Komplikasyonlar (Olası sorunlar)

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Komplikasyonlar (Olası sorunlar)

Bruksizm olarak adlandırılan diş gıcırdatma ve sıkma dişlerin ayrıntılarıyla kaybedilmesine bile yol açabiliyor.
uzman diş doktorların; adamakıllı strese dayalı büyüyen “bruksizm”, yani diş gıcırdatma hastalı­ğına dikkat çekti. Diş gıcırdatma, sıkma ve çene­yi kenetlemenin genelde gece uyku esnasında ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, gerekli ön­lemin alınmaması durumunda ciddi sağlık durumu sorun­larının yaşanacağını kaydetti. Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığının dişlere hasar verecek ebat­lara ulaşabileceğini vurgulayan diş uzmanları, şunları söyledi:

“Aralıksız birbirine sürtülen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyu zamanla kısalır. Kök­lerinde taşıyabileceğinden pozitif uygulanan ba­sınçtan nedeniyle önemli hasarlar ortaya çıkar. Di­şi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar, dökül­meler başlar. Tedbir alınması durumunda dişetleri de önemli boyutlarda zarar görür ve sık aralık­larla kanamalar meydana gelir.”

Çene eklemîndeki kıkırdak dokuda ortaya çı kan tahrip nedeniyle eklem şikayetlerinin art­tığını ve kişinin sürekli ağrı hissettiğini gösteren Karakaya, “Diş gıcırdatmanın geçmesi için mut­laka stresi ortadan kaldırılması gerekir” dedi.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.