Blog

Kısırlığın en önemli sebebi!

  Blog    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Kısırlığın en önemli sebebi!

Erkeklerde kısırlığa yol açan nedenler arasında dünyada birinci sırada inmemiş testis var. İnmemiş testis, yeni doğmuş erkek bebekte, testislerinin torbalarda bulunmamasına deniyor. Testislerin 2 yaşından önce olmaları gereken yere indirilmeleri gerekiyor. Somurtkan takdirde bu kişilerin babalık şansı azalıyor, hatta hiç kalmıyor.
Testislerin vücut ısısından asgari 3 derece soğukta yaşaması ve durması gerekiyor. Normalde testisler kasık kanallarından geçip torbaların içine iniyor. Bazı durumlarda karın içinde olabiliyor.
Bebeklerin çoğunda genellikle tek tarafında inmemiş testis gözleniyor. Ama bazı bebeklerde her iki testis torbası da manâsız olabiliyor. Eğer torbalarda testis görülmemişse ilk önce ultrasonla ya da MR ile testislerin nerede oldukları tespit ediliyor. Bir ilaç tedavisiyle dikkat yaparak o testisin torbalar içerisine sinmesi sağlanabiliyor. Eğer indirilemiyorsa cerrahi işlemle indirilmesi gerekiyor.
Fakat bu durumun en az 2 yaşına dek tespit edilmesi gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Aret Kamar’a tarafından belli bir yaştan sonradan testisleri indirseniz bile sıcak etraf içerisinde testisin kanal yapıları bozulduğu için, o testisin indirildikten sonra bile sperm üretmesi 0’a yakın.
Problemli erkeklerin yüzde 10’unda azospermi var
Kamar’a bebek sahibi olamayan çiftlerden erkeklerin yüzde kaçında inmemiş testis saptama ettiklerini soruyorum. Yüzde 10’unda azospermi yani hiç sperm bulunmaması vakası saptama ettiklerini ve çoğunda inmemiş testis bulduklarını söylüyor.
“Azospermilerin büyük bir çoğunluğunun temelinde inmemiş testis var. Ya geç yaşlarda kesilmiş oluyor ya da askerlikte ayrım edilip indirilmiş oluyor. Natürel pek olduğu zaman normalde testis içerisinde sperm arıyoruz. Sperm bulursak gebelik elde ediyoruz, tabii tüp bebek yöntemiyle. İnmemiş testis sonucu olan azospermiler sonra indirilse bile testiste sperm bulma şansı 0’a yakın, Hatta 0. Erken dönemde tanındığında ancak çok basit, torbaların elle muayenesi ve testislerin orda olup olmadığının anlaşılması problemi çözüyor. 2 yaşına dek hala torbaların içine indirilemediyse cerrahi olarak testisin aşağıya taşınması ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyat yüzde 98’e yakın başarılı. Erken tanı önemli, o çocuğun ileri yaştaki sperm üretimi ve çocuk sahibi olabilmesini tamamen etkiliyor.”
Kamar, 5, 6 çocuktan birinde inmemiş testise rastladıklarını söylüyor. Saptama edilen vakaların bir kısmı da retraktil yani hareketli. Testis bir kanala çıkıyor ara sıra torbalara iniyor. Çok korkulacak bir şart yok. Cerrahi yöntemle testisin yukarıdan alınıp aşağıya yerleştirilmesi gerekiyor. Her Yerde yukarı çıkmasını engellemek için de dikiliyor.
Kanser gelişme şansı 15 kat artı
İnmemiş testis bir numaralı kısırlık nedeni peki diğer sorunlara yol açıyor mu? Aret Kamar inmemiş testis sorunu olan çocukların testislerinde kanser gelişme riskinin diğerlerine oranla 15 kat artı olduğuna dikkat çekiyor. Bu kişilerde kasık fıtığı görülme oranı ise yüzde 65. Sorun ileri yaşlarda estetik/psikolojik problemlere de yol açabiliyor.
YALIN’IN DURUMU TESADÜFEN ORTAYA ÇIKTI
Yalın 2 yaşında. Yalın’ın testislerindeki problem 18 aylıkken saptandı. Ameliyat edildi ve testisler olması gereken yere indirildi. Babası Emrah, sorularımı samimi olarak yanıtladı:
– Yalın’daki sorun nasıl ortaya çıktı?
Yalın 2009 doğumlu, 17 Ocakta 2 yaşına girecek. Gelişimi gayet adi bir seyirde ilerliyordu. Bir ara erkek bebeklerde yaşanan kireçlenme sorunu yaşadık. Bundan ötürü de Yalın’ı erken sünnet ettirmek zorunda kaldık. Bu süreçten sonra rutin kontrolleri için çocuk doktoruna götürüyordum. Bu kontrollerden birinde doktoru gördü. O esnada 2 yaşından önce mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini ve ciddiyetini doktorundan aldığım bilgilerden sonradan anladım.
– Ne tedavisi uygulandı? Ilaç mı cerrahi mi?
Tedaviye önce ilaçla başlanacaktı. Fakat Yalın 2 yaşına yaklaşmıştı ve daha önce doktorundan edindiğimiz 2 yaşından önce tedavi edilmesi gerektiği bilgisinden ötürü cerrahi işlem uygulamasını seçim ettik. İlerleyen dönemde kansere ve kısırlığa niçin olduğunu öğrendiğimizde bir lahza önce belli tedavinin gerçekleşmesini istedik.
– İyileşme sürecinde bıkkınlık yaşandı mı?
Natürel önce birazcık kaygılandık. Ama Yalın’ın bu sorundan iyice kurtulması için ameliyata onay verdik. Işlem sırasında herhangi bir sorun yaşamadık. Operasyon gününde 5 saat değin hastanede kaldık. Sonraki birkaç gün hafif ağrısı bundan nedeniyle analjezik kullandık, keza antibiyotik de verildi. Doktoru tarafından bir hafta banyo yaptırılmaması belirtilmişti. Bir haftada en ince ayrıntısına kadar iyileşti. Şu lahza herhangi bir şikayeti değil. Hemen çevremde ulaşabildiğim tüm ebeveynlerle bu konuyu tavır ihtiyacı duyuyorum. Anne babaları 2 yaşından önce fark edilmesi gereken bu olgu ile ilgili uyarmaya çalışıyorum. 
Özgürlük

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.