Leblebici: Türkiye sağlıklı büyüme rotasına geri dönecek

  Kredi - Borsa    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Leblebici: Türkiye sağlıklı büyüme rotasına geri dönecek

Ojer Telekomünikasyon (OTAŞ), sahip olduğu Türk Telekom hisselerinin görev işlemini tamamladı. Konu ile ilgili Kamuyu Yakma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamada OTAŞ’ın sahip olduğu, Türk Telekom’un sermayesinin yüzde 55’ini yaratıcı A Grubu hisselerinin tamamının OTAŞ’a kredi veren bankaların tamamının aracısız ya da dolambaçlı müşterek olacakları Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ’ye (LYY) devrinin gerçekleştiği ifade edildi.

Hisse devri sonrası Türk Telekom’un ortaklık yapısı ise şu şekilde değişti:

AKBANK, GARANTİ VE MESLEK BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

OTAŞ’ın, Türk Telekom hisselerini devrettiği Levent Yapılandırma Yönetimi’ne ilişkin Akbank, Garanti Bankası ve Iş Bankası’dan da peş peşe talimatlar yapıldı. KAP’ta bulunan açıklamalarda, LYY’ye Akbank’ın yüzde 35,5598 oranında, Garanti’nin yüzde 22,1265 oranında, Iş Bankası’nın ise yüzde 11,5972 oranında iştirak ettiği bilgileri yer aldı.

TÜRK TELEKOM YÖNETIM KURULU ÜYELERİ DEĞİŞTİ

Hisse devrinin tamamlanmasının gerisinde, Türk Telekom Üstteki Yönetimi’nde de şansın dönmesi yaşandı. Şirketin Idare Heyeti Üyesi olan Mohammed Hariri, Cenk Serdar, Faisal Mohammed I Aldughaither ve Al-Hakam Marwan Moh’d Kanafani, şirketteki bütün görevlerinden istifa etti.

İstifa eden üyelerin kalan atama sürelerini tamamlamak üzere, Hariri’nin yerine Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’ın, Serdar’ın yerine Garanti Bankası Idare Heyeti Üyesi Muammer Cüneyt Sezgin’in, Kanafani’nin yerine ise Akbank Teftiş Kurulu Başkanı Eyüp Engin’in atanmasına karar verildi. KAP’ta yer alan açıklamada, tayin kararlarının şirketin ilk genel kurul toplantısında onaya sunulacağı açıklama edildi.

TÜRK TELEKOM MUCIZEVI GENEL KURUL’A GİDİYOR

Bütün bu gelişmeler ışığında, Türk Telekom’un 25 Ocak 2019 tarihinde, Mucizevi Genel Kurul’a gideceği duyuruldu.

EYÜP ENGİN KİMDİR?
Eyüp Engin, 1978 yılında Müfettiş Yardımcısı olarak Akbank’ta göreve başlamıştır. Kontrol görevinden sonra Define, Uluslararası Bankacılık, Yurtdışı Mali Kurumlar alanlarında Bölüm Müdürü olarak tayin yapmış olan Eyüp Engin, 1996’da Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış, akabinde Uluslararası Bankacılık ve Yurtdışı Finansal Kurumlar Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. Temmuz 2007’de şimdiki görevi olan Yoklama Kurulu Başkanlığı’na atanan Engin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi Yönetimsel Bilimler Fakültesi mezunudur.
 

HAKAN ARAN KİMDİR?Hakan Aran iş bankası ile ilgili görsel sonucu
1968 yılında Antakya’da doğan Hakan Aran, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olup Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme konusunda yüksek lisans programını tamamlamıştır. 1990 yılında Meslek Bankası BT Sistem İşletimi Bölümü’nde Stajyer Yazılım Uzmanı olarak göreve başlayan Hakan Aran, 1999 yılında Veri Teknolojileri Çözüm Geliştirme Bölümü Müdür Yardımcılığına, 2002 yılında aynı Bölümde Bölüm Müdürlüğüne ve 2005 yılında da Bölüm Müdürlüğüne atanmıştır. 17 Temmuz 2008 tarihinde Genel Müdür Yardımcılığına atanmıştır.
 

MUAMMER CÜNEYT SEZGİN KİMDİR?
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü, Western Michigan University Iş İdaresi (MBA) ve MUAMMER CÜNEYT SEZGÄ°N ile ilgili görsel sonucuİstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi doktora programı mezunu olan M. Cüneyt Sezgin, farklı alanlara yönlendirilmiş özel sektör bankalarında idare yaptı. 2001 yılında Garanti Bankası’na katılan Dr. Sezgin, Garanti Bankası Idare Heyeti Üyeliği, Kurumsal Güvence Komitesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı yanı sıra Garanti Bank S.A. (Romanya), Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. adlı iştiraklerde Idare Heyeti Üyesi ve Yoklama Komitesi Başkanı olarak da ödev yapmaktadır. Hoca Akademisi Vakfı ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWFTürkiye) Mütevelli Heyeti Üyesi olan Dr. Sezgin, 30 Haziran 2004 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak atama yapmakta olup, bankacılık ve işletmecilik dallarında iş tecrübesi 29 yıldır.  
1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: