Milyonları ilgilendiren karar! O paralar ödenecek…

  Güncel Haberler    27 Mart 2019
Yorum Yok

Milyonları ilgilendiren karar! O paralar ödenecek...

Ustabaşı olarak çalıştığı meslek uygun, işveren ve oğullarının baskısı sonucu istifa dilekçesi imzalattırılan emekçi, ertesi gün soluğu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda aldı. Savcılıktaki ifadesinde zorlama ve cebren istifa dilekçesi imzalattırıldığını anlatan emekçi, mağdur edildiğini öne sürdü.

 

Savcılık, takipsizlik kararı verdi. Emekçi bu kere soluğu 4. Meslek Mahkemesi’nde aldı.İşveren ve oğullarının kendisine cebren, zorlama ve korkutma ile bağımsızlık iradesi olmadan bir doküman imzalattıklarını ileri süren emekçi kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini talep etti.

Sanık patron ise; davacının kendi isteği ile işten ayrıldığını, Savcılığa yapmış olduğu şikayetin takipsizlik ile sonuçlandığını belirterek, davanın reddini savundu.

Duruşma, toplanan deliller ve bilirkişi raporu doğrultusunda, davacının. sözleşmesini kendisinin feshettiği, fesihte haklı olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi. Her iki taraf da kararı temyiz etti.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda, “Fiziksel olayda, her ne kadar Mahkemece davacının iş sözleşmesini istifa dilekçesi ile kendisinin feshettiği, ama fesihte haklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat; şikayetçi iş sözleşmesinin davalı işveren göre feshedildiğini ve dosyada bulunan 27/01/2014 tarihli istifa ve ibraname başlıklı yazıyı patron ve oğullarının cebren, baskı ve tehdit ile bağımsızlık iradesi olmadan imzalattıklarını bahis etmiş ve hemen akabinde Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikayet dilekçesinde detaylı biçimde belirttiği hususları anlatmıştır.

Hal böyle olunca, davacının söz konusu iddialarında arkadaşça olduğu ve istifa dilekçesini kendi rızasıyla imzalayan birinin hemen ertesi gün suç duyurusunda bulunmasının hayatın herzamanki akışına tutarsız olduğu, dolayısıyla istifa dilekçesini kendi rızası olmadan imzaladığı anlaşılmıştır. Bu durumda davacının iş sözleşmesinin sanık tarafından haklı sebep olmaksızın feshedildiğinin kabulü ile, ihbar tazminatı isteminin de kabul edilmesi gerekirken yazılı şekilde reddine karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın yazılı sebepten bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: İHA
28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.