Leasingciler 2017’de makine yatırımına desteği artıracak

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Leasingciler 2017'de makine yatırımına desteği artıracak

Bünyesinde 93 ülkeden 403 finans şirketini barındıran dünyanın en büyük faktoring organizasyonu Factors Chain International (FCI) Başkanlığına, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar 2. kez seçildi. 2011 – 2013 yılları aralarında FCI başkanlığı görevinde bulunan Baydar, bu göreve 2. kez seçilmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Faktoring sektörünün ayrıca dünya hem de ülkemiz ticareti içinde payı büyük bir çabuk artmakta. Dünyada büyüklüğü 2.3 trilyon Euro olan sektörün, Türkiye’deki cirosu 37.5 milyar Euro’yu buldu. Başkanlığını üstlenmiş olduğum FCI’da bundan sonraki hedefimiz tanıtımlara ağırlık vererek Türkiye gibi ihracat odaklı ülkeler ilk önce edinmek üzere faktoringin yükselme hızını artmak olacak.”

Türkiye’de faktoring sektörünün artış trendi gösterdiğini bildiren Baydar, “Önceki yıllardaki kadar yüksek olmasa da, hala dünya ve Avrupa ortalamalarının üzerinde yükselme görülüyor. İhracat faktoringinin ise yurtiçi işlemlerden daha süratli geliştiğini görüyoruz. hemen ihracat faktoringi, toplam faktoring hacmi içinde yüzde 20 paya sahip. 2017 yılında yurtiçinde yaklaşık yüzde 10 büyüme beklerken, ihracatta ise yüzde 20 büyüme bekliyoruz. İhracat faktoring’inde yüzde 16’lık yükselme oranı ile Çin’den sonradan ikinci büyük ülke konumundayız” dedi.

Türkiye’de faktoring sektörünün KOBİ’leri ve reel ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini belirten Baydar, Türkiye ekonomisinin büyümesine takviye vermeye devam edeceklerini belirtti.

FCI üyeleri hakiki sektöre 5 bin finans şirketi ile 300 milyar Euro finansman sağlandı. Dünyada 51 bin çalışanı ile hemen hemen 550 bin faktoring müşterisine hizmet veren FCI üyeleri, küresel GSMH’nin sıradan yüzde 4.2’sini gerçekleştirdi.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.