne modelini bir kenara bırakip, bebeğinizle kurmuş olduğunuz diyalogun tadını çıkarmaya bakın. Her an bebeğinizle armoni içindeyseniz, bebeğinizin gereklilik duyduğu mü­kemmel annenin ta kendisisinizdir.

18 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.