Meteorolojiden sağanak ve fırtına uyarısı

  Güncel Haberler    25 Mart 2019
Yorum Yok

Meteorolojiden sağanak ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü göre yapılan son değerlendirmelere kadar; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Bingöl, Sancı, Muş, Iğdır ve Şanlıurfa çevrelerinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Iğdır, Ş.Urfa ve Şırnak çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış bölge öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın güneydoğusunda hafif, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

Hava sıcaklığının Türkiye genelinde 2 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genel olarak kuzeyli yönlerden hafif, nadiren orta kuvvette, Akdeniz’in iç kesimlerinde adaleli ve kısa süreli kasırga (60-80 km/s) biçiminde eseceği varsayım ediliyor.

ZİRAİ DON UYARISI: Sabahtan ve gece saatlerinde tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden Marmara’nın güneydoğusunda hafif, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesinde orta kuvvette, yüksek rakımlı bölgelerde ise adaleli zirai don riski bulunmaktadır. Çiçeklenme dönemindeki badem, kayısı, erik vb. meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin zorunlu tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi olmak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Akdeniz’in iç kesimlerinde adaleli ve kısa süreli fırtına (60-80 Km/sa) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve gönder devrilmesi gibi olumsuzluklara aleyhinde tedbirli ve tedbirli olunmalıdır.

İLLERE TARAFINDAN HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 13°C
Parçalı ve eksik bulutlu

ANKARA °C, 12°C
Parçalı ve eksik bulutlu

İZMİR °C, 19°C
Parçalı ve eksik bulutlu

ANTALYA °C, 22°C
Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C, 10°C
Parçalı ve fazla bulutlu

TRABZON °C, 8°C
Parçalı bulutlu

ERZURUM °C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu

GAZİANTEP °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu

 

 

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: