Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

Lazer (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) ışını açıklanmış bir dalga boyunda olup aynı doğrultuda dışarı giden birbirinden egemen ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer cihazları doğruca deri üstüne düşürülür ve açığa meydana çıkan ısı enerjisi olarak kılları etkiler. Etkin fazdaki kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını kadar seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boyuna ilerleterek kıl köküne ulaştırır. Niyet kıl üretimini en üye indirmek veya en ince ayrıntısına kadar değil etmektir.
Dr. Eylem Acar Kliniği’nin sahibi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Eylem Acar, Lazer Epilasyon ile ilgili merak edilenleri ve son gelişmeleri  şöyle anlattı: En sık seçim edilen cihazlar alexandrite ve diode lazerlerdir. İki lazer tipi de kalın, koyu renkli kıllarda etkilidir. Koyu deri tipi olanlarda diode lazerin güvenlik aralığı daha geniş olsa da hangi cilt tipine hangi lazerin uygulanacağı deneyimli bir hekim göre belirlenmelidir.

Kaç seans uygulanır?
Lazer tedavisinin süresi kadınlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Arada Bir sebebi bulunamayan seans sayıları uzamış, hatta daimi tüy kaybı olmayan olgular da vardır. Göz çukuru dışında bütün gövde bölgelerine lazer uygulanabilir. Tatbik esnasında duyulan acı fazla hafiftir. 10-15 gün içinde, yanmış olmasına rağmen cildin içinde kalan kıllar dökülecektir.

Lazer epilasyon tedavisinin risk ve komplikasyonları
Lazer tedavisi boyunca deri rengi ne dek açık olursa komplikasyon öyle eksik olur. Çare esnasında güneşlenme, solaryum tavsiye edilmez. Lazer tedavisi sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri çare edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek niteliktedir.

Kimler yaptıramaz?
Geçmişinde cilt kanseri öyküsü olanlar, başvuru bölgesi ya da yakınında cilt enfeksiyonu bulunanlar, Lazer ışınının dalga boylu boyunca aleyhinde kişisel hassasiyeti olanlar, İnfrared ışığa hassasiyeti artıran ilaçlar kullananlara önerilmez. Hem lazer ışığı beyaz, sarı ve kırmızı renkleri göremediği için bu renkteki kıllara etkisi olmaz. Hamilelerde, sedef gibi cilt hastalığı olanlarda, sivilce ilacı kullananlarda, yürek pili olanlarda ve sara hastalarında da kullanılmıyor.  Lazer uygulamasının kanser gelişimiyle bir ilişkisi yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabilir. Nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Ancak bu yöntem en ince ayrıntısına kadar beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor.

Işlem öncesinde nelere dikkat edilmeli?
Işlem yapılmadan
4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine tesir edebilecek herhangi bir operasyon uygulanmamalı. 1 ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçınılmalı. Eğer kullanılan bir ilaç varsa uzmana mutlaka bilgi vermeli. Uygulamadan önce kimyasal peeling gibi uygulamalar yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Bir hastalığın varlığında data verilmeli.

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: