Blog

KOBİ’lere kolay kredi sunan platform: Figopara

  Blog    7 Ocak 2019
Yorum Yok

KOBİ’lere kolay kredi sunan platform: Figopara

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL HABER

Geleneksel kredilere alternatif bir model olan tedarikçi finansmanı,  2010 yılı sonunda yapılan hukuki düzenlemeyle  bugünkü halini aldı ve tedarikçi finansmanı  işlemleri bankalara geleneksel kredi yaklaşımının yanına önemli bir alternatif yarattı.

Logo ve Foriba’nın ortaklığında kurulan “Tedarikçi Finansmanı” kavramına yeni bir boyut kazandıran Figopara da müşteri, tedarikçi, banka ve faktoring şirketlerini aynı platformda buluşturdu.  

Figopara Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan,  dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakılınca ticaretin finansmanın artık çok manâlı olduğunu ve alıcıların çok yoğun bir şekilde talepte bulunduğunun altını çiziyor.  Dijital çözüme gereksinim duyduğunu defalarca hissettiğini söyleyen Fidan, “Özelikle daha fazla sayıda KOBİ’ye ulaşabileceğiz” diyor.

22 yıllık banka ve faktoring sektörüne hizmet vermiş olan Figopara Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, Figopara’nın bütün detaylarını  Finansgundem.com’a anlattı.

“TEDARİKÇİ FİNANSMANINDA ASIL OYUNCU ALICI”

-Figo ve Figopara platformunun kuruluşu hakkında kısa bir veri verir misiniz?

Derya Ekemen Fidan: Figopara’nın sanki yarıya ortakları Logo ve Foriba. Foriba, SPA kullanan şirketlerin e-dönüşümde gold partner’ı diye anılıyor ve e-dönüşümde büyük kurumsal şirketlere hizmet veriyor. Şimdilerde şirket satın alımı ile büyüyüp orta ve ufak ölçekli işletmelere de benzer bir hizmeti vermeye başladı. Diğer tarafta yazılımda halka açık tek şirket olan Logo var. Logo’nun kendi içinde e-Logo (Logo Teknoloji) diye e-dönüşüme hizmet veren şirketi var. Biz de bu iki şirketin (e-Logo ve Foriba) kurduğu bir şirketiz. Her iki şirket uluslararası arenada e-fatura ile ilgili işlemlere nasıl hizmet vereceğini düşünürken inceledikleri yurtdışı uygulamalarda, milletlerarası ve yerel ticaretin platformlar yoluyla finanse edildiğini görüyorlar. Sonrasında da Logo ve Foriba bu ortaklığı kuruyor.

Ben bu oluşuma nasıl dahil oldum derseniz; ben 22 senedir Banka ve faktoring sektörüne hizmet verdim. En son 2007 yılında faktoring ekibini koymak üzere HSBC’ye katıldım. Ayrılmadan  önce HSBC’de hem faktoring keza dış ticaret ekibinden sorumluydum. Bu çalıştığım süreçte firmaların tedarikçi finansmanı ürününe ihtiyaçlarının fazla fazla olduğunu bana kalırsa kendi yapmış olduğum firma ziyaretlerinde gördüm. Bakın Türk bankacılık sistemi öteki ülkelere kadar oldukça gelişmiş ve kuralları nettir. Doğal olarak bu kurallar, tüm ürünleri de fazla etkiliyor. Tedarikçi finansmanında da var olan kurallar tedarikçinin alacağının temlikini finans kurumuna yapması ve para kullanmak istiyorum demesini gerektiriyor. Tedarikçi finansmanında başlıca oyuncu müşteri. Büyük kurumsal bir alıcı, ben tedarikçime olan borcumu ödeyeceğim diye finans kurumuna taahhütte bulunuyor. Lakin alıcının taahhütte bulunması tek başına tatmin edici değil. Satıcının mutlaka ben alacaklarımı ödev ve temlik ettim demesi gerekiyor. Görev ve temlik de hukuken yazılmış olmak zorunda. Bütün bunlar faturaların Finans kurumuna ibrazını ve temliknamelerin hazırlanması gerektiriyor. Hem alıcının da bir bir fatura bazında ödeme vadesini ve ödeme tutarını finans kurumuna tasdik etmesi gerekiyor. Alıcılar gerçekten tedarikçilerini desteklemek için bu işi yapmak istiyorlar. Ama fazla tedarikçisi olan büyük alıcalar,  böyle bir operasyonel yükün altına girmek istemiyorlar. Hal böyle olunca dijital çözüm tip için olmazsa olmaz hale geliyor. İşte bankacılık kariyerimdeki firma ziyaretleri esnasında, alıcıların çok yoğun bir şekilde talepte bulunduğunu oysa dijital çözüme gereklilik duyduğunu daima hissediyordum. Çünkü dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakılınca ticaretin finansmanı artık çok önemli.

“FAZLA SAYIDA KOBİ’YE VARMAK İMKANI OLUYOR”

-Sistemin faizden fatura tahsilatına tedarikçilere ve ticari borçlardan fatura takibine alıcılara sağladığı kolaylıklar, avantajlar neler?

Derya Ekemen Fidan: Kısaca biz müşteri ve satıcıyı dijital ortamda bir araya getiriyoruz. Bilhassa müşteri için uçtan uca entegrasyon ile hiç bir elle müdahale edilen operasyonel yüke girmeden tedarikçi finansmanı işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Herif entegrasyonu sonrasında, herif ve veya satıcının çalışmakta olduğu finans kuruluşu da platforma girmektedir. Ilk Önce tedarikçi finansmanının avantajlarını söyleyeyim. Alıcının bilançosu ve likiditesi ne değin iyi olursa olsun, firmalar bundan böyle bilanço yönetimi açısından vadeli ödüyor. Büyük alıcılar tedarikçilerini cesaretlendirmek namına, ben böyle ödüyorum ama benim özelikle KOBİ ölçeğindeki tedarikçim mağdur olmasın diyor. Tedarikçi finansmanı, vadeli ödeyen lakin tedarikçisinin özelikle paraya ulaşmasını temin etmek isteyen alıcılar için bir çözüm getiriyor.

Banka tarafına bakıldığında, kredibilitesi yüksek büyük bir alıcıyla veya onun sözüyle daha fazla sayıda KOBİ’ye varmak imkanı oluyor.

“KOBİ HİÇBİR ZORLUĞA KATLANMADAN, GÜVENCE VERMEDEN KREDİYE ULAŞABİLECEK”

-KOBİ’lerin finansman sorunları için ürettiğiniz çözümü anlatır mısınız?

Derya Ekemen Fidan: KOBİ bir defa finansman kaynağına ulaşamıyor. Ama herif finansmanı sağlayacak kaynak olan finans kurumlarını Tedarikçi Finansmanı ürününde hazırlanmış ediyor. Hem KOBİ,  kaynağa ulaşsa bile kendisi para bulmak istediğinde, görece daha yüksek faizle karşılaşıyor. halbu ki KOBİ’nin mal/hizmet sağladığı işyeri büyük kurumsal ya da milletlerarası bir işyeri, finans kurumuna diyor ancak, benim ödeme taahhüdüme istinaden KOBİ’yi finanse edeceksin o yüzden de yerinde faiz uygulayacaksın. (Faizler burada değiştirme gösterebilir) Dolayısıyla KOBİ daha yerinde maliyete ulaşıyor.

Başka bir kayda değer kriter da teminat. KOBİ para uygulamak istediğinde ya kendi kişisel mülk varlığını ya da başka bir teminat arzetmek zorunda. Burada KOBİ için bilançosundaki layık ticari alacağı. Dolayısıyla KOBİ hiçbir zorluğa katlanmadan, güvence da vermeden daha uygun krediye ulaşabiliyor.

 “2 DAKİKADA TÜM BU İŞLEMLER HAZIR”

-Sisteme katılım nasıl oluyor? Hangi aşamalardan geçiliyor?

Derya Ekemen Fidan: Figopara, web tabanlı bir platform ve internet sitemize girip aza olabiliyorsunuz. Hem tip ve satıcının ERP sistemleriyle entegre de olunabiliyor. Figopara, alıcının belirlediği bankaya satıcının gidip bu değin faturaya para uygulamak istiyorum, ne kadar verirsin diye sorduğu dijital bir ortam. Eğer tedarikçi avantajlı bulursa banka da parayı hesaba aktarır.  neticede 2 dakikada tüm bu işlemler tamamlanabiliyor.

derhal 15 tane tedarikçiye ulaşıldı. Kasıtlı Olarak ağır ağır ilerliyoruz. Çünkü pat diye çok yoğun tedarikçiyle niyetlenmek yerine sistem ayrıntılarıyla oturduktan sonra daha yoğun hedeflemek daha içten bir strateji.

 “YAKIN ZAMANDA ULUS BANKALARIYLA DA ÇALIŞACAĞIZ”

-Hangi bankalarla çalışıyorsunuz?

Derya Ekemen Fidan:  Anlaşma imzaladığımız finans kuruluşları Akbank, Fibabanka, ING Bank, ING Faktoring, QNBfinans Faktoring, TEB Faktoring ve Vakıf Faktoring. Başkaca Türkiye’de öteki bankalarla da ya sözleşme imzalama veya süreci değer biçme aşamasındayız.  Demin millet bankalarıyla çalışmıyoruz fakat süre içinde entegre olacağımızı düşünüyoruz.  bu vesileyle katılım bankalarından da alaka var ve platformumuzu da onların şartlarına kadar düzenleyeceğiz.

“TÜRKİYE’DE TAHMİNİ 15 MİLYAR TL CİVARINDA TEDARİKÇİ FİNANSMANI HACMİ VAR”

-Türkiye’de aylık sıradan işlem hacmi 110 Milyar TL’ye varan bir işlemden bahsediliyor? Bu pazar nedir? Figopara bu pazarın neresindedir?

Derya Ekemen Fidan:  Bu rakam aylık e-fatura hacmi olmalı. Figopara bunun neresinde derseniz, ortakları açısından bakıldığında e-Logo ve Foriba’nın dokunduğu e-fatura hacmi Türkiye e-fatura pazarının yüzde 70’ini oluşturuyor. Dolaylı olarak e-Logo ve Foriba’nın müşterisi bu işi yerine getirmek isterse o müşterilere dokunmamız bizim için daha basit.

Bu konuda devlete ait bir data yok ama Türkiye’de en az 15 milyar TL civarında tedarikçi finansmanı hacmi olduğunu varsayım ediyorum. Lakin birkaç yıl içinde bu rakam 3-5 katına çıkabilir. Gerçekten bakıldığında bu sayı çok düşük. MCKinsey’nin raporuna göre, dünyada 2 trilyon dolarlık bir hacim söz konusuyken bizde 15 milyar TL. Alt bizim bankacılık tarafında bilmediğimiz tedarikçi finansmanı işlemleri vardır eminim ama yine de 15 milyar TL’yi 20 milyar TL’ye çıkartır mı belirli değilim.

“TÜRKİYE’DE BU ŞEKİLDE ÇALIŞAN TEK ŞİRKETİZ”

-Müşterilerinizi nasıl buluyorsunuz?

Derya Ekemen Fidan: Pazarı biz oluşturduğumuz için birebir herif ziyareti yapıyoruz. Bu işe hangi sektörler uygunsa o sektördeki firmaları seçiyoruz. Doğrusu imal yapan bütün şirketler bizim platformumuzdan yararlanabilir. Ama şu anda e-ticaret dokuma perakendecileri, otomotiv emrindeki sanayi firmaları, yiyecek üreticilerinden büyük bir alaka olduğunu söyleyebilirim.

-Figopara platformu bir ilk mi?

Derya Ekemen Fidan: Bizden önce bir şirket varmış lakin bildiğim kadarıyla şuan aktif yok. Biz Türkiye’de bu şekilde çalışan tek şirketiz. Mali Kurumlar Birliği’nin de bir platform çalışması yaptığını biliyoruz lakin o bizim rakip olarak gördüğümüz bir platform yok. Çünkü onların platformunun finansal kurumların ihtiyaçlarına karşın bir platform olduğunu, Figopara herif ve satıcının platformu olarak konumlandığından birbirini tamamladığını düşünüyoruz.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.