Memelerde gelişen en genel marazı teşekküller hangileridir ?

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Memelerde gelişen en genel marazı teşekküller hangileridir ?

Kistler: Bunlar çoğunlukla otuzbeş ile kırkbeş yaşlan arasındaki kadınlarda olmaktadır. Bunlar bir bezelye adam başına boyunda tek, ufak ve yuvarlak şekillerde gelişmekte ve bazen bir limon ya da portakal kadar büyümektedir. Kistler çok kısmî olma temayülü­nü göstermektedir.

Adenomalar; lifli ve kistli adenomalar: Bunlar genel olarak onsekiz ile otuzbeş yaşlan aralarında genç kadınlarda gelişmekte ve sızı, sızı yapmayan yumrular halinde olmaktadır. Bunlar da bir be­zelye tanesine dek ufak, bir limon ya da portakal değin büyük olabilmektedir.

Süt kistleri (galaktosel): Bunlar çocuk doğurmuş kadınlarda bir süt kanalının tıkanmış olmasından meydana gelmektedir.

Kanal arası «papilloma»lar: Bu tümörler bir meme kanalı içeri­sinde meydana gelen siğil biçimi teşekküllerdir ve memeden yeşi­limsi, sarımsı, veya kanlı bir ifrazat geldiği süre tanı edilir. Bunlar, tetkik eden doktorun durumu anlayamayacağı kadar ufak olabilirler. Genelikle otuzlarında ve kırklarında olan ka­dınlarda meydana kazanç.

Yağ nekrozu ve «hematoma»: Bu durum memeye direkt çarpma­dan ileri gelen bir zedelenme ile meydana gelir. Bunlar memede ya bir kısım yağ dokularının yok olmasından ya da meme içeri­sinde kanamadan meydana gelen bir kan pıhtısından gelişir. Yağ nekrozundan meydana gelen yumru çok defa meme kanserinden meydana gelen yumruya benzemektedir.

Kanser: Bu memenin herhangi bir tarafında meydana gelebile­cek sert, minik ve ağrı yapmayan yumrular olarak görülmekte­dir. Kırk ve elli yaşlarında kadınlar meme kanserine en fazla yatkın olmakta iseler de, hastalık daha, yirmi ve otuz yaşlarında ve daha yaslı, altmış ve yetmiş yaşlarında olan kadınlarda da gelişmektedir.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.