Konut fiyatları yükselişe geçti

  Güncel Haberler    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut fiyatları yükselişe geçti

Dünyada maksimum noktaya uçuş yapılacak ve İstanbul’u küresel havacılık pazarının en kayda değer merkezlerinden biri haline getirecek İstanbul Yeni Havaalanı güzergâhındaki emlak fiyatları uçuşa geçti. Özellikle Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerindeki mahallelerde satılık ve kiralık konutlardaki fiyat artışlarında 2 yıllık süreçte sinyâl bir hareketlenme görüldü. 7 Haziran 2014’te temelleri atılan İstanbul Yeni Havaalanı, yapım sürecinde çevresinde bulunan ilçe ve mahallelerde keza satılık hem de kiralık konut fiyatlarını katladı. Eyüp’te yer alan satılık konutların metrekare birim fiyatı 2016 Eylül ayında 3.971 TL’yken, Eylül 2018’de bu rakam 4.502 TL’ye çıktı. Eyüp’te bu süreçte mahalle bazında en çok değerinde şampiyon lokasyonlar ise Göktürk Merkez (%84), Mithat Paşa (%40) ve Mimar Sinan (%30) oldu.

BÜYÜKDERE ILK SIRADA

Sabah’ın haberine tarafından Sarıyer’de en fazla değerinde kazanan satılık konutlarda ise Büyükdere birincil sırada yer aldı. Yüzde 60 değerlenen Büyükdere’yi Bahçeköy Merkez (%46) ve Kazım Karabekir Paşa (%55) izledi. Arnavutköy, Mavigöl Mahallesi ise bu süreçte satılık ev fiyatlarında yüzde 150’ye varan artış yaşanan tek mahalle olarak en çok değerlenen lokasyonların başında yer aldı.

PİYANGO SARIYER’E ÇIKTI

İstanbul’un kuzeyinde 76.5 milyon metrekarelik bir alana yapı edilen İstanbul Yeni Havaalanı, 100’e yakın havayolu şirketine konut sahipliği yapıp, 300’den artı noktaya ulaşım imkânı sunmaya hazırlanmış. Ocak- Temmuz 2018 döneminde, havalimanına yakın mahallelerde yaşanan hareketlenmeyi gözler önüne serdi. Yeni Havalimanı güzergahındaki Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi, Ocak 2018’den Temmuz 2018’e satılık ev fiyatlarında gerçekleşen yüzde 116’lık artışla liste başında yer aldı. Büyükdere, satılık ev fiyatlarında metrekare bazında yüzde 65’lik artışla listede ikinci sırada yer aldı. Göktürk yüzde 42, Mithatpaşa yüzde 39, Mimar Sinan ise yüzde 33’lük artışla listede uyarı çeken mahalleler arasında yer aldı. Rota üzerindeki satılık ev fiyatlarında yükselişin yaşandığı diğer mahalleler ise Kireçburnu (%14), Bahçeköy Merkez (%10) ve Uskumruköy (%9) oldu.

KİRALIK EV FİYATLARI DA YÜKSELİŞTE

Ilk aşamada 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak yeni havaalanı rotasındaki kiralık ev fiyatlarındaki çoğalma da gözlerden kaçmadı. Ocak-Temmuz 2018 verilerine kadar havaalanı güzargâhındaki kiralık ev fiyatlarının en çok arttığı mahalleler Mimar Sinan, Mithat Paşa, Ömerli, Zekerikayköy ve Uskumruköy oldu. Kiraların en çok arttığı mahallelerin başında yüzde 30 ile Mimar Sinan gelirken, bunu Mithatpaşa (%28), Ömerli (%27), Zekeriyaköy (%11) ve Uskumruköy (%10) izliyor.

KIŞI BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN % 10 ARTACAK

Bugün birincil etabının açılmasına paralel olarak gündeme gelen Atatürk Havalimanı’nın ‘yeşil alan’ yapılması kararı, bu bölgeye yakın ilçedeki konutlara da fazla yönde katkı maddesi sağlayacak. Atatürk Havaalanı’nın yeşil alana dönüşmesinin birinci derecede tesir alanı Bakırköy ilçesi ve ona alt olan Yeşilköy, Ataköy, Florya gibi bölgeler olacak. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) verdiği bilgiye göre, ‘yeşil bölge’ kararı, en fazla Atatürk Havalimanı’nın çevresindeki 5 kilometrelik mesafede yaşayan insanların hayat standartlarını değiştirecek. Bu ilçeler Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy ve Küçükçekmece olarak öne çıkıyor. Havalimanının 10 kilometre çevresini hesaba kattığımızda ise üçüncü derecede etkilenecek alanlar arasına Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Esenler, Esenyurt, Fatih, Güngören ve Zeytinburnu giriyor. TUVİMER verilerine kadar, Atatürk Havaalanı’nın 11 bin 700 dönümlük arazisinin tamamı üstüne etkin yeşil bölge kurulacak olursa, Bakırköy’de kişibaşına düşen yeşil alan 52 metrekare artacak (% 520). İstanbul’da birey başına düşen yeşil alan ise 0,76 metrekare artacak. Bu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 verisine göre % 10 artma anlamına geliyor.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.