Metrobüste verem bulaşır mı?

  Sağlık ve Yaşam    13 Ocak 2019
Yorum Yok

Metrobüste verem bulaşır mı?

Verem yani insanlar arasında tanıdık adıyla verem, kendisini fark ettirmeden sinsice ilerler. Tüberküloz mikrobu kişinin en cılız anını kollar. Hastalık 1 ay sonradan da ortaya çıkabilir, 10 sene sonradan da… Mikrop, beden direncinizin düşmesini uzun vakit bile bekleyebilir. Medical Park Gebze Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kalemci, veremin nasıl bulaştığını anlattı.

HAPŞIRIK VE ÖKSÜRÜKLE GEÇEBİLİR

Tüberküloz (tüberküloz) mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun vakit canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. bu nedenle insanların topluluk olarak yaşadığı, havalanması beceriksiz, güneş girmeyen ortamlar bulaşma için en tehlikeli ortamlardır. Metrobüs, otobüs, uçak gibi topluluk nakliye araçları tehlikeli yerlerdir. Ülkemizde ‘ince hastalık’ adıyla da bilinen tüberküloz, grip gibi solunum aracılığıyla zahmetsizce bulaşabilir. Mikrop yalnızca damlacık enfeksiyonuyla geçer, bunun dışında kişinin kullandığı havlu, çatal, bıçak, veya yiyeceklerle geçmez. Hasta olan birey sıradan konuşurken, öksürürken ve ya hapşırdığında ortama yayılan damlacıklar, solunum aracılığıyla karşı taraftaki kişinin vücuduna bulaşır.

KİMLER TEHLIKE ALTINDA?

Mikrop kişinin vücut direnci düşükse organlara zarar vermeye başlar. Organ nakli olanlar, kanser, böbrek, karaciğer, yürek hastaları, diyabetliler, KOAH ve astım gibi rahatsızlıkları olan hastalar risk grubunu oluşturur. Fena beslenme, obezite, sigara ve uyku bozuklukları da bağışıklığı zayıflatır. Tüberküloz mikrobu bu anları kollayarak kısa sürede vücuda bulaşır.
Ancak tüberküloz basiliyle karşılaşanların yüzde 30’unda verem mikrobu akciğerlere dek ulaşmayı başarır. Bu hastaların da yalnızca yüzde 10’unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır. Buna kadar bir tüberküloz hastası ile bağlantı edenlerin verem hastalığına yakalanma riski, grip gibi hastalıklarla karşılaştırıldığında fazla düşüktür. Buna karşılık bilhassa çocukların, yaşlıların, ceset direncini düşüren başka hastalığı olanların veya ceset direncini düşüren ilaçlar kullanan şahısların bilhassa itinalı olması gereklidir.

BOYUNDA ELE GELEN KİTLE SEMPTOM OLABİLİR!

Tüberküloz en sık akciğerde tutulum yapar ve o organa ait bulgularla karşımıza çıkar. Veremin en sık görülen belirtileri 3 haftadan uzun süren öksürük, balgamda kan görülmesi, alev, gece terlemesi, dermansızlık, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlıkdır. Hastaların hiç bir şikâyeti de olmayabilir. Verem yalnızca akciğerlerde yok bütün organlarda hastalık yapabileceği için o organa ait belirti verebilir. Örneğin boyunda ele gelen tek, büyük, sert bir nodül tüberkülozu düşündürebilir. İştahsızlık yakınması da gastrointestinal sistem tüberkülozu ile ilişkili olabilir.

IŞ ARKADAŞINIZDA VARSA RISK VAR!

Rahatsızlık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ilk iki yıldır. Bulaş açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre benzer ortamda bulunan, aynı evde yaşamış aile bireyleri ve yakın egzersiz arkadaşlarıdır. Hasta birey tedavisinin başladığı ilk 2 hafta evde maske ile dolaşmalıdır. Sonrasında maske çıkarılabilir. Evde beraber yaşadığı şahısların mutlaka rahatsızlık açısından kontrolleri yapılmalıdır. Verem mikrobunu kesinkes öldürmek ve yeniden çoğalarak hastalık yapmasını alıkoymak için başlangıçta minimum 4 ilacın kullanılması gerekir. Yapılan balgam kontrollerinin sonuçlarına kadar 2 ya da 3 ay sonradan ilaç sayısı azaltılacaktır.

TEDAVI EN AZ 6 AY SÜRÜYOR

Tüberküloz mikrobu öteki mikroplara kıyasla çok daha yavaş çoğaldığı için ilaçların uzun vakit ve ahenkli kullanılması önemlidir. Toplam çare süresi asgari 6 aydır. Bu vakit içinde, Verem Savaşı Dispanserlerinde balgam ve akciğer filmi kontrolleri yapılır. Hasta ilaçlarını uyumlu kullanmazsa, mikroplar ilaçlara aleyhinde direnç geliştirir. ‘Dirençli tüberküloz’ dediğimiz bu rahatsızlık tipinde ise tedavi fazla daha zordur; çok sayıda ilacın 18-24 ay kullanılması gerekir. böylece ilaçların afiyet personeli veya sorumluluk sahibi bir kişi tarafından hastaya içirilmesi en etkili tedavi yöntemidir. Böylece hastaların ilaçların aksatmadan düzenli alması sağlanmış olur. Ülkemizde verem tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar yıllardan beri Sağlık Bakanlığı kadar karşılanmakta ve hastalara Tüberküloz Savaşı Dispanserleri aracılığıyla ücretsiz verilmektedir.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: