Mart ve Nisan aylarına özel kebap: Keme

  Güncel Haberler    5 Mart 2019
Yorum Yok

Mart ve Nisan aylarına özel kebap: Keme

Şanlıurfa’da, ilkbahar yağışlarıyla ortaya meydana çıkan keme mantarının etle buluştuğu “keme kebabı”, yalnızca mart ve nisan aylarında tüketilebiliyor.


“Halil İbrahim sofrası ve bereketi” ile özdeşleşen ve gastronomi turizminde adından söz ettiren Şanlıurfa’daki kebap çeşitleri, yöre halkının yanı sıra damak tadını önemseyen yerli ve tanıdık olmayan turistlerin de dikkatini çekiyor.

 


Bölgede bahar yağmurlarının arkasından yetişen “keme mantarı”ndan yapılan kebap da yalnızca mart ve nisan aylarında tüketilebildiği için yüksek fiyatına rağmen alaka görüyor. 

 


Yer altında yetişen ve görüntüsü patatese benzeyen keme, dağlık bölgelerde yağışlara yan olarak ortaya çıkıyor. Köylüler tarafından toplanan ürünü, kebap ustaları etle karıştırıp şişe dizerek özenle pişiriyor. Keme kebabı, közlenmiş biber ve kuru soğanla servis ediliyor.

 


Yağışlar verimi arttırdı fiyatı düşürdü

Bu sene yağışların fazla olması sebebiyle piyasaya erken meydana çıkan ve bu sayede fiyatı da geçen yıla oranla düşük olan kemenin kilogramı 100 liradan herif buluyor. 


Söz konusu kebabı, uzun süre daha sonra menülerde görmeye başlayan vatandaşlar da fiyatına bakmaksızın tadabilmek için ilgili mekanlara akın ediyor.

 


Kentin en ünlü kebap ustalarından Şükrü Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharla birlikte keme kebabının akla geldiğini ve bu anlamda müşterilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi.

 


Keme kebabını herkesin yapamayacağına dikkati çeken Bayram, şunları kaydetti:

“İlkbaharla müşterilerimiz bizi arayıp keme kebabının çıkıp çıkmadığını sorar. Artık keme kebabımız çıktı, öğlen yemeğinde buraya gelenlerin büyük çoğunluğu bunu sipariş ediyor. Talebi karşılamakta zorlansak da ilgiden son derece memnunuz. 


Iyice doğa bir ürün. Tarla olmayan dağın eteklerinde, tepelerde yağışlara emrindeki olarak ortaya çıkar. Martta başlar, nisan ayının ortalarında sona erer. Köylüler toplayıp bu dönemde bize getiriyorlar.


 Biz de bunu temizledikten sonra etle birlikte karıştırıp şahane bir lezzete dönüştürüyoruz. Bu kebabın yaklaşık 1,5 aylık süresi var, ondan sonradan olmaz. Geçen sene keme fazla yoktu, o yüzden fiyatı daha yüksekti lakin bu sene inşallah verimli olacak.”


“Keza fazla lezzetli keza de sağlıklı”

Ustalardan Mehmet Duran da kemenin ete yakın protein oranına sahip olduğunu ve kendi bölgelerinin yanı sıra İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştiğini açıklama etti.


Keme kebabının sadece bu dönemde bulunduğunu vurgulayan Duran, “Köylüler aracılığıyla toplayıp kebap haline getiriyoruz. Müşterilerimiz de yoğun alaka gösteriyor. 

 


Kemenin pahalı olduğu için bundan yapılan kebap da daha pahalı oluyor. Buna karşın oldukça çok seçim ediliyor. 


Takriben 1,5 aylık dönemde halk müziği hemen hemen buraya akın ediyor. Lezzetini haberdar olan zaten ondan vazgeçemiyor. Her gün gelip yiyen müşterilerimiz var. Çünkü ayrıca çok lezzetli keza de dinç bir gıda” diye konuştu. 


Müşterilerden Bakır Atçı da söz konusu kebabın farklı bir lezzete sahip olduğunu ve süresinin eksik olmasından nedeniyle fırsat buldukça buraya gelip yediklerini anlattı.

 


Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu ise keme mantarının protein, mineral ve D vitamini bakımından zengin bir beslenme olduğunu belirterek, bu anlamda insanlara kemeyle yapılan ürünleri tüketmelerini tavsiye etti.

 


AMASYA Cılbır Çorbası, Çatal Çorbası, Sakala Çarpan Çorba, Bakla Dolması, Etli Bamya, Göbek Dolması.


BALIKESİR Tirit, börülce, sura, manav tarhanası, saçaklı mantı, keşkek, mafis, güveç, peynirli patlıcan, nikah çorbası, zerde gibi yemekler ile Balıkesir Kaymaklısı, höşmerim, kalbura bastı gibi tatlılar dikkati çekmektedir. -Keşkek -Kapama -Metez -Börülce -Sarımsaklı -Kaymak Hamuru -Tirit -Tavuklu Mantı -Balıkesir Kaymaklısı -Höşmerim


BİLECİK Büzme, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, keklik kebabı, köpük helvası


BİNGÖL Çorba, bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan gömme, sirın, tutmaç, keşkek gibi yemekler en çok yapılan yemek türlerindendir.


BİTLİS İçli köfte,halise,lahana dolması,kabak dolması,keşkek,çorti,çorti köftesi,klorik(sulu köfte),gari aşı, turşu aşı,katıklı dolma,yoğurtlu pappar,pişrük,kabak boranisi,murtuğa(konut helvası)


BOLU Bolu yöresinin tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra yemekleri de epeyce zengindir. Özellikle Mengenli aşçılar dünyaca tanınmışlardır. Mengen’den yetişen aşçıların tarihi padişah mutfaklarına değin dayanmaktadır. Atatürk’ün aşçısı da Mengenliydi. Günümüzde turistik tesislerin bir çoğunda Mengenli aşçılara karşılaşmak mümkündür. Aşçılık sanatı Mengen İlçesinin ata mesleğidir. böylece Mengen’de 1985 yılında Anadolu Aşcılık Meslek Lisesi açılmış ve bu sanatın bilimsel olarak geliştirilmesi amaçlanmıştır. Her yıl Eylül ayının ilk haftasında da Mengen’de Türkiye’nin tek “Aşçılık Festivali” düzenlenmekte ve müsabaka, sergi, konser, panel, gösteri, spor karşılaşmaları gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Özellikle her yıl değişik türde bir şov yemeği hazırlanmakta ve fazla ilgi çekmektedir. Yöremizde genel olarak mutfak, yemek yemek yerine getirmek ve oturmak nedeniyle kullanılmaktadır. böylece evler yapılırken, mutfağın geniş olmasına itina gösterilmektedir. Köylerde az kalsın her evin bahçesinde tuğla ve topraktan yapılmış fırın bulunmaktadır.


BURDUR Burdur’un yöresel yemeklerinden; testi kebabı, Burdur şiş, kabak helvası, ceviz ezmesi, ceviz helvası, Burdur muhallebisini sayabiliriz. Yörede özel günlerde ve davetlerde et suyundan pişirilmiş, pirinç çorbası, soğanlı kazan eti veya pirinç pilavı, sac kebabı, sac böreği, et böreği ve katmer yapılır. Kışlık yiyecek yapımı aralarında; pekmez, salça, reçel, turşu, bulgur, tarhana, zeytin, salamura, pestil yer alır. Ayrıca, bamya, patlıcan, biber gibi sebzeler kurutularak iplere dizilir ve kışın yenir. Bu sebzelerden konserve de yapılır. Hem makarna ve erişte kesme de yaygındır. Burdur ve çevresinde hamur işleri de mutfak kültüründe önemli bir yere sahip. Peynirli, patatesli, kıymalı ve girift gözleme çeşitleri, tahinli, haşhaşlı, gömbe, katmer, pişi ve pideler yapılır. Bunlar daha fazla kandil, bayram, doğum gibi özel günlerde hazırlanan yemek çeşitleri. Yörede sütten ve yoğurttan; peynir, çökelek, höşmerim, tereyağı, süzme yoğurt, yoğurtlu çorba, ıspanak türü sebzeler haşlanarak yoğurtlu yemekleri, patates veya makarna haşlanarak borana yapılıyor. Borana, süzme ya da koyu yoğurt, tereyağı, biber, sarımsak, patates, haşlanmış yumurta ile yapılan bir yemek yemek türüdür.


BURSA İskender Kebap, İnegöl Köfte, Kemalpaşa talısı, pideli kebap, cevizli lokum, tahinli pide, cendere baklavası olarakta tanıdık cennet künkü, höşmenim ve kestane şekeri Bursa ile anılan tatların başında gelir.


ÇANAKKALE Çanakklale, Yöresel Yemekler ÇORBALAR,Tarhana Çorbası-Yoğurt Çorbası-Sütlü Çorba.YEMEKLER,Kuru Bamya-Kuzu Kapama-Oğlak Çevirme Edepli Köfte-Bakla Keşkeği-Tumbi Peynirli Patlıcan-Mantı-Turp Otu Salatası-Kaçamak-Şelame.DENİZ ÜRÜNLERİ, Lakerda-Balık-Izgara TATLILAR, Zerde-Biga Peynir Tatlısı-Peynir Helvası-Sütlü İrmik .İÇECEKLER , Erik Macunu (Hoşaf) Uynuk (Ayran) Ahlat Suyu-Ayva Komposta


ÇANKIRI Tava çöreği, yazma çöreği, bükülme, gözleme, cızlama, tatar böreği, iri hamur, mantı, pıhtı, çullama bunların başlıcalarıdır. Tarhana, toyga, şaştımaşı, tutmaç, yarma, dene, cümcük gibi çorbalarda asıl madde buğday ürünleridir.


ÇORUM Leblebisi ile ünlü olan Çorum, bölgesel yemekler bakımından oldukça zengindir. İlin eşsiz yemekleri arasında Mayalı , (Saç Mayalısı, Tava Mayalısı) , Yanıç , Cızlak , Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haşhaşlı Çörek, Borhani (Hamurlu, Yumurtalı, Mantarlı) Helise, Çullama, Madımak, Tirit , İskilip Dolması , Keşkek, Kara Çuval Helvası, Hedik, Teltel, Has Baklava sayılabilir. Katipler Konağı ve Veli Paşa Konağında bölgesel yemekleri tatmak mümkündür. -KEŞKEK -İSKİLİP DOLMASI -MANTI -Kuru Mantı -ÇATAL AŞI -ÇORUM BAKLAVASI (GÜL BURMA) -LEBLEBİ


ADANA En ünlü yemeği Adana Kebap’tır çoğunlukla Şalgam ile tüketilir.Diğer yemekleri Bamya Dolması- Etli Dolma- İçli Köfte- Aşlama (Meyan Kökü ile yapılan soğuk bir şerbet)-Analı kızlı (Çorba)- Baskı( Adana’ya özgü bir Sandviç)-Karakuş (Tatlı)-Bici (Nişasta ile yapılan bir tatlı)


DENİZLİ Kedi börülcesi çorbası,Mercimek çorbası,Domates çorbası, kuru börülce çorbası, Tarhana çorbası, ovmaç çorbası gibi yöreye özgü çorba türleridir. Et yemeklerinin başlıcaları tas kapaması, kumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, Tandır,kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembedir. Denizli mutfağının temelini sebzeli yemekler oluşturur.Bilhassa patlıcan yemek yemek çeşitleri çoktur. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi gibi vb. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası Yöreye eşsiz salata türleridir. Börek ve tatlı türlerinde Ege Bölgesi özellikleri görülür. Yufka, şipit, bazdırma evlerde yapılan ekmekledir. Yöredeki besin alışkanlıklarından biri de yatmadan önce yenen “yat geber ekmeği”dir. Kışın mısır, kavurga, ceviz, kestane; yazın türlü meyveler, salatalık, kavun, karpuz yenir.


DİYARBAKIR Kaburga dolması ve Tarçınlı irmik helvası


EDİRNE Edirne’de öbür besin biçimleri görülür. Meyve ve Sebze beslenmede manâlı yer tutar. Türkiye çapında meşhur beyaz peynir imalatı çok yaygındır. Edirne Peyniri denilen bu peynir genel olarak koyun sütünden yapılır. Mavzana, tarhana, ciğer sarması, akıtma, badem ezmesi, lokma, gaziler helvası, deva-i misk, Edirne’nin eşsiz yemek ve tatlılarının başlıcalarıdır. Keza ısırgan yemeği, borani, değişik türde bir peynir tatlısı olan belmuş, darı unundan imal edilen kaçamak, süte peynir eklenmesiyle yapılan akçakatık ve hardaliye de özgün besin öğeleri aralarında yeralır. -Ciğer Tava -Ciğer Sarması -Elbasan tava


ELAZIĞ Kurutlu çorba, Sırın, Pestilli yumurta, Göme, Mukaşerli pilav, Harput köftesi, Pekmez helvası ve Gül tatlısı


ERZİNCAN Ekşili çorba ve Kete


ERZURUM Anadolu’nun her yöresinin kendine ait bölgesel bir mutfağı vardır. Erzurum’da zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.Bunlardan lor dolması, kadayıf dolması, özel üretilmiş su böreği, ayran aşı ve cağ kebabı bu mutfağın baş yemekleridir. Erzurum’a yolu düşenlere bu yemekleri, özellikle meşhur Tortum Cağ kebabını tatmalarını özellikle tavsiye ederiz. -Ayran Aşı -Kesme Aşı -Su Böreği -Hıngel -Cevizli kete -Çortutu Pancarı -Borani -Peynir Kuymağı -Poğaç


ESKİŞEHİR Ebegümeci, madımak, mantar, kuzu kulağı , Bulamaç, Toyga, Sütlü ovmaç, Göceli (yarma) tarhana, Bıt bıt ve Düğün köfte , Kapama, Haşhaşlı dolama, Tatar böreği ve Cevizli tatlı


GAZİANTEP Ekşili Taraklık, et kızartma, Et Sarması, Kuveysal, Darap Gatel, et Paça, Mardındella, Rulo Köfte, Yufkalı Paça, terbiyeli Köfte, Ciğer kavurması, Ciğertavası , Doğrama, Domates Doğraması, Kabaklama, Kabak Oturması, Kabak Mıkşısı, Patlıcan Musakkası, Hızmalı Patlıcan Musakaksı, Haylan Kabağı Musakkası, Kazan Kebabı, Kamış Yahnisi, Zerdali Aşı, Çir Yahnisi ( Kaysı ve Zerdali Kurusu) Ebegümeci Buğulaması , Ciğer ve Izgara Piliç Baharatı, Terbiyeli tike Kebabı, Altı Ezmeli Tike Kebabı, Patlıcan Kebabı, Torbada Patlıcan Kebabı, Kıyma Kebabı, Sebze Kebabı, Patates Kebabı, Sarımsak Kebabı, Frank Kebabı, İslim Kebabı, Koç Kebabı, Bamya Kebabı, Simit Kebabı, Keme Kebabı kesin, Soğan kebabı


GİRESUN Her yörenin kendine has mutfağı olduğu gibi Giresun’un da kendine özgü çok öbür ve leziz yemekleri vardır. Bilhassa yörenin en manâlı sebzesi olan Karalahanadan öbür yemekler yapılmaktadır. Bunun yanına mısın unundan da yemekler yapılır. Natürel ancak Karadeniz denilince aklımıza ilk gelen hamsi, Giresun Karalahana Çorbası, dolması ve diblesi, ısırgan Püresi, Darı Ekmeği, Fasulye Turşusu, Kiraz Tuzlaması, Pezik Mıhlaması. Ünlü Giresun Pidesi peynirli, kıymalı, karmakarışık vb. çeşitleriyle Pazar sabahlarının vazgeçilmez alışkanlığıdır. -Acılı fındık ezmesi -Fındıklı yufka tatlısı -Hamsi diblesi -Mısır çorbası -Darı unu helvası -Yumurtalı fasulye kızartması -Karalahana (Pancar) Çorbası


GÜMÜŞHANE Gümüşhane Mantısı, Kuşburnu çorbası, Zuluflu Çorbası,Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Pağla Denlisi, Borani,Fıtfıt Haşılı,Patates Kavurması,Muhla, Yergök Dolması,Sütlü Haşıl,Lor Dolması,, Ekmek Aşı, Çıtma Fasulye, Kaygana, Siron, Erişte, Lemis,Erişti Tatlısı,Hasude Kuymağı, Kara Helva, Burma,(sini), Tel Helvası, Lalanga tanıdık yemeklerindedendir.Siron, Fırın Erişte, Mantı Çorbası, Lemis, Fasulye Bulgurlusu, Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Yavan Çorbası, Doduk Çorbası, Fırfır Çorbası, Dırma Çorbası, Gendime Çorbası, Erişte Çorbası, Arpa Yarması Çorbası, Zuluflu Çorbası, Pağla Denlisi, Borani, Lemis, Fıtfıt Haşılı, Patates Kavurması, Muhla, Yergök Dolması, Sütlü Haşıl, Evelik Dolması, Kalem Dolması, Lor Dolması, Ekşili Dolma, Ekmek Aşı, Çırtma Fasulye, Kaygana, Kete, Pancar Kavurması, Pişi, Tava Lemisi, Zırıhta, Lahana Dolması, Palavracı Dolma, Güveç, Su Böreği, Paparna, Toğala Kuymağı, Hıngel, Galıya, Karın Kaymağı.


ADIYAMAN Çiğ köfte, İçli Köfte, Basalla (ekşili köfte), Cılbır, Mercimekli Köfte, Pestil, Yapıştırma


HAKKARİ “jaji” dedikleri yabani sarmısak, taze soğan, yoğurt ve tereyağı bileşiminden yapılan çökelek kahvaltının esas malzemesini oluşturur. Ayrıca “ağavk” dedikleri, tereyağının içinde kavrulmuş un ve şekerle yapılan bir yemek de derhal her kahvaltıda yer alır. “Lalepet” de sofralarda çoğu kez tüketilir. Yağda kavrulan unun üstüne yumurta kırılmasıyla elde edilen bu yemek yemek, tarlada ve yaylada çalışanları keza tok tutar, ayrıca de çok besleyicidir. Öğle yemekleri genelde kahvaltı sözde yiyeceklerle geçiştirilir. Akşam yemeklerinde mutlaka pilav yer alır. Son derece varlıklı çeşide sahip olan ve pirinçten yapılan bu pilavlar çoğunlukla etlidir ve içinde bölgesel otlar yer alır. Şalgam ve şekerpancarı da pilavla birlikte pişirilen öteki sebzelerdir. Mısır ve “dahn” dedikleri buğdayla da değişik pilavlar yapılır. Bu pilavlarda et yerine kelle ve paça kullanılır. Hakkarinin en ünlü yemekleri arasında “qiris”, “duğeba”, “kiftik”, “gulol”, “keledoş” sayılabilir. Bunlar yoğurt, et ve kıyma içeren, kimisinin içine kuru üzüm ve ceviz içinin de yer aldığı yemeklerdir.


HATAY Kağıt kebabı, oruk, dövme (aşşur), semirsek, tepsi kebabı, humus, zahter salatası, künefe, peynirli irmik helvası, kabak tatlısı, cevizli biber, küflü çökelek salatası, turplu tarator, humus, patlıcanlı yoğurtlama, sarmaiçi, yumurta öccesi Hatay adıyla özdeşleşmiş yemeklerden bazıları. Bu güzel yemeklerin bir kısmı Hatay’dan tüm Türkiye’ye yayılırken, bazılarını denemek için zeka Hatay’a gitmek koşul. Ancak belirtmekte yarar var, künefe, kağıt kebabı, humus, kabak tatlısı gibi bütün ülkeye mal olmuş tatlı ve yemeklerin lezzeti de Hatay’da bambaşka


ISPARTA Kabune Pilavi


MERSİN Tantuni, etin kuşbaşı halinde doğrandıktan sonra, önce haşlanıp sonradan kavrulmasıyla yapılan bir çeşit dürümdür. Her ne dek basit tarifli bir yemek gibi görünse de, önemini, şehrin hemencecik her köşesinde yer alan tantuni lokantalarından anlayabilirsiniz. Canınız tatlı çekerse, Antakya’da yapılandan öbür bir tarifle hazırlanan künefeyi önerebiliriz. Ayrıca topalak çorbası, fındık lahmacun, saç kavurma da ünlü yemeklerindendir. Ünlü tatlıları ise cezeyre ve kerebicidir. Şalgam içmeden Mersin’den çıkılmaz.


İSTANBUL İstanbul mutfağı, Dünyanın önde gelen mutfaklarındandır. İmparatorluk başkenti olan kente ülkenin her yanından gelen malzemeler, ustalar, tarzlar, ve lezzetler Osmanlı Türk mutfağının ortaya çıkmasına neden olmuştur. İmparatorluk mutfağının devamı olan ve yeni tatlara açık olan Osmanlı mutfağı her gün zenginleşmektedir.İstanbul mutfağında, kuzu, koyun ya da dana etine ek edilen farklı alanlara yönlendirilmiş sebzeler esas yemeklerdir. Pilav, börek çeşitleri, bulgur, kuru fasulye, zengin zeytinyağlı sebzeler tabi öğünler olarak servis yapılır. Köfte ve şiş kebabı, döner kebap ya da acılı, yoğurtlu, patlıcanlı öteki kebap çeşitlerinin makbulleri özel kebapçılarda bulunur. Hamur tartları, baklava, kadayıf ve benzerlerinin reel lezzetlisi, bu işi ara sıra birkaç nesildir devam ettiren minik dükkanlardan tedarik edilir.İstanbul’da da değişik milletlerin lokantaları mevcuttur. Fast-food, süratli atıştırma servisi veren fazla sayıda mekan mevcuttur. Fakat lezzetli bölgesel yemekler tipik lokantalarda tadılır. Her ikisi de süt rengindedir.Meşhur Türk Kahvesi, minik fincanlarda sade veya şekerli misafirlere her firsatta ikram edilir. “Bir fincan kahvenin 40 yil hatırı vardır” sözü kahvenin Türkler göre tanıdık kıvamı ile kullanılmaya başlandığı 16. yüzyıldan beri söylenmektedir.


İZMİR Sarmaşık, ebegümeci, ısırgan, cibez, stifno, turpotu, ısırgan, kenger, hindibağ, şevket-i bostan, gelincik, labada, kuşotu, sinirotu, helvacık, radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, arapsaçı, marata, tarlaçakısı, tarla çivisi, su teresi,Kipohorta (Çiporta); gelincik otu, ısırgan ve tere ile yapılan Gelincik böreği, Kuzu etli şevket-i sebze bahçesi, Trança çorbası, Dalgan (ısırgan) salatası, Girit pilavı, Mantarlı karides güveç, Kabak pabucaki, Haşlama kalamar dolma, Zeytinyağlı turpotu yemeği, Midyeli pilav.


KARS Kars mutfağı ağırlıklı olarak hamur işi yemekleriyle bilinen bir özelliğe sahiptir. başkaca hayvancılığın bir numaralı geçimini sağlama kaynağı olması beraberinde etli yemeklerin de tüketilmesini getirmiştir. Zengin mutfağında bilhassa katte (hamurlu), bozbaş yani piti (nohutlu-etli), hangel (kıymasız mantı), kelle paça, kaz yemekleri (tandırda kaz çekmesi ve pilavlı kaz eti gibi), hörre (un çorbası), ayran çorbası ve nezik (hamurlu) türlerini saymak mümkündür HELVA -HÖRRE -KARS BÖREĞİ -HANGEL -KETE -SULU KÖFTE -ERİŞTE PİLAVI -HAŞIL


KASTAMONU Kastamonu elması, yalnızca yöremizde bulunan üryani eriği, Tosya üzümü, İnebolu kestanesi, kirazı, Azdavay armudu, Vasıta ceviz ve kızılcığı, Taşköprü eriğinin yanında tekrar Taşköprü sarımsağı ve keten-keneviri, Tosya pirinçleri ile oldukça zengin bir yelpaze oluşturmaktadır.


KAYSERİ Pastırma


KIRKLARELİ Kırklareli mutfağında,Et ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de beslenmede önemli bir yer miktar. Kaşar peyniri ve ay çiçeği üretimi yaygındır. Yörede, bağcılığa bağlı olarak alkol yapımı gelişmiştir. Keşkek, zerde, kaymakçına, plaska, sulu kaçamak, kuru kaçamak, ısırgan böreği, külür, kapama, çoban böreği ısırgan otu çorbası yöreye özgü yemeklerdir. -Nohutlu Ekmek -Yeşil Mercimek Çorbası -Kuzu kapama -Pırasa Böreği -Poğaça -Kaçamak


AFYON Maydanoz Yemeği, Düğülü Haşhaş Tatlısı, Bulgur Aşı, Solta Pilavı, Haşhaşlı Çörek, Sakala Çarpan Çorbası, Özbek Pilavı.


KIRŞEHİR DÜĞ ÇORBASI -YOĞURT ÇORBASI -KATMA AŞI -BORANI -KEŞGAH -BALTACI -ÇULLAMA -SÜLA KABAĞI -HÖŞMERİM -ASİDE -SÜTLÜ KABAK -PELTE -KÖFTÜR -ÇİR YAĞLAMASI -EKŞİ ŞERBETİ -DAMLA ŞIRASI -İNCİR YAĞLAMA


AKSARAY Soğanlama, bamya çorbası, çiğleme.


ARDAHAN Elma dolması, evelik aşı, bozbaş, ekmek aşı, pişi, kuymak (mıhlama).


BARTIN Pumpum çorbası, yumurtalı isbut, kabak burması, Amasra salatası.


BATMAN Bumbar, Şam börek, perde pilavı.


BAYBURT Tel helvası, tatlı çorba, galaçoş, ekşi lahana, lor dolması, palavracı dolma.


DÜZCE Çerkez tavuğu, Arnavut böreği, Boşnak böreği, şıl böreği, göbete mantısı, lepsi, mamursa, haluj.


IĞDIR Bozbaş yemeği, helise, perzana, helise, cızdık, salmanca, fetir, kaysafa, patlıcan reçeli.


KAHRAMANMARAŞ Vurma dondurma, biber, tarhana, leğen çorbası, tirşik çorbası, Maraş paçası, pıtpıt lapası, sömelek, un sucuğu, bastık, çullama, ilende, hapısa, ravanda.


KARABÜK Kuyu kebabı, bükülme, çingene baklavası, göbü, kara mancar, katlaç, malak, perohi, şaptak


AĞRI Hengel, haşil, erişte (çorba, pilav ve yemeği), kuymak, kete, pişi, egirdek, yufka yağlama, un helvası, hasude, bulgur pilavı, Sac kavurması , Abdigor Köftesi , Sahan kebabı,Goşteberg,Mendik


KİLİS Şıhıl mahşe, pekmez, kübbülmüşviyye, talı malhıta, köllük aşı, züngül, belluriye, cennet çamuru, firik pilavı, kibe, mazlum, mıkşi, teşrübe, mayanalı (anasonlu) kahke, haytayla, sucuk hapısası.


KIRIKKALE Alazlama, kömbe, külleme, batallaş, çalma, sarığı burma, ekmek aşı.


KOCAELİ Yahni, Kavurma, Tavuklu Keşkek, Çiğceli Kavurma – Sebze Yemekleri: Mantar Yemeği, Ebe Gümeci, Mancar Yemeği, konut Makarnası, Gözleme, Cızlama (Akıtma), Lokum, Mantar Böreği, ÇiğceliYumurta, Cevizli Börek


KONYA Fırın Kebabı, Etliekmek, Çullama, iki bıçak arası ciğer, Topalak Köfte, Cella, ekşili Kabak, Yumurtalı Kabak, Zülbiye (Papaz Yahisi), Patlıcan Bayıltan, Lahana Kapaması, Patlıcan Böğürmesi, Çöpleme, Tayga, Mercimekli Oğmaç, Arapaşı,Tandır, Bamya, Süt, Tutmaç ve Erişte Çorbası, Peynirli Kıymalı Börek, Kıkırdaklı Börek, Tandır Saç, Su, Sedirler ve Tatar Böreği


KÜTAHYA Sıkıcık Çorbası, Tekke Çorbası, Tarhana Çorbası, Mantı, Tosunum, Höşmerim, Kaygana, Kapama, Gözleme, Şibit, Dolamber böreği, Cimcik. Sulu saç kavurma, küp kebabı, çevirme kebabı, kuyu kebabı, Gediz göveci, Tavşanlı göveci ve tas kebabı.


MANİSA Mesir macunu, Kula güveç kapaması, şekerli pide, otlu pide, Manisa kebabı.


MARDİN Badem şekeri, ceviz sucuğu, ikbebet (içli köfte), semberuk, irok, kibe, kitel raha, lebeniyye


MUĞLA Ara, dutmeç, çopur, döş dolması, balıklen, çıntar kavurması, ot ekşilemesi, galli patlıcan, ebegümeci kavurması, börülce kavurması, teltorlu börülce, yalankı, üzüm köftesi, ballı kabak, bestel, dülek reçeli,Milas köftesi


MUŞ Muş köftesi, çorti aşı.


NİĞDE Mangir çorbası, tava, üzüm boranası, ditme, unlu söğürme, papara, cılbır, halveter, kaşık kayganası.


ANTALYA Kölle (buğday, fasulye, nohut ve bakla haşlaması), saç kavurması, domates civesi, hibeş, arapaşı, tandır kebabı, tatlılardan isa patlıcan, bergamut ve turunç reçeli sayılabilir. -Kabak Çiçeği Dolması -Börülce Salatası -Toros Salatası(Al Köz-Al Göz) -Laba -Hibeş -Turunç Reçeli -Patlıcan Reçeli -Gömbe dondurması -Tarhana çorbası


ORDU Melocan (diken ucu) kavurması, Beceriksizce mıhlaması,galdirik kavurması, ısırgan yağlaşı, darı yağlaşı, hoşgıran kavurması, kabak muhallebisi, pallabye.


OSMANİYE Tirşik (pancar), yer fıstığı, toğgar, çiçcire, etli kömbe.


RİZE Anzer balı, Rize köftesi, Rize simidi, Hamsi çiğirtası, çumur, enişte lokumu, pepçura.


SAKARYA Kaşnuka,sızbal, abaza pastası, Alişka, pekmez, yoğurt.


SAMSUN Samsun pidesi, turşu kavurması, yer pancarı, mısır çorbası, kocakarı gerdanı.


SİİRT Zivzik narı, Pervari balı, perde pilavı.


SİNOP Sinop kestanesi, nokul, içli tavas, mamalika.


ŞIRNAK Kutlık, serbıdev, hekeheşandi, şımşıpe, meyre, bırınzer, mahmılatık, fıreydin, suryaz.


SİVAS Sivas kebabı, peskutan çorbası, pezik turşusu.


TEKİRDAĞ Tekirdağ köftesi, Keşkek, kesme makarna, kuskus


ANKARA Çorbalar -Et Yemekleri -Pilavlar -Köfteler -Dolmalar -Börekler-Çörekler -Yemekler -Hamur İşi Yemekler -Tatlılar-Kompostolar -Ekmekler


MALATYA Kayısı, kağıt kebabı, kınalı ekmek, pileke, taş küllüğü, gurut çorbası, analı-kızlı, kurşun geçmez köftesi, gilgirikli köfte, keloğlan köftesi, zeytinyağlı marul sarması, fasulye yaprağı sarması, kabak çiçeği dolması, soğan dolması, patlıcan dövmesi.


TOKAT Tokat kebabı, bacaklı çorba.


TRABZON Vakfıkebir ekmeği, akçaabat köftesi


TUNCELİ Ovacık dağ sarımsağı, Şavak tulum peyniri, Pülümür balı, zerefet, sirekurt, sirepati, kavut, patila.


UŞAK Alacatene, haşhaş sürtmesi, ciğerli bulgur.


ŞANLIURFA İsot, şıllık tatlısı, paliza, bostana, urfa kebabı.


VAN Otlu peynir, Van balığı (inci kefali), ilitme, senseger.


YALOVA Yalova köftesi, yaprak pidesi, pavli, luhu şuşkey çirbuli, lalanga, çubiyiş gayi, papa , silohto, paponi.


YOZGAT Testi kebabı, arabaşı


ZONGULDAK Çaycuma yoğurdu, Osmanlı çileği, Devrek simidi, beyaz baklava, kızılcık, cevizli dolma.


ARTVİN Hamur işlerinde; hinkel , cergebas , bişi , katmer, erişte, lokum (lokma) ve börekler yer almaktadır.Dibek veya dinklerde döğülerek hazırlanan ve adı ahali arasında “ gendirme ” ve “keşkek” olarak tanıdık yemekler fazla aşina yöresel yemeklerdir. Çorbalardan “ püşürük ” adlı çorba, en çok bilinenlerdendir. Bunlardan başka, “çılbır”; “Kaygana (Omlet)”; yağlı, lorlu ya da sadece etle yapılan soğanlı yahni de yerli yemekler arasındadır. Keza sahil kesiminde bulunan halkın mahalli yemekleri aralarında, hamsi balığından hazırlanan; hamsili pilav, hamsili buğulama, hamsili darı ekmeği (cadı), ançuez salamura yer almaktadır


KARAMAN Batırık, bidik, Ermenek helvası,cibe ve ilisıra dolması, kayısı musakka, mıkla, mülükü, paraköfte.


AYDIN Tarhana çorbası, kulak çorbası, acılı güveç, patlıcan biber kızartma, zeytinyağlı kırlı kızartma, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, patlıcan kavurma, sarmaşık ve kedirgen kavurma, yaprak sarma, etli nohut yahnisi, nohutlu kereviz, etli enginar, arap saçı,ciğer sote, imambayıldı, keşkek, tandır kebap, yuvarlama (sıkma), paşa böreği, cilav(ayran böreği); salatalardan patlıcan-biber teretoru (turşusu), börülce teretoru, turp otu salatası, semizotu salatası, çingene pilavı, irmik helvası, zerde, muhallebi, sütlaç, aşure, lokma, pelvize tatlısı, paşa böreği, yuvarlama

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: