Mes’adet yıkılacak mı

  Sağlık ve Yaşam    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Mes’adet yıkılacak mı

Eminönü İlçesi, Sirkeci’de, Yalıköşkü Caddesi, 11 numaradaki ünlü mimar Vedat Tek’e ait Liman Han 1907 yılında tamamlandı. 2006 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından 564 metrekare olan Liman Hanı 4 milyon dolara satın alındı. Binanın otel yapılması gündeme geldi.  Ancak yapı denize dürüst takriben 3-4 derece yatmış ve durağan yapısı bozulmuştu. İTO böylece binanın restorasyonuna bir türlü başlayamadı. 995 yılında Koruma Kurulu tarafından tescil edilen yapı ‘‘koruma grubu 2 ’’ olarak belirlendi.  2012 yılında hazırlanan Koruma Amaçlı  Başvuru İmar Planı’nda da parsel ‘‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı’’ olarak işlevlendirildi. Kurul 2012 yılındaki kararında binanın ön cephesi korunarak, yıkılmasına yönelik restorasyon projesini onaylamıştı.

TARİHSEL VE KENTSEL KİMLİĞİN PARÇASI 

İTO hazırladığı mimari teknik raporlar neticesinde elde edilen verilerden hareketle yapının yıkılmadan tüm özellikleriyle korunarak şakulüne getirilmesi ve mevcut haliyle restorasyon edilmesinin uzak görüldüğünü, binanın temel yapısını analiz etmek amacıyla sondaj çukurları açılması için eylül ayında koruma kuruluna müracaat etti.  İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Komite’u uygun çözümleme de yaparak, istek edilen isteği 7 Kasım tarihinde görüştü. O görüşmede, ‘‘Mimarlık tarihimizin ve 1. Ulusal mimarlık üslubunun önde gelen temsilcilerinden olan Vedat Tek’in 1907 tarihli Mes’adet veya günümüzdeki adıyla Liman Han yapısının, sadece mimari değerleri ile yok, gelişkin bir betonarme strüktür kurgusu, iç mekan zenginliği ve donanımı ile dönemine tanıklık etmekte ve Sirkeci gibi şehirsel ve tarihi bir ticaret merkezinin tarihsel ve kentsel kimliğini yaratıcı en kayda değer yapılardan biri olması nedeniyle 2 olan koruma grubunu 1 olarak çoğaltma’’ kararı alındı.  Bu Vesile Ile binanın yıkımı ayrıntılarıyla önlenmiş oldu.

YIKILMADAN KORUNMALARI ESASTIR

Bütün bu değerlendirmelerden sonra kurul 660 sayılı ‘‘Yapıların yıkılmadan korunmaları esastır’’ prensip kararına atıfta bulunarak, İstanbul Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitelerinden hocalar tarafından hazırlanan Kasım 2011 tarihli ‘‘Liman Han – Yapının Koşul Tespit Raporu’’ nda yapının yıkılmadan korunmasının mümkün olduğu ve bunu sağlayacak teknik imkanların günümüzde mevcut olduğuna’’ karar verdi.  Kayıtlı şartlarda restorasyon projesinin hazırlanarak ivedilikle kurula iletilmesi istendi.

İTO karara Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nda iptali yönünde itiraz etti. Ankara’da üstdüzey bürokratlardan oluşan yüksek kurul önümüzdeki hafta kararı görüşecek. Yüksek Kurul restorasyon yönteminde nihai kararı verecek.

İTO: EĞİTİM VE KÜLTÜR AMAÇLI OLACAK
 
m İTO Başkanı Şekib Avdagiç: “Liman Han’ın mülkiyeti 2006’dan bu yana İTO’ya ait. 1995’te yapının eski sahipleri kadar üniversitelerce hazırlanan raporlar ile 2006’dan bugüne odamızca hazırlatılan diğer raporlarda, ısrarla Liman Han’daki problemin dolgu zeminden kaynaklı olduğu ve restorasyonun bu doğrultuda yapılmasının gerekli olduğu ortaya konmuştur. Yapının zemini ve taşıyıcı sistemine yönelik ölçüm sonucunda, Liman Han’ın ön cephesinin orijinal haliyle korunarak, iç kısım ve arkadaki cephelerin bitmiş yapı edileceği, içindeki tarihi malzemelerin bitmiş kullanılacağı bir proje tarafımızca hazırlatılmış ve Koruma Kurulu’na sunulmuştur. Koruma Kurulu’nun kendi vermiş olduğu eski kararı yok sayması üzerine araştırmalar durdurulmuştur. Bizim arzumuz Liman Han’ın gelecek kuşaklara aktarılması için üzerimize düşen vazifeyi hiçbir mesuliyetten kaçınmadan yerine getirmektir. Şunu net bir dille ayrıntıları ile belirtmek isterim fakat, Liman Han restorasyon sonrasında elbette sadece kültürel ve eğitim fonksiyonlarına sahip bir tarihi yapı olacaktır.” (Ömer Bilge/Özgürlük)

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.