Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’

Sıcak havaları geride bıraktığımız bugünlerde ‘lodos’ rüzgârı ısınmaya çalışan şahısların zehirlenmesine niçin olabiliyor. Ülkemizde yanlış başvuru, ihmal ve çoğunlukla da bilgisizlik yüzünden her yıl birçok birey kış aylarında soba zehirlenmesiyle karşı karşıya kalıyor. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan ısınma araçlarının karbonmonoksit zehirlenmesine ve bunun beraberinde de ölüme niçin olabileceğini gösteren Medline Acele Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barıştırma Mutluer, konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenleri bildiriyor.

Karbonmonoksit gazı; tüp gazı, benzin, doğal gaz, gaz yağı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması veya bütün olarak yanmaması sonucunda oluşan ve dumanda bulunan zehirli bir gazdır. Ülkemizde karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin takriben %90’ının Eylül-Mart ayları arasında ortaya çıktığını gösteren Medline Sıhhat Operasyonlardan Sorumluluk Sahibi Dr. Barış Mutluer:’’ Karbonmonoksit gazı; renksiz, tatsız ve kokusuz olması nedeniyle hissedilmesi basit özelliklere sahip değildir. Genelde bilinçsiz davranışlar nedeniyle kişileri uykuları esnasında yakalayan karbonmonoksit gazı, ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabilir” dedi.

Zehirlenmelere ne sebep oluyor?
Türkiye’de Güneybatıdan esen lodos rüzgarı, estiği bölgenin hava koşullarından nedeniyle sıcak hava içeren bir rüzgardır. Bu durumda ayrıca sobayı boğar keza de bacanın çekiş gücünü büyük ölçüde azaltır. Karbonmonoksit gazına maruz kalan insanların dokularına tatmin edici oksijen taşınamaz ve vücuttaki oksijen azalarak karbonmonoksit ile yer değiştirir. Kalp, beyin ve diğer organları çalışamaz ülkü gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere niçin olur.

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı alınacak tedbirler…

Kışın soba zehirlenmelerine aleyhinde önlemler alınması gerektiğini bildiren Dr. Barışma Mutluer, uyarı edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor.

* Bacalar standartlara uygun olmalı ve mutlaka yalıtımlı olmalı,
* Bereketli bir yanma için bacalar çatıdan asgari 1 metre yukarıda olmalı,
* Soba kurulmadan borular ve baca adamakıllı temizlenmeli,
* Kış ortasında da ikinci bir baca temizliği daha yapılmalı,
* Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu yoklama edilmeli ve özellikle kömürün alındığı satıcıya çok uyarı edilmeli,
* Soba yanarken içine aşırı yakacak konulmamalı,
* Özellikle lodoslu havalarda mümkünse soba yakılmamalı, gerekli ise gece yatarken mutlaka tamamen söndürülmelidir.
* Sönmekte olan sobaya muhakkak tutuşması zor olan yakacak konulmamalıdır.

Zehirlenmenin çoğunlukla kendini sersemlik, baş ağrısı, yoğun takâtsizlik şehvetli, mide bulantısı, kas koordinasyonunda zayıflama ve bilinç kaybı ile belli ettiğini söyleyen Dr. Barış Mutluer: ’’Karbonmonoksit zehirlenmesinde ateş görülmez. Lakin evinizde soba gibi ısınma araçları var ise ve ateş dıştan sayılan öteki belirtilerin bir ya da birkaçını yaşıyorsanız veya çevrenizdekilerin yaşadığını düşünüyorsanız; öncelikle temiz hava alabilmek için camları açın. Açık havaya çıkıldığında veya tehlikeden uzaklaştırıldığında hava yolu açık değilse hava yolu açılmalı, solunum yahut Temel Hayat Desteğine başlanmalıdır. Bütün bu uygulamaların doğru ve vaktinde yapılabilmesi için ilkyardım ekipleri ile irtibata geçin. Ağır zehirlenmelerde yüksek dozda(%100)oksijen tedavisi uygulanmalı, kalp ve sinir sistemi fonksiyonları yakından takip edilmelidir. ” dedi.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.