Konut fiyatları yüzde 20 artabilir

  Güncel Haberler    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut fiyatları yüzde 20 artabilir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde 1 ay önce başlatılan konutta indirim kampanyası alıcıya ciddi avantajlar sağladı. Ekonomideki dalgalanmaya rağmen, kampanya ile ev piyasasında canlılık yaşandı ve 1 ayın sonunda satılan konut sayısı 5 bine yaklaştı. Kampanyaya 16 projesiyle katılan EV Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Stokların erimesiyle 6 ay sonradan konut fiyatlarının yükseleceğine uyarı çekerek, “Konut elde etmek ve yatırım yapmak için bu dönem büyük bir menfaat” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan konutta indirim kampanyası, konut piyasasına ciddi bir ivme kazandırdı. Doların değerinde kazanmasıyla ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen konut piyasası, önemli avantajlar sağlayan kampanyayı fırsat haberdar olan alıcıların ilgi göstermesiyle canlandı. 1 ayın sonunda satılan konut sayısı 5 bine yaklaştı. Kampanyaya 16 projesiyle katılan KONUTDER ve Sur Inşa Idare Heyeti Başkanı Z. Altan Elmas, “Kampanya iyi başladı, biz de dernekler ve sektörün önde gelen firmaları olarak takviye verdik. Büyük bir fırsat, 2 aylık kampanya sürecinin sonunda ben 10 milyar lira ciro elde edileceğini ve 10-12 bin konutun satılacağını düşünüyorum” dedi.

‘300 İLE 700 BİN ARASINDAKİ KONUTLARA ISTEK FAZLA’

Kampanya kapsamında 260 konutun satıldığını ve 140 milyon liralık ciro elde ettiklerini aktaran Elmas, “Biz Ağustos ortasında ‘5’i Bir Yerde’ kampanyasıyla başlamıştık. Bakanlığın kampanyasıyla birleştirdik. 16 projede, Ağustos ortasından Eylül sonuna kadar 260 tane konut satıldı, 140 milyon liralık ciro elde ettik. 300 bin ile 700 bin lira arasındaki konutlara önemli istek var. Daha önce gelip ev alamayan vatandaşlar,kampanyayla yeniden gelip konutları aldı. Her Yerde konut,işyeri, ofisler de kampanyaya dahil ettik, onların satışları da hızlandı” ifadelerini kullandı.

‘EKİM AYINDA SATIŞLAR ARTACAKTIR’

Ekim ayında satışların daha da artacağını söyleyen Elmas, “31 Ekim’e değin sürecek kampanyada peşinat yüzde 10’a çekildi, peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapıldı. Konut kredi faizleri yüzde 2’yi aşmışken, firmalar kendi bünyesinde 120 ay vadede 0.98 faiz imkânı sundu. Kampanyada 1 ay geride kalırken, 5 bine yakın konut sahibini buldu. Dövizin yükselme beklentisi insanları durduruyor fakat bu beklenti de yavaş yavaş kırılıyor. Ekim ayında satışların hızlanacağını düşünüyorum. Zaten bizim sektörde konutlar en çok ekim, Kasım ve Aralık aylarında satılır. Kampanyanın etkisiyle de bu hızlanarak artacaktır” diye konuştu.

‘2 AYDA MALİYET ARTIŞI YÜZDE 20’Yİ GEÇTİ’

Bu dönemde konut almanın çok ayrıcalıklı olduğunu bildiren Elmas, “TÜİK rakamlarına kadar son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 10,5 arttı. İstanbul’da ise yüzde 4 artış oldu. Maliyetler dehşet derecede yükseldi. Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu’nun (TÜİK) rakamlarına göre son 1 yılda maliyetler yüzde 27 arttı. Kendi araştırmalarımıza göre ise, kurun hareketlenmesiyle beraber son 2 aydaki maliyet artışı yüzde 20’yi geçti. Yani maliyetlerin yanına ev fiyatlarında yükseliş olmadı. Önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki bu büyüme konut fiyatlarına yansıyacaktır. Yansımadan önce konut almanın en ayrıcalıklı dönemini yaşıyoruz” dedi.

‘6 AY SONRADAN EV FİYATLARI ARTACAK’

Maliyet artışlarının konut stoğu fazlalığında fiyatlara yansımadığını dile getiren Elmas, şöyle devam etti:
“Bu artış ev fiyatlarına yansımadı çünkü stok var. Hazırlanmış konutlar ve üretilmekte olan konutlar mevcut. Bu da fiyat üstünde zorlama oluşturuyor, ev alacak yurttaş içinde avantaj oluyor. Birinci el konutta, 14-15 aylık stok vardı. Haziran sonunda Türkiye genelinde ev stoğu 800 bin, İstanbul’da ise 180 bindi. Son 6 ayda Türkiye genelinde 200 bin konut satıldı. Kalan 600 bin ev, 3 ay sonradan 250 bin daha düşecek. Bu stok 400 binlere değin inecek zaten sıfıra düşmesi muhtemel yok. 6 ay sonra konut fiyatlarına maliyetler yansıyacaktır. Bir Takım illerde yansımaya başladı mesela İzmir’de konut fiyatları çok yükseldi. İstanbul, Ankara,Antalya ve diğer büyükşehirlerde de bunu hissedeceğiz.”0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: