Konut sektörünü kurtarmanın önemi ve faturası

  Güncel Haberler    13 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut sektörünü kurtarmanın önemi ve faturası

-Kur artışının yol açtığı yüksek enflasyon ve beraberinde faiz artışının en çok vurduğu sektör gayrimenkul oldu. Çünkü gayrimenkul hane halkının en büyük yatırımı. Keza gelecek beklentilerine ve risk iştahına, keza döviz kurunun seyrine çok tabi.

-Keza konut ya da gayrimenkulü satın alabilmek için borçlanmak da gerekli. Bu da gayrimenkul sektörünü faize karşı fazla alıngan yapıyor. Sonuçta kredi faizleri artınca, nakit kral haline gelince, dövizin ve faizin getirisi yükselince, gayrimenkule ilgi azaldı. Ev satışları ve fiyatları düştü. Fiyat düşüşlerinin devamının beklenmesi potansiyel alıcıların harekete geçmesini önlüyor.

ARZ FAZLASI KONUT 1 MİLYON

 -Gayrimenkul sektörünün arz tarafında da sorunlar var. bir kere fiyatlamaların geçmişte dolar bazında yapılması başlı başına bir sorun. Bundan sonra tablonun artık düzeltilmesi lazım. Doların ucuz olduğu dönemdeki kazançlar bundan böyle yok ancak, dolarla konut alınsın. Burada da ulusal paraya dönülmesi bundan böyle bir mecburiyet.

-Ancak sektör de acilen talep fazlası ile kilitli. 1 milyon civarında artı konut bulunduğu ve bir bu kadarının yapı aşamasında olduğu varsayım ediliyor. Türkiye’nin iyi yıllarında yapılan birinci el ev satışları 550 bin dolayında.  Yani elimizde en azından 3-4 yıllık stok bulunuyor.

KİLİTLENMEYE DEVLET MÜDAHALESİ

-Sektördeki kilitlenmenin çözülmesi için satışa hazır konutların devlete devredilmesi gündemde. Bunun için envanter yani ne değin ev fazlası olduğu çalışması başladı. Geliştirilen formül ise ilk olarak ev fiyatının belirlenmesine ve sonradan bundan ne kadarının ev sahibine ne kadarının alacaklı bankaya devredilmesine dayanıyor.

-Fiyat ekspertiz raporuna tarafından ve satıcı tarafın uzlaşısına kadar belirlenecek. Paranın yüzde 30 satıcıya ya da müteahhite, yüzde 70’i alacaklı bankaya gidecek.

İFLASLAR ENGELLENECEK

Bu işin şu veya bu şekilde yapılması, konut stokunun tasfiye edilmesi çok önemli. Adaletli olup olmaması da kayda değer fakat daha acele olanı stok sorunun bir an önce çözülmesi.

-Talep fazlası konutlar kamulaştırıldıktan ve tek elde toplandıktan sonradan, sorunun yönetilmesi ve çözülmesi daha kolaylaşıyor. Teminat gösterilmesi, menkul kıymetleştirilerek likidite sağlanması, zaman içinde satılarak eritilmesi mümkün ayla geliyor.

-Bu Nedenle ev sektörünün kilitli halde kalması, öteki emrindeki sektörleri de kilitlemesi ve daha da önemlisi bankaların batık kredilerinin artması önlenebilecek. Ayrıca inşaat sektöründe yaygın iflaslar keza de bankacılık sisteminin bere almasından kaçınılmış olacak.

FATURANIN BÜYÜKLÜĞÜ

 -Fatura muhakkak kamuya çıkacak. Çünkü stoktaki 1 milyon konut, Türkiye fiyat ortalaması üzerinden 282 milyar lira tutar. Büyük şehirlerde stokun daha artı ve fiyatların da ortalamanın üstünde olduğu dikkate alınırsa işin finansmanı azalmaz, büyür. Lakin ille de bütün hazırlanmış ve her tarafta konutların bu kapsama girmesi veya alınması gerekmiyor. Buna bağlı olarak fatura azalabilir.

-gerçi inşaat sektörünü ve bu sektöre kredi açmış bankaları kurtarmanın ulus kesimine kesin bir faturası olacak.

2 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: