Blog

Koalisyon ihtimalleri ve piyasa etkisi!

  Blog    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Koalisyon ihtimalleri ve piyasa etkisi!
Elektrikteki kayıp-firari taramaları kapsamında 2003’ten bu yandan yaklaşık 52 milyon abone kontrolü gerçekleştirildi. Bu kapsamda, toplam 10,84 milyar kilovat saat ve 2,8 milyar liraya karşılık gelen firari tahakkuku gerçekleştirildi, 671 bin abone hakkında ise savcılığa kabahat duyurusunda bulunuldu. Şırnak, kayıp-kaçakta birincil sırayı alırken Isparta son sırada yer aldı.

Firari ve kayıt dışı elektrik kullanımının önlenmesi amacıyla elektrik dağılım şirketleri göre elektrik abonelerinin ölçü sistemleri kaçak kullanımı engelleyecek şekilde teftiş ediliyor. Firari denetim takibi için kayıp-kaçak tarama çalışmaları da periyodik olarak sürdürülüyor.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı verilerine kadar, bu çerçevede, 2003 yılından 1 Kasım 2013’e dek yapılan kayıp-firari tarama çalışmalarına kadar yaklaşık 51,8 milyon abone kontrolü gerçekleştirildi. Bu kapsamda, toplam 10,84 milyar kilovatsaat, yani 2,8 milyar lira kaçak tahakkuku gerçekleştirildi. Bunun yanında 671 bin abone hakkında savcılığa kabahat duyurusunda bulunuldu.

KAYIP-KAÇAK ORANI YÜZDE 15’E İNDİ

Kayıp-kaçakla mücadele zarfında elektrik dağılım şirketleri bünyesinde düzenleyici kurum ve herif ilişkileri müdürlükleri bulunuyor. Şirketlerin organizasyon yapısında mobil ekipler oluşturularak firari elektrik kullanımının önlenmesine çalışılıyor.

Bu doğrultuda, son yıllarda kayıp-firari elektrik kullanımına karşın yürütülen çalışmaların sonuçları yüzleri güldürdü.

Kayıp-firari oranlarının azaltılması Türkiye’de enerji alanındaki temel hedeflerin başında gelirken yürütülen yoğun incelemeler ve alınan tedbirlerle ülke genelinde 10 sene önce yüzde 25 düzeyindeki kayıp-kaçak oranı yüzde 15’e dek çekildi.

Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerine kayıp-kaçakları azaltma zorunluluğu getirilirken, Türkiye geneli için 2015 yılı kayıp-kaçak hedefi yüzde 10 olarak belirlendi.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.