Kredi kartı borcundan dolayı takibe alınan kişi sayısı azaldı

  İnternet, Teknoloji    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Kredi kartı borcundan dolayı takibe alınan kişi sayısı azaldı

TCMB’nin “Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliği”nde yaptığı değişim Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yılın 3. çeyreğinde uygulanmaya başlanacak tebliğin 4’üncü maddesi, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık maksimum akdi faiz oranı yüzde 2,02, tanıdık olmayan para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık maksimum akdi faiz oranı yüzde 1,62 olarak değiştirildi.

Aynı tebliğin 5’inci maddesinde de değişikliğe gidildi. Buna kadar, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık maksimum geç kalma Faiz oranı yüzde 2,52, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en fazla gecikme faiz oranı ise yüzde 2,12 oldu.

Daha önce, 2018 yılının 2. çeyreğinde kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en fazla akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, tanıdık olmayan para için yüzde 1,97 olarak belirlenmişti.

TCMB’den yapılan açıklamada “Bankalar, öteki ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. böylece, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine alıcı kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır. ” denildi.

1 Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek tebliğin hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütüyor.

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.