Kurum: 550 bin konutun dönüşümü sağlandı

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Kurum: 550 bin konutun dönüşümü sağlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, AA Yayımcı Masası’nda soruları cevapladı. İşte Kurum’un açıklamalarından kayda değer satır başları;

– Kentsel dönüşümde stratejimiz şu, elbette imar artışı olmayacak, imar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25’i geçmeyecek.
– Ülkemizin şehirlerinin önümüzdeki 50 yılını düzenlemek istiyoruz

“5-5,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Bugün için 5-5,5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. 2025’te 7,5 milyon yapıya ulaşıyor. Bizim bunları bir lahza önce dönüştürmemiz durum. Şehirsel dönüşümde stratejimiz şu, kuşkusuz imar artışı olmayacak, imar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25’i geçmeyecek. Ülkemizin şehirlerinin önümüzdeki 50 yılını hazırlamak istiyoruz.” dedi.

“YÜKSEK YAPI YAPILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Kentsel dönüşümü yapacak firmanın teknik ve parasal yeterliliğinin olması gerektiğini vurgulayan Kurum, “Belediye başkanlarımıza şunu söylüyoruz, yüksek katlı bina şüphesiz istemiyoruz. Bunun takipçisiyiz ve bu noktada yüksek bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

PLASTİK POŞETLERDEN 0,25 KURUŞ ALINACAK

Sıfır atıkla ilgili önemli bir düzenleme yapıyoruz, buna teşvik getiriyoruz, depozito uygulaması getiriyoruz” diyen Bakan Kurum “Şimdi birey başı plastik poşet kullanımı 440 adet… Hedefimiz plastik poşet kullanımını azaltmak. Hedefimiz 2019’da 90’a 2025’te ise 40 adede düşürmek” biçiminde konuştu.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.