Menopozda masaj tedavisi

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Menopozda masaj tedavisi

Yoga, Masaj, Meditasyon ve Akupresür menopozdaki kadını stresten kurtarıp, refah bulmasını karşılamak için yararlanılan başarılı uygulamalardır.

Hayat sadece nefes alıp vermekten ibaret değildir. Yaşam bilgiyi izleyen bir yoldur. Bu yolda daima arayış ve bulmak için bahşedilen çabalar vardır; devrin hurafelerine teslim elde etmek yanlıştır. Ne değin ihtiyar olursa olsun, bir kadının yaşamı hep süregelen bir macera olmalıdır.

Hiç kimse yolun sonunda olmayı istemez. Ununu serip eleğini astığını dikkate almak yanlış ve modası geçmiş bir fikir biçimidir. Menopoz kadınların bir an durup geçmişi ve geleceği değer biçme olanağını buldukları zamandır. Geçmişi düşünüp teessüf etmek gereksizce süre kaybı olur. Yoga, meditasyon, masaj ve akupresür gibi uygulamalar insanları, yeni bir açılış için hiç de geç olmadığına inandırmaya yardımcı olur. Gelecek bizim elimizdedir. Menopozdaki kadınlar bu yöntemlerle rahatlayıp dinçleşir, fazla daha iyi uyur ve ruhen canlanırlar.

Yoga’yla Rahatlama
Yoga ruh ve cisim dinginliği sağlar. Kilomuzu yoklama altında tutar ve kaslarımızı güçlendirir. Sindirim ve dolaşım sistemlerini düzene sokar, eklemlerde ve omurlarda elastikiyet sağlar. Dinç edinmek için yalnız kasların değil, tüm organların, özellikle de, iç organların dengelenmiş çalışması gerekir. İşte, yoga bunu sağlar. Yoganın üç gücü olduğu söylenir.
*Cisim dili
*Nefes
*Fikir

Menopoz sırasında kadınların alacakları tavrın fazla önemli olduğunu biliyoruz. Menopozdaki kadınlar yoga yaparak zihinsel yoğunlaştırma geliştirebilirler ve bu sayede yaşlanmaya karşısında çaba edebilirler.

Yoganın en fazla etkin olduğu kişiler menopozdaki kadınlardır, çünkü onlar daha sabırlıdırlar, daha iyi dinleyicidirler ve hayat onlara çok sağlam değerler öğretmiştir. Daha olgun ve öğrenmeye açık oldukları için menopozdaki kadınlar yogaya herkesten fazla yatkındırlar. Yogada gerginlik nefes yoluyla giderilir. Soluma rahatlamayı sağlar, rahatlayınca da insan yaşama aleyhinde olumlu bir hitabe alır. Günümüzde yoga artan bir şekilde daha fazla yaygınlaşmaktadır (böylece çok okulda başlatıldı), lakin bir din değildir ve her derde çare olacağı beklenmemelidir. Sadece, yaşama daha olumlu yaklaşmamızı sağlayacak bir yöntemdir.

Vücudumuzun fizyolojik işlevleri üstünde akıcı solumanın çok büyük bir önemi vardır, ama bu yalnızca fiziki bir işlem değildir.Yoga öğretisine kadar soluma aklın ve duyguların işleviyle de bağlantılıdır. Menopozdaki bir bayan bir şeye üzüldüğü veya, öfkelendiği vakit soluma düzeni değişir. Bu da zihniyetimizi aniden değiştirip, o belli başlı dek bastırdığımız düşüncelerimizin ve duygularımızın yüzeye gelmesine, ara sıra de dışavurumuna yol açar. Oysa, kontrollü soluma baştan sona kendimizi dengede tutabilir, daha sıcacık ve huzurlu olabiliriz.

Hem, yoga öğretisinde solunumun iç ve dış hareketleri de etkilediğine inanılır. Haydi, derhal kolay bir yoga egzersizini deneyin ve sizi rahatlatıp nasıl stresten kurtardığını görün.

Basit Bir Yoga Hareketi
Yoga yaparken, aşağıdaki soluma yöntemlerinin uygulamaya konduğu bazı şahane hareketler vardır.
*Öne içten eğilirken soluk verin.
*Arkaya içten eğilirken benzi atmış alın.
*Bükme hareketleri yapılırken benzi atmış verin.
Mesela, ayakta dimdik durun. Dirsekleri kırmadan tavana değmek istercesine kolları yukarı doğru kaldırın, sonra ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru eğilin Öne doğru eğilirken solgun vermeniz lüzum. Daha Sonra geriye doğru tekrar eski durumunuza dönerken de soluk almalısınız. Yogaya başlatmak için bir kitap edinebilir ya da, bir yoga kursuna yazılabilirsiniz.

Yogayı yerinde bir beslenme ve egzersizle desteklerseniz menopoz esnasında fazla yararını görürsünüz. Bu çetin günlerinizde size çok gereken sağlıklı bir kan dolaşımı, uyarı yoğunlaşması, genel sakinlik ve sağlamlık kazandırır.

Kendi kendinize yoga yapmaya başlamadan önce öğretiyi iyice öğrenin ve bir uzmana danışmadan uygulamaya geçmeyin.

Menopoz Sırasında Akupresür
Yüzyıllar önce Çinliler kadar geliştirilen akupresür baş ağrısından menopoz sıkıntılarına değin o kadar fazla sağlık sorununa iyi kazanç. Akupresür vücudun açıklanmış bölgelerine parmak basıncı uygulayarak yapılır. Bu masaj yöntemi her insanın vücudunda bir hayat gücü ya da, enerjisi olduğu varsayımı üzerine oturtulmuştur. Bu enerjiye de “chi” adı verilir. (Okunuşu: ç/y)

İnanışa kadar, vücûdun bir bölümünde sorun olduğunda vücudun her yanına dağılmış olan chi’nin yardımıyla bu sorun giderilir. Chi’nin bedenin her bir dokusuna ve hücresine enerji verdiğine inanılır.

Bu enerji kan damarlarına aynı bir sistemle vücuda dağıtılmaktadır; nehirler gibi akarak, tüm organlara erişirken gözle görülemez. Bazen bu görünmez nehirler cilde yakın yerlerden geçerler. Enerjinin karoser yüzeyine yakın olduğu yerler akupresür noktalarıdır. İnanışa göre cildin bu noktalardaki elektrik direnci o noktanın etrafındaki alana kadar daha farklıdır.

Hastalığın, bu noktalardaki enerji akımı tıkandığı zaman oluştuğuna inanılmaktadır. Bu durumda hastalık belirtileri baş gösterir. Bu noktalara parmakla, iğneyle veya elektrikle masaj uygulanabilir. Enerji akımı bayağı dolaşımına döner dönmez de hastalığın geçeceğine inanılır.

Parmak masajıyla akupresür noktalarını uyarmayı kendi kendinize yapabilir, veya, bir arkadaşınızdan veya, bir masaj uzmanından destek isteyebilirsiniz. Hiç acı duymazsınız, güvenlidir ve en iyi yanı, iğne yoktur. ‘

Akupresür Uygulaması Hakkında Kısa Bilgiler
*Akupresürü vücudunuz gevşemişken yapın. Sıkı bir masaj yaptırdıktan sonrası, zamandır.
*Vücudunuzun belirtilen bir bölgesinde ağrı ya da, hastalık varsa o taraftan başlayın. Karar veremezseniz de endişelenmeyin. Vücudunuzun bir göre diğerine enerji transferi olur.
*Her basınç noktasına bir ile üç dakika aralarında basınç uygulayın. Parmak uçlarınızla basıncı yavaş yavaş artırarak başlayın. Basınç noktasına aniden pozitif parmağınızı bastırabilirsiniz. Stres hissederseniz daha fazla basınç uygulamaya çalışın. Parmağınız yorulunca durup, dinlenin. Akupresür uzmanları tıkanmış olan enerji noktalarının hassas olabileceğini belirtiyorlar.
*Hassasiyet çare esnasında yavaş yavaş kaybolmalı. Basınç noktasından vücudunuza hafif bir sıcaklık yayılabilir. Bunu bazı millet hisseder. Merak etmeyin, bu hoş bir duyumsamadır.
*Masaj yaparken nefes alıp vermeyi unutmayın.

Akupresürle Menopoz Sıkıntılarını ve Tiroid Dengesizliklerini Giderme Yolları
Bir iskemleye dimdik oturun. Yapacağınız her işlem bir ile üç dakika arası uygulanmalıdır. Başparmaklarınızı köprücük kemiğinizin iki yanına bastırırken, elleriniz omuzlarınızı kavrasın. Parmaklarınız sırtınıza gelecek şekilde omuz üstlerine ve omuz başlarına bastırın.
Ateş Basmasını Hafifletmek İçin Akupresür
A.Yere oturup dizlerinizi kırın. Her işlem bir ile üç dakika arası uygulanmalı. Sağ elinizle en küçük but parmağınızın altındaki noktayı tutun.
B.Tekrar sağ elinizi ayağın altından geçirerek orta parmağınızın üstünü tutun.
C.Ayak bileğinizi dış tarafından tutup bastırın. Daha Sonra öteki tarafına bastırın.
D.Ellerdeki basınç noktaları: Sol elinizi kullanarak sağ elinizin dördüncü parmağının dış kenarına basınç uygulayın. Sonradan el değiştirip aynı işlemi öteki elde tekrarlayın.
E.Baldırınızdaki basınç noktaları: Sol baldırınızı sol elinizle tutup basınç uygulayın. Sağ baldırınızı sağ elinizle tutup basınç uygulayın.

Akupresür hakkında daha detaylı data olmak istiyorsanız bu konuda yazılı kitaplara ya da bir masaj uzmanına başvurabilirsiniz. (Alkım yayınlarından çıkacak olan Akupresür sizi yeterince aydınlatacaktır.)

58 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.