Blog

Kötü hatıralar artık silinebilecek

  Blog    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Kötü hatıralar artık silinebilecek

Birleşmiş Milletler Çevre Vakfı’nda görevli araştırmacılara tarafından, Amazon Ormanları, çabucak tehlikeli bir noktaya doğru gidiyor.
Bilim insanları, şu esas değin yüzde 17’si değil edilen ormanlardaki bu kıyımın yüzde 20’ye ulaşması halinde geri dönüşü olmayan bir seviyeye ulaşılmış olacağını dile getiriyor.

Ormanları gözetmek için çalışmalar yürüten Nobel Uzlaşma Ödülü sahibi Araştırmacı Carlos Nobre, tehlikeye dikkati çekiyor:

“Eğer ormanların yok edilmesi ve küresel ısınmayla iklim değişikliği yaşanırsa Amazon Ormanları’nın yüzde 50’den fazlasının bir ovaya dönüşme riski var”

Brezilya halkının yüzde 90’ının ormanların korunmasını istediğini fakat hükümetin bu talebi görmezden geldiğini kaydeden Nobre konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ormansızlaşmanın devam etmesi, Güney Amerika ülkelerindeki temsili demokrasinin zorluğunun veya adeta iflasının bir göstergesidir. Keza Brezilya halkının ezici çoğunluğunun Amazon Ormanları’nın korunması yönündeki ricası ne merkezi hükümette ne de eyaletlerdeki bu temsili demokraside kabul görmüyor”

Amazonlarda ağaçlık alanların yok edilmesine, nehirleri de kirleten yasa dışı altın madenciliği, hayvancılık ve tarım niçin oluyor.

Peru

Peru’daki Amazon ormanlarında geçen sene 240 bin futbol sahası büyüklüğünde ağaçlık arazinin değil edildi.

Ormanları korumak için çalışmalar yürüten And Amazonları Gözetleme Projesi (MAAP), Amazon Ormanları’nın Peru’daki bölümünde 143 bin hektar ormanlık alanının tahrip edildiğini açıkladı.

Takriben 240 bin futbol sahasına karşılık gelen bu alanın, son 5 yılda Peru’daki Amazon Ormanları’nda yıllık olarak yok edilen en düşük arz olduğu belirtildi.

Peru Çevre Bakanlığına tarafından, Peru’daki Amazonlarda ormanlık alanların yok edilmesine, nehirleri de kirleten yasa dışı altın madenciliği, hayvancılık ve tarım neden oluyor.

Özellikle geniş alanlarda palmiye yağı almak için yapılan tarım faaliyetlerinin ormanlık alanları değil ettiği ifade ediliyor.

Peru’daki Amazon Ormanları takriben 130 milyon hektarlık alanı kapsıyor.

Peru’da 2001’den bu yandan yaklaşık 2 milyon hektarlık Amazon Ormanı yok edildi.

22 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.