Kripto para ticareti nedeniyle 18 şirkete soruşturma

  Kredi - Borsa    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Kripto para ticareti nedeniyle 18 şirkete soruşturma

Alman enerji şirketi EWE’nin Türkiye’de sahip olduğu iki doğalgaz dağıtım bölgesi başta olmak üzere enerji faaliyetlerinin tamamının SOCAR’a satışını yılın ilk aylarında tamamlaması bekleniyor.

Türkiye’de büyük ölçekli petrokimya tesisi yatırımları olan SOCAR, gaz dağılım alanında 2019’da satın alma gerçekleştirmek istediğini daha önce açıklamıştı. Şirket geçen sene 54 milyar metreküp doğalgazın tüketildiği Türkiye’nin doğalgaz pazarında yüzde 20 pay sahibi olmayı hedefliyor.

Satmak müzakereleri hakkında aracısız olarak veri sahibi bir kaynak, “SOCAR Türkiye’nin Alman EWE ile iki doğalgaz dağıtım bölgesini almak için yürüttüğü satın alma ileri bir aşamaya geldi. EWE’ye birçoğu yerel başka teklifler de yapıldı. Teklifler aralarında SOCAR birinci sıraya çıktı. Satın alma işleminin 2019 yılının birincil aylarında gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Satışın EWE’ye ait bütün enerji faaliyetlerini kapsadığını ifade eden müzakereler hakkında data sahibi diğer bir kaynak ise, “SOCAR Türkiye’nin EWE Turkiye’nin aşağı yer alan ilk önce Bursagaz ve Kayserigaz edinmek üzere iştiraklerini satın elde etmek için yürüttüğü görüşmelerde son aşamaya gelindi. Anlaşmanın kısa sürede sona ermesini, 2019’un ilk çeyreği itibarıyla sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

SOCAR Türkiye yetkilileri satın almanın birincil çeyrekte tamamlanmasının beklendiğini onay etti. Bir yetkili, “Satın almanın ilk çeyrekte tamamlanmasını bekliyoruz, bunu konfirme ediyoruz” dedi.

İşlemin tamamlanmasıyla EWE 2007 yılında girdiği Türkiye doğalgaz piyasasından çıkmış olacak. 1.44 milyon abone ile abone sayısına kadar Türkiye’nin dördüncü büyük doğalgaz sağlayıcısı konumunda olan EWE geçen sene 4.1 milyar metreküp doğalgaz tedarik etti.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: