Küçük baş duruşu

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Küçük baş duruşu

Yararları: Karın (mide) kaslarını güçlendirir.

Uyarılar: Omurganızı düz tutun. Sternumu (göğüs kemiğinizi) kaldırın ve böylece tutun. Somurtkan takdirde dengenizi kaybedersiniz.

Metot: Dizlerinizi kıvırarak ve ayaklarınızı önünüze yere koyarak minde­rinizin üzerine oturun. Ellerinizi dizlerinizin altına koyun ve sol bileğinizi sağ elinizle tutun. Göğüs kemiğinizi kaldırın. Nefes alın ve ayaklarınızı yaklaşık 20 cm. kadar yerden kaldırın. Nefes verirken bacaklarınızı düzleştirin. Böylelikle bacaklarınızla yer aralarında 45 derecelik bir açı olacaktır ve bedeniniz ‘V şeklini alacaktır.

Eğer alışılmış değilseniz, bu duruşu yaparken nefes almanın güç olduğunu görürsünüz. Bu yüzden nefesinize odaklanın. Nefes verirken ellerinizi diz­lerinizin altından çekin ve önünüze dürüst uzatın (4). Sıcacık ettiğiniz vakit­ce bu pozisyonunuzu koruyun. Bu duruşu sonlandırmak için dizlerinizin ardından bacaklarınızı destekleyin, dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı her yerde yere koyun. Bu egzersizi üç veya dört kez tekrarlayın.

Karşıt-duruş: Sırt üstü düz yatın ve nefes alırken karın kaslarınızı ta­vana dürüst genişletin. Her Tarafta gevşerken ağzınızdan nefes verin. Birkaç defa yeniden yapın.

Çeşitleme
Metot: Kalça Eşitleme (Navasana) pozisyonunun 4 numaralı duru­şunu yapın ve ayaklarınızın üstlerini veya ayak parmaklarınızı elleriniz­le kavrayın. Eğer ayaklarınıza ulaşamıyorsanız, o zaman etap bilekleri­nizi tutun. Ayaklarınızı tutarken bacaklarınızı düzleştirin ve olabildiğin­ce açın. Göğüs kemiğinizi kalkık ve omurganızı düz tutun. Dar etti­ğiniz sürece bu pozisyonunuzu koruyun. Bu duruşu sonlandırmak için bacaklarınızı birleştirin, ayaklarınızı hür bırakın ve yere indirin.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.