Konut alana vatandaşlık limitinde indirim talebi

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Konut alana vatandaşlık limitinde indirim talebi

Ev sektörü temsilcileri, yabancılara gayrimenkul alımında yurttaşlık imkanı tanıyan 1 milyon dolarlık alt sınırın 300 bin dolara düşürülmesi talebini yineledi.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Yabancı yatırımcı vatandaşlık hakkına 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığında kavuşuyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın 300 bin dolar civarına düşürülmesini istek ediyoruz.” dedi.

Elmas, “Yabancıya ev satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 7 oranında artma ile 2 bin 60 adet konut satışı gerçekleşti. Tanıdık Olmayan yatırımcının ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor. 2018 yılını rekor konut satışıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Ülkemize fazla ciddi döviz girdisi sağlayan yabancıya konut satışını artırmamız durum.” açıklamasında bulundu.

Daha önce Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Idare Heyeti Başkanı Feyzullah Yetgin de sektör temsilcilerinin uluslararası fuarlarda ve yabancılarla görüşmelerinde ortaya çıkan iki taraflı görüşün, laf konusu rakamın düşmesi yönünde olduğunu söylemişti.

VATANDAŞLIK İÇİN ALTERNATİF SEÇENEKLER

ASGARI 1,5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya teşebbüs sermayesi yatırım fonu katılma payı alarak üç sene tutan yabancılar da Türk vatandaşlığına yargı kazanıyor.

Diğer seçenekler minimum 2 milyon dolar tutarında değişmez anapara yatırımı, 100 kişiyi istihdam etmek, 3 milyon dolarlık tahvili 3 yıl yetişmek ya da 3 milyon dolar mevduatı bulunmak.

SEKTÖRÜN YENİ DÖNEMDEN BEKLENTİLERİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde inşaat ve gayrimenkul sektörünün çok yakından tanıdığı bir ad olan Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasının da sektöre yeni ufuklar açacağını belirten Elmas, yeni dönemde hükümetten ve bakan Kurum’dan beklentilerini şöyle sıraladı:

“konut sektörüne özel 10 milyar TL’lik bir KGF paketinin ivedilikle devreye alınması, sektörün kredilendirilmesi ve menkul kıymetleştirmenin yaygınlaştırılması için Emlak Bankası’nın aktive edilmesi, 31 Ekim’de sona erecek yüzde 8 KDV teşvikinin kalıcı ayla getirilmesi veya en azından sene ardına kadar uzatılması, yeni inşa edilen ev ya da is¸ yerlerinin birincil satışında tapu harcı oranının binde 1’e indirilmesi biçiminde sıralanabilir. Zaman içerisinde beklentilerimizin yerine getirilmesiyle sektörün önünü tıkayan sorunların ortadan kalkacağına inancımız tamdır.”

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: