Light sigara içmek çözüm mü ?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Light sigara içmek çözüm mü ?

Sigarayı bırakmada belirli ve fazla etkili bir metot bulunmamaktadır. Fakat kişinin isteği, azmi, istikrarlı oluşu ve irade gücü çok işe yarar. Buna karşın bazı metotların faydası olmaktadır.

Hipnoz: Bilincin farkında olan olma seviyesi düşürüldükten daha sonra, bilinçaltına telkin vererek (şartlandırılarak) inanç oluşturmaya dayanan yöntemdir. Burada hipnoz verene inanç önemlidir. Etki süresi kısa da sürebilir, uzun da.

Gözler kapatıldıktan daha sonra, kişinin birkaç kez derin nefes alıp vermesi istenir. Kendisini rahatlamış, gevşemiş ve fazla ağırbaşlı hissetmesi öneri edilir. sonra, “Canın bundan böyle hiç sigara içmek istemiyor. Civarda sigara içenleri görünce onlardan etkilenmiyorsun. Sigaradan ve sigara dumanından iğreniyorsun. Ağzına sigara aldığında fenalaşma hissediyorsun. Miden bulanıyor, nefret ediyor ve içemiyorsun. Sigara içmediğin zamanlarda kendini çok daha rahat ve mutlu hissediyorsun türünden telkinatta bulunur.

Bu telkinler birkaç seans halinde her yerde edilir.
Akupunktur: Buradaki beklenti, hipnozdakiyle aynıdır. Kişiye yine önerme verilir, lakin akupunktur iğnesiyledir ve uyanıktır. Kulağa iğne takıldığı anda, genelde kişinin canı sigara içmek istemez. Tiryaki inanırsa, etkin bir yöntemdir.

Nikotin bantları: Sigara içiminin bırakılmasından daha sonra nikotin yedek tedavisi uygulaması, tiryakilik gelişmiş olanlarda görülen nikotin yoksunluğu belirtilerini azaltır ve sigaranın bırakılmasını, doza bağımlı elde etmek üzere büyük ölçüde kolaylaştınr. Nikotin yerine koyma tedavisinde nikotin sakızları, nikotin bantları, nikotin spreyleri kullanılmaktadır.

Nikotin bantları bir uçtan bir uca, farkına varmadan kişinin kanına nikotin karışmaktadır. Bant dört tabakadan oluşmaktadır. En altta koruyucu plastik tabaka, sonra nikotinin emdirildiği bir kat, onun üzerinde ilacın sürükleyici akmasını karşılayan delikli koruyucu plaka, en tepede de yapışık kat vardır. Bantlara cildi nemlendirip gözenekleri açan bir madde konulur. Bu Nedenle nikotin fazla daha kolay, seri ve kontrollü şekilde deriye salınır. Cilt nikotini emer ve bu vesile ile nikotin eksik eksik kana karışır.

Kana karışma hızı bandın vücutta nereye yapıştırıldığına kadar değişir. Vücudun her yeri,benzer tez banttaki nikotini emer. Bandın yapıştırılacağı derinin tüysüz olması da etkisini artırır. Vakaların yüzde 50′sinde görülebilen hafif lokal deri reaksiyonları, bandın her defasında deride başka bir bölgeye uygulanmasıyla ve farklı markalar denenmesiyle azaltılabilir. Keza nikotin bandı kullananların bunu mutlaka hekim gözetiminde yapması ve sigara içmemesi gerekiyor. Çünkü bant, kişinin içeceği miktardaki sigarada bulunan nikotini vücuda verir. Nikotin bağımlılık yaptığından bantları da bağımlılık yapabilir. üstelik kişi, bant takılıyken sigara içerse o zaman vücuduna koskocoman zarar vermiş olur. Nikotin bandı 3 ay süreyle kullanılmalıdır.

Nikotin sakızı: Nikotin sakızının içindeki reçineye 2-4 mg nikotin bağlanmıştır. Sakız hem ağızı çiğneme. sırasında meşgul eder, ayrıca de nikotin eksikliğini giderir.
Nikotin sakızı, kişi sigarayı kestikten sonradan kullanıma girer. Günlük sigara sayısını azaltmak için sigarayla birlikte kullanılması yanlıştır. Açıklamalar şöyledir: Sigara aranmaya başlanınca derhal bir tutam sakız alınır ve 20-30 dakika çiğnenir. Bu Nedenle günde azami 30 parça (herkes 2 mg’lık) olacak şekilde kullanılır. Aşırı bağımlılarda 4 mg’lık sakız seçim edilir. Sakız, kanda sigaranın oluşturduğu nikotin seviyesinin yarısını sağladığı için sigara dek çabuk doyum sağlayamaz, bu tedricen olur.

Normalde günde 10-15 sakız çiğnenir. Eksik çiğnendiğinde tatmin edici nikotin dozu sağlanamaz, tedavi eksik kalır. Çare periyodu 3 aydır. Sakızın kısa süre kullanılması tedavinin başarı şansını düşürür, 3 aydan pozitif kullanılması da fazla bir yarar sağlamaz, dahası bazı kişilerde nikotin sakızına tiryakilik gelişebilir.
Nikotin sakızının ağız ve boğazda acı (kullananların yüzde 37′sinde), hıçkırık, salya akması, bulantı, kusma, başağrısı, çarpıntı gibi emrindeki etkileri ortaya çıkabilir.
Nikotin sakızı, sigarayı bırakmada eksik da olsa yardımsever olabilmektedir.

Buna karşın nikotin taşıyan sakız ve benzerlerinden uzak durmakta üstünlük vardır. Bunların vücuttaki nikotin miktarını değişmez tuttukları ve kullananı nikotinsizliğin kötü etkilerinden korudukları söylenir. Gerçekten aynı sebeplerden nedeniyle bırakmayı da güçleştirirler. Nikotinli maddeler kimyasal bağımlılığın devam etmesine yol açarlar, böylelikle psikolojik tiryakilik da uzamış olur.

Nikotin sakızı kullanımında karşılaşılabilecek en önemli problem, bu sakıza karşı tiryakilik gelişmesidir. Yapılan çalışmalar, sigara yoksunluk belirtilerinin önlenmesi amacıyla nikotin sakızı kullanan sigara bağımlılarının yaklaşık yüzde 17-25 kadarında bu defa sakıza karşı bağımlılık geliştiğini ortaya koymaktadır.

Psikoterapi: Farklı Alanlara Yönlendirilmiş şekillerde ve sürelerde uygulanabilir. Kişisel ve grup tarzında olabilir. Kasıt, kişinin irade ve özgüvenini artırarak, alışkanlığa son verecek zorlama ve cesarete kavuşmasını sağlamaktır.
İlaçlar: Sigarayı bırakma hapları, kişide nikotin eksikliğinden nedeniyle ortaya çıkan belirtileri ortadan kaldırdığı gibi, aynı zamanda sigara içen bir kişinin sigaradan tiksinmesini de sağlar. Ilaç, beyinde salgılattığı hormonlarla kişinin sigaradan yavaş yavaş kopmasına zemin hazırlar.
Bu haplara, sigarayı bıraktıktan sonra 3-7 ay daha hekim denetiminde devam edilmelidir.

Bu alıcı hapların bir takım emrindeki etkileri varsa da sigaranın ölçülecek zararları yanına göze almaya değerdir.

Her yıl, sigara içen 1.3 milyon birey sigarayı başarıyla bırakmaktadır. Biz de bu gruba dahil olabiliriz.

37 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.