Konutta indirim kampanyasında 1 haftada 1500 satış

  Güncel Haberler    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Konutta indirim kampanyasında 1 haftada 1500 satış

Tarihi ev kampanyasında bir hafta geride kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğündeki kampanyada müşteri için kayda değer fırsatlar sunuldu. 31 Ekim’e değin sürecek kampanyada peşinat yüzde 10’a çekildi, peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapıldı. Konut kredi faizleri yüzde 2’yi aşmışken firmalar 120 ay vadede 0.98 faiz imkânı sundu. Altın ya da dövizini bozdurup peşinat verenlere firmalar kur garantisi verdi, hasar olursa taksitten düşeriz dedi. Tüm bunların yanında borcunu 6. ayda kapatana yüzde 35, 1 yılda kapatana yüzde 25 indirim yapılacağı açıklandı. 100 bin konutluk yüzlerce projenin dahil olduğu kampanyada fırsatı gören yurttaş satmak ofislerinin yolunu tuttu. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre 1 haftada 1500 konut sahibini buldu.

3 MİLYARLIK HEDEF

Kampanyayı değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenleyen Emlak Ev GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, yoğun alaka gördüklerini söyledi. 38 projede 3 bin konutla kampanyaya dahil olduklarını bildiren Gedikli, “1 haftada internet sitemizi 1.5 milyon kişi ziyaret etti. 30 bin birey çağrı merkezlerinden bilgi aldı, randevu talep etti. Satmak ofisine gelen sayısı 5 bini aştı. Sadece Emlak Konut projelerinden 500 konut için kaparo aldık” dedi. Tatilde olan vatandaşların dönmesinden sonradan satışların katlanarak artacağını dile getiren Gedikli, “Çok yoğun ilgi ve istek var. Bu yüzden projeye dahil olan konutları 5 bine çıkarabiliriz. Kampanya sonunda Emlak Ev namına 3 milyar liralık ciro bekliyoruz” diye konuştu.

Bilhassa metrekaresi 3 bin 500- 4 bin bandında olan evlerin ilgi gördüğünü bildiren Gedikli, vatandaşların yastık altındaki altın ve dolarını bozarak peşinat vermeye yöneldiğini dile getirdi. Gedikli, kampanya dahilinde döviz ve altınını dönüşmek isteyenlere ilişkin şunları söyledi: “Kampanya’da dövizini altınını bozdur fakat makbuzunu getir demiyoruz. Manâlı olan vatandaşın bize geldiğindeki beyanı. İsteyene döviz, isteyene altın, isteyene TL üzerinden sözleşme yapıyoruz. Sözleşmeyi imzaladığı günden dolar kurunu alıyoruz. 1 sene boyunca dolar kuru yüzde 20 yükseldiyse, peşinatı oranında bu yükselişi kalan borcundan değeri oranında düşüyoruz. Dolar kuru düşerse de yatırdığı gün neyse ona değişmez tutuyoruz. Yani gelir var, kayıp değil. Yurttaş yüzde 0.98 kredi oranında banka ve kefil olmadan Emlak Ev güvencesi altında gayrimenkule girmiş oluyor.” Gedikli, Emlak Konut ve İstanbullu büyük firmaların dışından Anadolu’daki minik ve orta ölçekli müteahhitlerin de kampanyaya yardım verdiğini belirtti.

İVME YUKARI DÖNÜYOR

Kampanyanın yurttaş için önemli avantajlar sunduğunu ve yeniden bu avantajların ortaya çıkmasının zorlama olduğunu bildiren Gedikli, “Gayrimenkulde ivme yukarı dönüyor. Bu bir günde olmaz fakat kademeli olarak fiyat artışını göreceğiz. şimdi bağımsız bir bölümün fiyatı az daha elde etme maliyeti. Bundan sonra Türkiye’de gayrimenkul fiyatları 10 sene sabit bir ivmeyle yukarıya gitmeye başlayacak. 2005-2010 dönemindeki gibi hızlı bir şekilde olmayabilir fakat bu dönemden daha sonra büyüme eğilimine geçecek. Dövizi yatırım aracı olarak kullanan ahali bir zaman girip çıkacak, gayrimenkule dönecek. Bu dönem, saldırıların getirdiği minik zamanlar. Bu koşul sürdürülebilir yok, kısa vakit içerisinde normale dönecek” diye konuştu.

GS PROJESİ DE KAMPANYAYA DAHİL

HAKAN Gedikli bu sene sonuna kadar 3 proje daha satışa sunacaklarını ve bu projelerde de kampanyalı satış yapılacağını açıkladı. Bunlardan birinin Galatasaray’ın Riva arsasında hayata geçecek proje olduğunu belirten Gedikli, “Riva projesi 10 gün sonra satışa çıkar. Halkalı’da Bizim Semt projesini de 2 haftaya yetiştirmeye çalışıyoruz. dahası İzmir Alsancak’ta Liman arkası olarak tanıdık alanda hayata geçen projede satmak başlayacak” dedi. THY işbirliğiyle yeni havalimanına komşu 10-15 bin konutluk bir projeye hazırlandıklarını da andıran Gedikli, THY personelinden 12 bin talep geldiğini, birincil etapta 4-5 bin projenin inşasına başlanacağını açıklama etti.

YURTDIŞINDA BÜRO AÇACAK

SON dönemde dövizdeki büyüme nedeniyle Türkiye’den ev satın almanın yabancılar için epeyce cazip olduğuna dikkat çeken Gedikli, “Şimdilerde piyasada satışların yaklaşık yüzde 60’ı yabancıya yapılıyor. Yabancılar hep bir arabulucu firmayla, akraba ya da çevresiyle Türkiye’den gayrimenkul alıyor. Ara Sıra de sorun yaşıyor. Bu şart Türkiye’nin algısını da zedeliyor. Bu yüzden yurtdışına açmamız gerekiyor. Bu konuda da çalışmalarımız var. Bu yeni bir işlem. Yurtdışında birkaç noktada temsilcilik açmayı düşünüyoruz. Emlak Ev olarak birkaç nokta belirleyeceğiz. Girdiğimiz noktalar başlangıç için içten olmalı. Bunu daha sonra genişletebiliriz” dedi. (Bağımsızlık / Gülistan Alagöz)

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.