Madde kullanım bozuklukları

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Madde kullanım bozuklukları

Majör depresyon
Depresyonun ana özelliği kişide kötümserlik, bıkkınlık ve cefa halinin baskın olmasıdır. Bu ruhsal rahatsızlıkta hastada izlenen öteki bulgu ve değişiklikler şöyledir:
Hasta ruhsal bunalım içindedir.
Hiçbir şeyden haz almaz olur.
Kendisini acıklı, çökkün, üzüntülü ve acıklı hisseder:

Gücü ve enerjisi azalmıştır.
Yerine getirmesi gereken sorumluluklara aleyhinde ilgisi kaybolmuştur. Bunun yanı sıra jurnal işlerini yapmakta da zorlanır.
Yoğun umutsuzluk ve çaresizlik duyguları yaşar. İçinde bulunduğu durumu bir çıkmaz olarak görür ve bu durumdan bir daha kurtulamayacağını düşünür.
Hasta özellikle sabah saatlerinde içinde yoğun bir can sıkıntısı ve bunaltı hisseder.
Kendine olan saygısını ve güvenini yitirir. Aralıksız kendini suçlar.
Zihnen ve fiziksel olarak yavaşlama görülür. Zihin ve karoser hareketleri sakin ve donuktur. Düşüncelerinde değişken, konuşmalarında ağırdır; dura dura konuşur. Herhangi bir konu üzerine odaklanmakta güçlük çeker.

İştahı azalır ya da artar.
Uyku bozukluğu ortaya çıkar. Uykuya dalmakta ya da sürdürmekte zorlanır, sabahları erken uyanma bozukluğu olur. Ya Da tam tersi olup artı uyku sorunu olabilir.
Doğrusu bir hafıza bozukluğu laf konusu olmadığı halde sürekli olarak unutkanlıktan davacı olur. Hastanın bu durumu yoğun üzüntü, bıkkınlık ve dikkat dağınıklığı ile bağlantılıdır.

Gençlik döneminde bunalım
Klinik depresyona gençlik döneminde bütün belirtileriyle birlikte çok ender olarak rastlanır. Çünkü çocukluktan hemen şimdi çıkan gencin kendini dışarıdan izleme ve eleştirme yeteneği zayıftır. Diğer Taraftan dışa dönük olması ve tepkilerini de zorlama altında tutmaması sebebiyle ruhsal buhran, kendini itham, durgunluk, ümitsizlik gibi depresyona dair belirtiler açıkça ortaya çıkmaz, arada bir çıksa da geçicidir. Bunlar depresyona eşdeğer belirtiler olarak nitelendirilir ve üstü kapalı olarak ortaya çıkarlar. Belirtilerden bazıları:

Aralıksız sıkıldığını söyler.
Hiçbir işle uzun zaman ilgilenemez, kendi arzusuyla başladığı bir işten derhal bıkar; başka bir işe yönelir ama onu da aynı şekilde sonuçsuz bırakır.
Baş ağrısından, yorgunluktan, karın ağrısından, mide bulantısından, uykusuzluktan şikayet eder.
Tavrı tedirgindir.
Dikkatini toplamakta zorlanır, okuduğunu anlamaz.
Dalgın, unutkan ve vurdumduymazdır.
Genel galibiyet seviyesi düşer.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.