Konut hesabı açanlara müjde! Destek artacak

  Güncel Haberler    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut hesabı açanlara müjde! Destek artacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tapu satışında reel değerin alınacağı bir sisteme geçileceğini, uygulamanın başlangıçta iki pilot şehirde başlayacağını söylemişti.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, böylece önemli bir vergi kaybının önleneceğini belirterek, “Gayrimenkul devirlerinde yetersiz açıklama edilen veya demeç edilmeyen gerçek değerler sebebiyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve gelir vergisi kaybı 6-7 milyar dolarları buluyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gerçek layık üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının önemine göze çarpan ederek, “Almamız gereken aidat kısmını tam anlamıyla alamıyoruz ve bir vatandaşımız bunu dürüst gösterirken öteki vatandaşımız bunu yetkisiz gösterebiliyor. Dolayısıyla bu eksikliği de giderecek uygulamaları da en kısa zamanda hayata geçiriyor olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kurum, taşınmazların hakiki değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamayı gelecek yıl itibarıyla başlatıyor olacaklarını belirtmişti.

“Markalı ev dıştan hakiki layık demeç edilmiyor”

Konuya ilişkin açıklamalarda yer alan Taş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019’dan itibaren tapu satışında gerçek değerin esas alınacağı sisteme geçeceğini açıkladığını anımsattı.

Taş, bu sayede Türkiye’de 110 milyar dolarlık bir ekonomi oluştuğunu kaydederek, fakat tapu satışında pazarın yüzde 5’ini kapsayan markalı konut üreticileri dışarıya tapu devrinde gayrimenkulün reel değerinin açıklama edilmediğini, bunun yıllardır gündemde olduğunu vurguladı.

“Ücret kaybı 6-7 milyar doları buluyor”

Gökhan Taş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Araştırmalarımıza göre yıllık devri gerçekleştirilen 2,5 milyon adet gayrimenkulün satışında yalnızca 50-100 bin civarındaki konutun hakiki değeri demeç ediliyor. Tapu değişimlerinde 110 milyar dolarlık bir ticari hacim ortaya çıkarken bunun yarıya yakını demeç edilmiyor. Devlete Ait rakamlara kadar tapu harcından sene ardına kadar 10-12 milyar liralık gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu rakamlar bize gösteriyor ama 2-2,5 milyar dolar aralarında tapu harcından aidat kaybı var.

Keza KDV’de de böyle bir şart söz konusu. 150 metrekareden düşük evler hariç iş yeri, tarla arsa ve 150 metrekareden büyük konutlar olmak üzere diğer bütün gayrimenkullerde KDV oranı yüzde 18. Burada da 2-2,5 milyar dolarlık bir vergi kaybı var. tekrar gelir vergisinde de kayıp söz konusu. Yani Türkiye genelinde gayrimenkul devirlerinde yetersiz beyan edilen veyan beyan edilmeyen gerçek değerler nedeniyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve kazanç vergisi kaybı 6-7 milyar dolarları buluyor.

“Tapu harçları düşürülmeli”

Gerçek değer sistemine geçilirken tapu harçlarının düşürülmesi gerektiğini dile getiren Taş, “Gayrimenkulün hakiki değerinin aşağı gösterilmesinin en büyük nedeni tapu harçlarının yüzde 4 olması. Bu oran düşürülürse vatandaş sorumluluk sahibi tutulabilir. dahası 5 yıl içinde evin değer artışından dolayı ırk ciddi bir ödenti ile karşısında karşıya kalıyor. Bundan önce böyle bir zorunluluk olmadığı için düşük dargın evler var. Son 5 yıl içinde dargın evlerin, gelecek 5 yılda satılması durumunda bir defaya bile bile bir konut için aidat muafiyeti gibi indirimler özendirme edilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

28 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.