Konut fiyatları Ekim’de arttı

  Güncel Haberler    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut fiyatları Ekim'de arttı

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi (TR-81) ekim ayında, geçen ayki düşüşün arkasında toparlanmaya başladı ve bir önceki avuç içi tarafından yüzde 0,30, geçen yılın benzer dönemine göre ise yüzde 7,27 oranında arttı. REIDIN-GYODER Yeni Ev Fiyat Endeksi sonuçlarına göre ise, markalı ev projelerinde tanıdık olmayan yatırımcıların oranı, bu ay yukarı yönlü seyrini sürdürdü ve yüzde 19’a ulaştı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın (yüzde 12) 7 puan üstünde.

REIDIN-GYODER Yeni Ev Fiyat Endeksi’ne göre ekim ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 19’luk kısmının tanıdık olmayan yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve bu nedenle tanıdık olmayan yatırımcı oranı geçtiğimiz ay, endeks tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yaptıktan sonra yükselişini sürdürdü. Tanıdık Olmayan yatırımcıların seçim noktasında ağırlıklı olarak (yüzde 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 33 ile 1+1 ve yüzde 12 ile 3+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 12 olduğu tanıdık olmayan yatırımcılara satışlar haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, eylül ayında ise yüzde 18 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Ev Fiyat Endeksi’ne tarafından Türkiye genelinde konut satmak fiyatları son bir ayda yüzde 0,30 artarken, son üç ayda yüzde
0,40, son altı ayda yüzde 2,22, son bir yılda yüzde 7,27, son üç yılda yüzde 31,99, son beş yılda ise yüzde 80,76 oranında arttı. Ev kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,01 düşerken, son üç ayda yüzde 1,21, son 6 ayda yüzde 4,47, son 1 yılda yüzde 6,50, son 3 yılda yüzde 24,55, son 5 yılda ise yüzde 64,10 oranında artma gösterdi.

Alıcıların çoğu (yüzde 68) yarım kalmış konutları seçim ediyor

Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32’si yeniden konut stoklarından oluşurken, yüzde 68’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Yarım Kalmış konutların satmak oranında 3 puanlık bir artma olurken, baştan konutların satmak oranında ise 3 puanlık bir düşüş yaşandı. Ayrıca Yeni Ev Fiyat Endeksi, ekim ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 4,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 4,0 oranında erime gözlemlendi.

Yeni Ev Fiyat Endeksi 1+1 ve 2+1 konutlarda düşüş gösterdi

Yeni Ev Fiyat Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 1+1 ev tipinde yüzde 0,44 oranında 2+1 ev tipinde yüzde 0,21 oranında azalırken 4+1 konut tipinde yüzde 1,01 oranında, 3+1 ev tipinde yüzde 0,33 oranında arttı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,51 oranında 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,34 oranında düşerken 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,37 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,55 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 1,34 oranında artış gösterdi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,50 oranında arttı

Yeni Ev Fiyat Endeksi, ekim ayında bir önceki avuç içi göre yüzde 0,05 oranında, geçen yılın benzer dönemine göre yüzde 2,82 oranında, endeksin açılış dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82,50 oranında çoğalma gösterdi ve endeks değeri 182,5’e ulaştı. Yeni Konut Fiyat Endeksi ekim ayında bir önceki avuç içi göre, İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,10 oranında azalırken İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,11 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine tarafından ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10,40 puan fazla çoğalma gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, 2018 yılı ekim ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı ev projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, kurda yaşanan dalgalanmanın da etkisiyle yabancı gayrimenkul alıcısının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Ekim ayında yabancı yatırımcılara yapılan ev satışları, son 6 aylık ortalamanın yüzde 7 üstüne çıkarak, yüzde 19’a ulaştı. Hem ekim ayı yeni konut satışlarında peşinat yüzde 39, banka kredisi yüzde 14 ve bağ dilekçe oranı yüzde 47 olarak gerçekleşti. Bono kullanımının, peşinat ve banka kredisi oranlarından yüksek olmasında, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra, proje geliştiricilerinin sunduğu ayrıcalıklı ödeme seçeneklerinin de etkili olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand ekim ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayan Türkiye Satılık Ev Fiyat Endeksi’nin (TR-81) ekim ayında nispi bir durağanlık sürecine girdiğini gözlemliyor. Bu ay içinde ise endekste yüzde 0,30 oranında bir bedel artışı yaşandığı bilgisine ulaşıyoruz.

Endekste geçen ay yaşanan azalışa kıyasla bu ay gözlemlenen çoğaltma, sektörün bu sene sonuna dürüst canlanma sürecinde olabileceği yönünde bir sinyal olarak görülebilir. Ödenti teşviklerinin devamına ilişkin hükümet göre alınan kararlar, sene sonuna dürüst sektörün toparlanmasına destek olmakla birlikte fiyatlarda önümüzdeki dönemde gözlemlenecek yükselme ya da azalış, bu toparlanmanın kalıcı olup olmayacağını bizlere gösterecektir.”

Ekim ayı kira artışında Antalya, satış fiyatları artışında Sinop öne çıktı

Ekim ayında Sinop’ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,26 oranında arttı ve Sinop, satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir halkı oldu. Benzer dönem içerisinde Kars’ta metrekare başına ev satmak fiyatları yüzde 1,85 oranında azaldı ve Kars, satmak fiyatlarının en çok azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ekim ayında bir önceki avuç içi tarafından yüzde 0,01 oranında azaldı ancak geçen yılın benzer dönemine tarafından ise yüzde 6,50 oranında çoğaltma gerçekleşti.

Ekim ayında Antalya’da metrekare başına ev kira değerleri yüzde 1,83 oranında arttı ve Antalya kiraların en fazla yükseldiği şehir halkı oldu.

Aynı dönem içerisinde Batman’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,73 oranında azaldı ve Batman kiraların en fazla azaldığı kent oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi sunan iller 7 aydır değişmiyor:

Açık Fikirli, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde takvim kira değeri ile karşılanabileceğini belirten amortisman süresi verilerine tarafından, ekim ayının en kısa amortisman süreleri yedi aydır olduğu gibi yine Okumuş, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satmak fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Takvim Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de tekrar Okumuş, Van ve Kırklareli oldu.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.