Konut sektörü yeni teşvikten memnun

  Güncel Haberler    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut sektörü yeni teşvikten memnun

Türkiye’de gayrimenkul bölge yabancı yatırımcıların, vatandaşlığa geçişi için gereken en az taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildiği yeni düzenleme ile ilgili yorumlama yapan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin gayrimenkul sektörünün beklediği bu indirimin tanıdık olmayan yatırımcıyı özendirme edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini söyledi.

Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 106 sayılı kararla, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bir takım düzenlemeler değiştirildi. Bu kapsamda, gayrimenkul sektörü temsilcilerinin de değiştirme istek ettiği, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede düzenleme yapıldı ve laf konusu limit, 250 bin dolara indirildi. Yeni düzenlemeyi değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye gayrimenkul sektörünün gelişimi adına önemli bir misyon üstlenen GYODER olarak, sektörün önünü açacak tüm düzenlemelerin şimdi yapılmasını her fırsatta dile getiriyoruz. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartını indirilmesi konusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla görüşmelerimiz olmuştu. Bakanlığımıza, sektörümüzdeki sıkıntılara çözüm olacak düzenlemeler konusunda gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyoruz” dedi.

Gayrimenkul bölge yabancı yatırımcılara yurttaşlık hakkı verilmesinin İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan gibi çoğu ülkede yabancı yatırımcıyı çekmek ve gayrimenkul satışlarını desteklemek için uygulanan bir usul olduğunu belirten Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Gayrimenkul için 1 milyon dolar, minik bir yatırım değil. Bugüne dek Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılar ağırlıklı olarak 100 bin ila 300 bin dolar civarında bir yatırım aralığı tercih etmişti. Yeni düzenleme ile daha üstteki segmentteki yatırımcıyı ülkemize çekmeyi hedeflemeliyiz. Başta marka şehir halkı olarak konumlandırdığımız İstanbul almak üzere, ülkemizin birbirinden hoş bölgeleri ve kentlerindeki gayrimenkul potansiyelini, yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz gaye kitleye çok iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye gayrimenkul sektörü, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, ücret oranları ve avantajlı konumu ile fazla daha iyi bir seviyede olmayı yargı ediyor” diye konuştu.

2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının arttığını vurgulayan Feyzullah Yetgin, şöyle konuştu: “Son dönemde yaşanan kur artışı ile birlikte, yabancı yatırımcı ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye’de koymak cazip ışık halkası gedi. Keza geliri döviz olanlar için avantajlı bir koşul ortaya çıktı. Bu gelişmelerin de etkisiyle yabancılara yapılan ev satışları 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 23,15’lik çoğalma ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi.

Gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘yurttaşlık hakkı’ şartının esnetilmesinin, ülkemize daha artı tanıdık olmayan yatırımcı çekmemize ve ev satışlarını artırmamıza katkıda bulunacağına inanıyorum.”

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: