Macaristan’a 400 milyon Euro yatırım

  Kredi - Borsa    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Macaristan’a 400 milyon Euro yatırım

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de arsa alacaklarını dile getiren Polat, “Karma ya da sadece işyeri ve rezidans olan projeler yapacağız. Toplamda 300-400 milyon Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı planlıyoruz” dedi.

MAKSAT 6 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın 9 Ekim’de açılışını yaptığı Gül Baba Türbesi’ne düzenlediği basın gezisinde gazetecilerle bir araya gelen Polat, bölgenin Avrupa pazarına açılmak için çok manâlı fırsatlar sunduğunu söyledi. Ülkenin avantajlarına uyarı çeken Polat, “Mesela Kurumlar Vergisi yüzde 9. Bu da manâlı bir fayda. Türk sanayisi örneğin burada bir montaj sanayii kursa ve arkasında ‘Made in Europe’ yazsa hem Avrupa ülkelerinde, ayrıca de dünyanın her tarafında rahatlıkla ürünlerini satma imkanı elde ederler” diye konuştu. aynı zamanda DEİK Türkiye-Macaristan Meslek Konseyi Başkanı olan Polat, Macaristan ile Türkiye’nin ticaret hacminin 2 milyar dolardan, 3 milyara çıktığını anlatırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni hedefi 6 milyar dolar olarak belirlediğini anlattı. Polat, “Buradaki Türk yatırımları da 80 milyon Euro’dan 1.5 milyar Euro’ya çıktı. Türk meslek adamlarına burayı Avrupa üssü olarak öğüt ediyorum” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán gazetecilere yaptığı açıklamada Türkler ve Macarların kuvvetli dostluğuna vurgu yaptı. Orban, “Buradaki insanlara sorduğunuz vakit Türkler hakkında fazla pozitif cevaplar alırsınız. Ben de Türkler kadar çok büyük saygı görüyorum. Türkiye inşa olarak fazla zinde bir ülke. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın gelecekte Türkiye’nin en iyi 10 ekonomi içinde olacağı fikrine katılıyorum. Türkiye ile elimizden geldiği değin işbirliği yapmamız Avrupa’nın menfaatine. Türkiye ve Avrupa arasında stratejik işbirliği olması gerekiyor. Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Gül Baba, Türk-Macar dostluğunun en daimi simgelerinden biri. Türbe’de yatan Gül Baba, bütün din, mezhep ve etnik gruplardan olanlara kucak açan, ayrımcılığa karşı durup insanları sevgiyle kucaklayan bir derviş ve şair. Türbe, yüzyıllar içerisinde daima restore edilmiş. Son olarak Türkiye ve Macaristan aralarında imzalanan protokol ile 6 Eylül 2016’da başlayan ve 2 yıl süren en ayrıntılı restorasyon çalışması yapılmış. Açılışı 9 Ekim’de yapılan Gül Baba Türbesi ve Kültür Merkezi açıldığı günden beri yoğun alaka görüyor. Gül Baba Vakfı Başkanı olan Adnan Polat, “Önümüzdeki sene tarihçilere Gül Baba kitabı ile ilgili incelemeler yaptıracağız. Ondan sonraki sene TV dizileri yapmayı düşünüyoruz” dedi. Bağımsızlık

26 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.