Menopozda meditasyon

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Menopozda meditasyon

Menopoz sırasında masaj en etkin rahatlama yöntemlerinden biridir. Ruhunuzu canlandırır. Yüzyıllardan bu yanlamasına insanlar vücudun ağrıyan bölgelerini masajla iyileştirme yoluna gitmişlerdir. Masajın gücü bir tanrı lütfü gibidir. Ben bu armağanın değerini yeni anladım. Kızım Tracy yedi aylık hamileyken annelik masajı için bir uzmana gidiyordu. New York’taki bu uzman, hamileliğin getirdiği sıkıntılarla başa çıkma yöntemlerini konu alan bir kitabın da yazarıdır.

Kızıma son günlerde kendimi bitap ve gergin hissettiğimi söylediğim süre beni uzmanına götürdü ve ikisi birlikte bana harikulade bir masaj yaptılar. Nasıl büyük bir rahatlama duyduğumu anlatamam. Öylesine gevşemiştim oysa, adeta trenle evime dönerken ineceğim durağı kaçı-rıyordum. Uzman beni fazla etkileyen bir şey söylemişti. “Masaj sizi vücudunuzun içinde bir yolculuğa çıkarır.” Seans sonrasında hissetiklerimi bundan güzel tanımlamam olası yok. Bu yolculuğa başlarken gergin durumdasiniz; ama kaslarınız gevşedikçe bütün menopoz sıkıntılarınızın ve kaygılarınızın birer birer eridiğini hissediyorsunuz.

Bilirkişi ayrıca menopoz için bazı noktalara akupresür de uygulamıştı. But başparmağımda ve baldırımda birer noktaya uyguladığı basınç doğru günlerce kendimi bakımlı ve canlı hissettim.

Masaj vücudunuzda menopoz esnasında gerilen bütün sinirleri harekete geçiriyor. Kendi kendinize masaj yaparak da bu sinirlen rahatlatabilirsiniz. Bu masaj yöntemleri kendinizi gerginliğe kaptırmaktansa, sorunu altetmenizi sağlayacaktır. Kendi kendine masaj yerine getirmek olumlu bir yaklaşımdır. Bu bedeninizi ve kendinizi sevdiğinizin göstergesidir. Nedense, başkalarına yardımcı olmak için zaman buluruz da, bir türlü kendimize süre ayıramayız. Artık kendinize zaman ayırıp vücudunuzu tanınma zamanıdır.

Masaj menopozun getirdiği gerginliktan kurtulmanızı ve daha ağırbaşlı bir insan olmanızı sağlayacaktır. Kendi kendinize uygulayacağınız masaj için aşağıdaki gereçlere ihtiyacınız var:
*Banyo süngeri
*Banyo vücut fırçası
*Ilık cisim losyonu
*Tepesinde silgi olan bir kurşun kalem. Bunu aya­ğınızın altına masaj yaparken kullanacaksınız. Başparmağınız yorulduktan daha sonra kalemin silgi olan ucunu benzer a-maçla kullanabilirsiniz.

Masaj Ortamı Yaratma
*Endişeyi bir kenara bırakın.
*Günlük işlerinizi düşünmeyin.
*Yavaş ve derin derin nefes alın.
*Vücudunuzu kasmayın.
*Dikkatinizi masaj yaptığınız bölgeye verin.
*Uyumlu bir ritim tutturun.
*Gözlerinizi kapayın.
*huzur veren bir müzik dinleyin.
*Kendiniz hakkında olumlu şeyler düşünün. Bu şekilde beyninizi boşaltırsınız.
*Kendi kendinize masaj yaparken, uyguladığınız teknikten fazla hissettikleriniz üzerine yoğunlaşın.
*Telefonu fişten çekin.
*Loş bir etraf yaratın.
*Oda ısısını ayarlayın.
*Kendinize bir egzersiz minderi alın.
*Elinizin aşağıda yumuşak bir battaniye bulundurun.
*Takılarınızı çıkarın.
*Başınızın altına yastık koyun.
*Sırtüstü yattığınızda ayağınızın altına yastık koyun.
*Ilık ve güzel kokulu gövde losyonu kullanın.
*Çıplak olmanızda fayda vardır.
*Eğer siz başka birine masaj yapıyorsanız bol gizli giysiler giyin.
*Cereyanda kalmamaya özen gösterin.
Kendi Kendine Masaj İçin Öneriler
*Bel Masajı – Bu usul belinizi inceltmeye de yarar. Başparmaklarınız önde, öteki parmaklar arkada olacak biçimde belinizin üstündeki etli kısmı sıkıştırıp çevirerek masaj yapın.
*Göğüslere Masaj – Bu yolla göğüslerinizi de yoklatmış olursunuz. Sırtüstü uzanıp ufak yuvarlak hareketler yapın. Parmak uçlarınızı göğüslerinizin çevresinde saat yönüne doğru çevirin.
*Boyun ve Omuz Masajı – Ense kökünüze üç parmağınızı birlikte bastırıp on saniye tutun.
*Yüz masajı- Kaşlarınızdan saçınıza doğru dört parmağınızı kaydırın. Kaşlarınızı rahatlatmak için bu hareketi üç dört kez tekrarlayın.
*Baş masajı – Parmak uçlarınızı ya da, tırnaklarınızı kullanarak bütün kafa derinize masaj yapın.

Masaj yöntemleriyle ilgili birçok kitap vardır. Bu yolla eşinize çok daha yakın olabilirsiniz. Masaj en iyi sevgi manzara yoludur. Menopozdayken ön sevişmeyi uzatmak için birbirinize masaj yapabilirsiniz.

Haftada bir iki kez masaj gerginlik düzeyinizi düşürür ve bedeninizi canlı tutar.

Ne eyvah fakat, çoğu insan yalnızca bir tarafı ağrıdığı zaman masajı düşünür. Kendinizi iyi hissetmek en doğal hakkınızdır. Kendinize bir masaj yapın. Ilık ceset losyonunu çıkarın, hafif bir müzik koyun ve kendinizi şahane hissedin.

36 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.