Kobra

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Kobra

Yararları: Oksijen dolu temiz kanın beyninize, yüzünü­ze ve boğazınıza kolaylıkla ulaşmasını sağlar. İç organları ve fetüsü yerçekiminin etkisinden kurtararak rahatlatır.

Uyarılar: Boynunuzda problem varsa baş duruşlarını yapmayın. Bu duruşu uygularken başınızın tam tepe nok­tasının üzerinde durmanız gerekir. Yığın noktasını bulmak için kulaklarınızın ucunu parmaklarınız ve başparmakları­nız arasında tutun. Dikkat Çekici parmaklarınızı başınıza içten döndürdüğünüzde, bütün tepe noktasında buluşacaklardır. Minik Baş Duruşu göründüğünden fazla daha kolaydır, fakat evde deneme yapmadan önce, kendinizi rahat hissedene kadar yoga eğitmeninizden size muavin olmasını isteyin.

Evde ise hareketi kendinize güvenerek yapana kadar partnerinizden yardım alın.
Son üç aylık dönemde (30. haftadan sonradan) zıt duruşları yapmayın. Eğer yogaya hamileliğinizin beşinci ayından iti­baren başladıysanız, bu duruşu yapmaya asla kalkışmayın.

Metot: Minderinizin üstüne katlanmış bir battaniye ko­yun (ya da daha tehlikesiz olması için bu hareketi duvara kar­şı yapın). Battaniyeyi koyduğunuz bölge başınızı ve ellerini­zi kapsayacak genişlikte olmalıdır. Zaten ellerinizle başını­zın aynı seviyede olmaları gerekir. Battaniyenin önünde diz çökün ve avuç içlerinizi battaniyenin bedeninize en ya­kın duran iki ucuna yerleştirin. Parmaklarınızı sonuna ka­sıcacık açın ve orta parmaklarınızın birbirlerine paralel durma­sını sağlayın. Başınızın yığın noktasını battaniyenin üzeri­ne koyun. Bu Vesile Ile başınız ve elleriniz bir üçgen oluştu­racaktır. Bu duruşun en kayda değer bölümü budur, çünkü tehlikesiz bir temel oluşturmanızı sağlar. Bacaklarınızı düz-leştirerek kalçanızı havaya kaldırın. Ayaklarınızı yavaş adımlarla ellerinize doğru yaklaştırın. Sırtınız yere tepede olan ol­duğunda sağ dizinizi bükün ve ayağınızı yerden kaldırarak sağ dirseğinizin üzerine koyun. Sol dizinizi kıvırın ve ayağınızı yerden kaldırarak sol dirseğinizin üstüne yerleş­tirin. Bacaklarınızın ağırlığının dirseklerinize dağılmasına müsade verin. Dirseklerinizin bu ağırlığı taşıyabilmesi için yere ayrıntılarıyla dik durması gerekir. Nefesinizi tutmadığı­nızdan belirli olun. Bu duruşu sonlandırmak için ayakları­nızı her tarafta yere koyun ve kalçalarınızın topuklarınızın üzerinde ve alnınızın yerde olduğu başlangıçtaki diz çök­me pozisyonuna geri dönün.

Bu duruşu yapmaktan korkmayın. Şiddet görünmesine rağ­men yapması epeyce basit bir duruştur.

Karşıt-duruş: Ufak Baş Duruşunu yaptıktan sonradan, başınızı kaldırmadan önce Çocuk Duruşu’nda dinlenmeniz fazla önemlidir. Huysuz takdirde başınız dönebilir ve­ya baygınlık şehvetli yaşayabilirsiniz.

20 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.