Leasing şirketlerinin alacak karşılık oranı belirlendi

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Leasing şirketlerinin alacak karşılık oranı belirlendi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve parasal kiralama (leasing), faktoring ve finansman şirketlerinin muhasebe ve karşılık uygulamalarına ilişkin hükümler düzenleyen yönetmeliğe eklenen bir maddeye kadar, bu şirketlerin kamu kurum ve kuruluşlarından olan alacaklar için özel ve genel karşılık oranları yüzde sıfır olarak dikkate alınacak.

Yönetmeliğin “Özel karşılıklar ve genel karşılıklar” başlıklı 6. maddesinin 4. fıkrası hükmüne yapılan ekle ise faktoring şirketlerinin, bir borçludan birbirinden bağımsız birden pozitif alacağın mevcut bulunması ve bu alacaklardan herhangi biri için özel karşılık ayrılması halinde, öteki alacaklar için de aynı oranda özel karşılık ayrılacağı belirtilerek şu ifade kullanıldı:

“Oysa, faktoring şirketleri bir borçludan birbirinden egemen pat diye artı alacağın mevcut bulunması ve bu alacaklardan herhangi biri için birinci ve ikinci fıkra hükümleri zarfında özel karşılık ayrılması halinde, diğer alacaklar için borçlu yerine alacak bazında değer biçme yaparak özel karşılık ayırabilir” denildi.

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.