Blog

Korsan da en zenginler listesinde

  Blog    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Korsan da en zenginler listesinde
DÜNYA denizcilik sektörünün en saygın şirketlerinin ve yöneticilerinin sıralandığı Lloyd’s List’in en uyarı çeken ismi Somalili korsan Garaad Muhammed oldu. Armatörlerin en büyük korkutma olarak gördüğü ve denizcilik sektörüne takvim 15 milyar dolar zarar veren korsancılığın başını çeken Muhammed, sektörün en etkin isimleriyle benzer listede yer aldı.
Özgürlük Gazetesi’nin haberine göre dünyanın birincil ve tek jurnal denizcilik gazetesi olan İngiliz Lloyd’s kadar hazırlanan ‘2012 Lloyd’s List’ Ilk 100 Denizci listesinde, milyarlarca dolarlık meslek yapan armatörlerin ve yöneticilerin aralarında Somalili korsan Garaad Muhammed de yer aldı. Listede deniz taşımacılığı işinin Maersk gibi önde gelen şirketleri ve Çin Denizcilik Bakan Yardımcısı gibi etkin isimler aralarında bulunan Korsan Muhammed geçen yıl saldırılarını azalttığı için sıralamada 9 basamak ansızın geriledi. gerçi denizcilik sektörünün en saygın kişileri arasına giren Muhammed, Somali’nin adeta en büyük geçim kaynağı olan ‘korsancılığın’ başını çekiyor. Muhammed, taşımacılık şirketlerine yılda 15 milyar dolar idareli hasar veriyor. Listeye uzun tartışmaların gerisinde alınan Muhammed korsanları temsilen listeye küskün bu nedenle sektörün kanayan yarasına dikkat çekilmişti.
KIŞI BAŞINA 80 BİN DOLAR
Denizcilik şirketlerinin korkulu rüyası haline gelen Garaad Muhammed’in öncülük ettiği korsanlar öteki bir taraftan Somali ekonomisinin en önemli kazanç kaynağını oluşturuyor. Birey başına takriben 600 dolarlık takvim gelirle dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Somali’deki zorlu ekonomik şartları geçmek için bir sektör haline gelen korsanlık, birey başına takvim 80 bin dolarlık getiri karşılayan bir mesleğe dönüşmüş durumda. Öyle oysa, 2005’te korsanlar toplam 150 bin dolar fidye toplarken, 2012’da hasılatları takriben 200 milyon dolara ulaştı. 2015 yılında ise Somalili korsanların Hint Okyanusu’nda takvim 400 milyon dolarlık fidye toplaması bekleniyor.
PAZARLIK AYLAR SÜRÜYOR
Gemiyi kaçıran korsanlar, geminin yaşına, taşıdığı yüke ve büyüklüğüne kadar pazarlık yapıyor. Pazarlığa 10 ila 20 milyon dolar arasında değişen fiyatlarla başlayan korsanlar, bir takım zamanlarda ayları bulan pazarlıkların ardından taleplerini 2 milyon dolara kadar indiriyor. Ama korsanların istekleri, gemi sahibi şirketlerle anlaşmaya varmasının arkasında bitmiyor. Somalili gruplar, fidyeyi 100 dolarlık banknotlar halinde helikopterle kendilerine getirilmesini istiyor. Fidyelerin yanı sıra, güvenlik önlemleri, korunmak için uzayan rotalar ve kayıp zamanla birlikte korsanların denizcilik sektörüne verdiği takvim hasar 15 milyar doları buluyor.
Donanmalar bizi durduramaz
KORSANLAR eli silahlı teröristler olarak görülse de, idareli ölçekte verdikleri zarar çok büyük oluyor. Listede, Somalili korsanların denizcilik sektöründeki yerini temsilci birey olarak bulunan Muhammed, Ukrayna bandıralı ro-ro gemisi Faina, Sovyet döneminden kalma T-72 tankı ve dev yakıt gemisi Sirius Star gibi büyük gemileri kaçıran korsan olarak Somalililer orasında ‘başarılı’ olarak tanımlanan bir profile sahip. 2 sene önce telsiz üzerinden dünyaya meydan okuyan Muhammed, “Donanmalar bizi durduramaz. Buna nasıl yiğitlik edebilirler fakat? 200’den pozitif adamımız var ve her geçen gün kalabalıklaşıyoruz. Eğer isteklerimizi yerine getirirlerse onlara iyi davranıyoruz. Oysa gemi sahipleri taleplerimizi reddederlerse onları cezalandırıyoruz. 20 sene boyunca merkezi bir yönetimimiz olmadı. Bu vakit kapsamında Amerika, Farika, Arap Ligi, tüm dünya bize ihanet etti. Onların bize yaptığı gibi hemen de biz onları cezalandırıyoruz ve işimizi yapıyoruz” açıklamasını yapmıştı. ilk kez 2010 yılında listeye 7’nci sıradan giren Garaad Muhammed, 2011 yılında 19’uncu sıraya, 2012’de de 27’nci sıraya gerilese de hala birincil 100 denizci arasında yer almayı sürdürüyor.
15 milyar dolarlık zarar nereden geliyor
15 milyar dolarlık maliyeti yaratıcı listenin en başında sigorta ve tazminatlar bulunuyor. ‘Savaş riski, kaçırma ve fidye poliçeleri’, armatörlerin Aden Körfezi’nden geçerken en fazla aldığı poliçeleri oluşturuyor. Güvenlik ekipman alımı ve tehlikeli alan geçişlerinde koruma istihdam edilmesi gibi maliyetler de şirketlerin giderlerinde önemli yük oluşturuyor. Keza güvenli olmayan bölgelerden kaçınmak için gemilerin başka rotaları kullanmak zorunda kalmasının maliyetinin 2.5 ile 3 milyar dolar arasında değişiyor. Somali açıklarındaki donanma operasyonları için de yılda 2 milyar dolar civarında bir para harcanıyor.
Gemiciliğin birincil 5 ismi
GEMİCİLİK şirketlerinin sahip oldukları filo, şirketin parasal durumu, yöneticisinin nereli olduğu, filonun yaş ortalaması gibi pek fazla kriterin etkin olacağı şekilde listede, birincil sırayı Norveçli Seatankerg Group’un sahibi John Fredriksen alıyor. İkinci sırada ise Danimarkalı denizcilik devi Maersk yer alıyor. Böylece geçtiğimiz yılın ilk iki sırası yer değiştirmiş oluyor. Listeye bu sene birincil kere antre yapan Çin’in Denizcilikten Sorumluluk Sahibi Bakan Yardımcısı Xj Zuyuan ise üçüncülüğe yerleşiyor. Geçtiğimiz yılın 5’incisi olan Yunan Angelicoussis Shipping Group ise bu yıl dördüncülüğe yükseldi. 2011’in listesinde ikinci olan Yunanlı Dryships şirketinin sahibi George Economou ise bu yılki listede 5’inci sırada yer aldı.
Robert Yıldırım 46’ncı sırada
LLOYD’S List’e bugüne kadar böylece fazla Türk girmeyi başardı. Yalçın Sabancı, Turgay Ciner ve Ömer Sabancı son 10 yılda denizcilik sektörüne girip en etkinler listesine adlarını yazdırsa da 2012 yılındaki listede yer alan tek Türk, Robert Yıldırım oldu. Lloyd’s List’in 2012 yılının dünya denizcilik sektöründeki en etkin 100 denizci arasına 46’ncı sırada bulunan Robert Şimşek, geçtiğimiz yılki listede 4’üncülük koltuğunda oturuyordu.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.