Konutta KDV indirimi devam etsin talebi

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Konutta KDV indirimi devam etsin talebi

Konut kredi faizlerinin yıllık yüzde 30’lara yaklaştığı ortamda, KDV ve tapu harcı indirimlerinin de 31 Ekim’de sona erecek olmasının sektör görünümü açısından olumlu olmadığını bildiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin; gayrimenkulün 250 daha alçak sektöre katkı maddesi sağladığını ve sektöre verilecek desteğin ekonomiye katkı maddesi noktasında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yetgin, sektörün öncelikli beklentilerinin konutta üç farklı KDV’den tek KDV’ye geçilmesi, tapu harçlarının düşürülmesi fakat gerçek layık üzerinden hesaplanacak bir yapıya geçilmesi, yabancıya vatandaşlıkta yatırım sınırının düşürülmesi ile müktesep adalet düzenlemesi olduğunu söyledi.

TÜİK verilerine tarafından, birincil çeyrekte yüzde 3.4 büyüyen gayrimenkul sektöründeki çoğaltma ikinci çeyrekte yüzde 0.2’ye geriledi.

Gayrimenkul sektörü faaliyetlerinin büyüklüğü ikinci çeyrekte yaklaşık 35 milyar lira olurken; hesaplamalara tarafından sektörün ekonomideki toplam büyümeye etkisi ise yüzde 0.02 ile sınırlı kaldı.

İnşaat sektöründe ilk çeyrekte yüzde 6.6 olan artış de ikinci çeyrekte yüzde 0.8’e gerilerken; inşaat ekonomideki büyümeye 0.06 puan ile 2015 yılının birincil çeyreğinden bu yanlamasına asgari katkıyı verdi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün lokomotifi konumundaki ev satışları Ocak-Temmuz döneminde 769,910 adet ile geçen yıla paralel gerçekleşirken; ipotekli satışlar ise yüzde 18.2 düşüşle 232,210 adede geriledi.

Reuters ile yaptığı söyleşide Yetgin, “Gayrimenkul sektöründeki kampanyalar 2018’in nispeten daha canlı geçmesini sağladı. Başlatılan son kampanyanın satış rakamlarıyla bu yıl az çok geçen senenin rakamlarını yakalayabiliriz. Ancak kampanyayı uzatmayı konuşamayız, bu firmalar açısından çok kuvvet” dedi ve ekledi: 

“Kampanya 31 Ekim’de sona erecek. Hükümetin verdiği KDV ve tapu harcı indirimlerinin süresi de 31 Ekim’de bitecek. Sektörü canlı yakalamak için hükümetten yardım beklentimizi her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz. Burada amaç özelde gayrimenkul sektörü olsa da, Türkiye ekonomisindeki harekete katkısı noktasında da konunun değerlendirilmesi lüzumlu.” 

Yetgin’in verdiği bilgiye takriben, gayrimenkul sektörü 250 civarı daha alçak sektörü beslerken; kalifiye olmayan işgücü ağırlıklı elde etmek üzere 2.5 milyona yakın da istihdam sağlıyor. 

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde satılmayı bekleyen ev stoku 700,000-800,000 civarında bulunurken, bunun yüzde 10’u markalı konutlardan oluşuyor. 

Konut sektörünü canlandırmak için hükümet Mayıs’ta tapu harçlarını indirmiş, bazı konutlarda da KDV’yi düşürmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısının peşinde millet bankaları öncülüğünde bazı bankalar konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmiş, firmalar da fiyat ve peşinat indirimleri yapmıştı. 

Bu desteklerin peşinde ev satışları Mayıs’ta 6 ay aradan sonra öncelikle yükselmiş; 15-Mayıs-30 Haziran arasındaki kampanya ile 8 milyar liralık satmak yapıldığı açıklanmıştı. 

Gayrimenkul firmaları, sektörü canlandırmak için 31 Ağustos’ta yeni bir kampanya başlatırken; 31 Ekim’e kadar sürecek kampanya ile 25,000 adet satmak ve 10 milyar liranın üstünde hasılat hedefleniyor. 

Diğer yana hükümetin yüzde 18 KDV’ye tabi konutlarda bu oranı yüzde 8’e indiren, tapu harcını da yüzde 4’ten yüzde 3’e düşüren teşvikleri ise 31 Ekim’de sona erecek. 

Sektöre yönelik teşviklerin sürmesi gerektiğini gösteren Yetgin, “Konut satışlarında öbür KDV oranları uygulamasından tek KDV’ye geçilmeli. Tapu harçları da hakiki değeri üzerinden ama daha düşük oranda uygulanmalı” dedi ve ekledi: 

“Müktesap yargı mevzuatının çıkarılması da özellikle tanıdık olmayan yatırımcılar açısından önemli. Bunun yanı sıra yabancılara yurttaşlık için gayrimenkul yatırımı sınırı da azıcık daha erişilebilir yapılmalı. Bu sınırın mevcut 1 milyon dolardan 300,000 dolara çekilmesi talebimiz var.”

Yetgin, mesleki yeterlilik kritelerinin çıkarılmasının da beklenti içinde oldukları bir öteki konu olduğunu açıklama etti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, sektörde teknik ve parasal yeterliliği olan firmaların etkinlik göstermesi yönünde şartlar getireceklerini söylemişti.

SEKTÖR YENİ PROJELERDE İHTİYATLI

Yeni projelere başlamak konusunda sektörün biraz daha ihtiyatlı davrandığını ancak yeni projelerin adamakıllı durmasının laf konusu olmadığını söyleyen Yetgin, “Nüfusun yarısından fazlası 30-35 yaşında, devingen ve ev alma önceliği var. Bu daha uzunca bir zaman devam edecek. Fakat şu anda talebin seyri yeni projelerde son derece teknik ve hesaplı kitaplı gitmemizi gerektiriyor. İyi inceleme ederek, istek var mı, kime satabilirim, kaçtan satabilirim, bunu nasıl finanse ederimin hesabının çok iyi yapılması lazım” dedi ve ekledi:

“Sektörde proje erteleyen firmalar olabilir. Lakin bunun lokasyon ve şirketler bazında değerlendirilmesi lazım. Bir genelleştirme yapılması dürüst yok.”

Iş GYO geçen hafta, geliştirmeyi planladığı Tuzla konut projesini piyasa koşulları nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gayrimenkul geliştiricilerinin, gayrimenkul sertifikaları, kira sertifikaları gibi alternatif finansman modellerine yönelmesi gerektiğini açıklayan Yetgin, “Alıcı tarafına baktığımızda ise, parasal sistemle konut satışlarının finanse edilmesi bir süre olası olamayacak. Yani konut kredileri, katılım bankaları ve ev finansman şirketlerini kapsayan sistemden ziyade, maliyet artışından dolayı yurttaş aracısız satıcıya, senetle satışa yönelecek” dedi.

Kuruluş çalışmaları süren Emlak Bank’ın da uzmanlaşma bankası olarak sektöre yardım sağlayacağını gösteren Yetgin, bankanın yalnızca birincil piyasa yok, ikincil piyasayı da taşıyan, ipotekli finansman sistemini işletebilecek bir yapıda olması halinde çok daha faydalı olacağını söyledi.

Yetgin, sektörün geneline yayılan, borçluluk kaynaklı bir risk ise görmediğini belirtti.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.