Merakla bekleniyordu! Haber geldi…

  Güncel Haberler    17 Mart 2019
Yorum Yok

Merakla bekleniyordu! Haber geldi...

Rus uçak üreticisi Aircraft Manufacturing Corporation göre Rusya’nın Irkutsk şehrinde bulunan uçak fabrikasının havaalanından MS-21-300 tipi gezgin uçağının test uçuşunu gerçekleştirdi. Uçağın deneme uçuşunu pilotlar Andrey Voropayev ve Roman Taskaev gerçekleştirdi. 90 dakika boyunca uçuşu gerçekleştirilen kısa ve orta menzilli gezgin uçağı 500 kilometre civarında deneme uçuşu gerçekleştirdi.

 

 

150 ile 211 aralığında gezgin kapasitesinin olması beklenen uçağın konfor açısından birçok batılı ülkelerin üzerinde alıştırma yaptığı açıklandı. Başarılı testlerin arkasında 2020 yılında sertifikasyon işlemlerinin tamamlanacağı 2021 yılında ise firmanın hızlı üretime geçeceği açıklandı.

RUS HÜKÜMETİNDEN YERLİ UÇAK ÖNERİSİ

 

 

Rus firması tarafından daha önce üretilen ilk kez Rus havayolu firmaları olmak üzere başka ülkelerce de seçim edilen Manufacturing Corporation’ın ürettiği MS-21 tipi uçakların tüm dünyada yaygınlaşması için Rus hükümeti de tavsiyelerde bulunuyor. Etiyopya havayollarının envanterindeki Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının düşmesinden daha sonra da Rusya, bu uçakların Rus hava sahasına girişine yaklaşmıştı. Rus basını, Rus Pobeda havayolu şirketinin 2019’da 20 adet ve 2021 yılında 30 adet elde etmek üzere toplam 50 adet uçak siparişi verdiğini 2019’da 20 adet uçağın teslimi konusunda Rus hükümetinin daha önce izin verdiğini ama 2021 yılında teslimi yapılması planlanan 30 uçak için onaylama vermediğini belirtti. Rus basını, Rus hükümetinin 30 uçak siparişinin iptal edilmesini ve bunların yerine yerli uçaklara teşvik edilmesi nedeniyle Rus havayolu şirketlerine Aircraft Manufacturing Corporation’ın ürettiği MS-21 tipi uçakları kullanmasını öğüt ettiğini yazdı. 

KAYNAK: İHA
25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.