Kişilik bozuklukları

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Kişilik bozuklukları

“Ruh Sağlığı ve Hastalıkları” ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir. Psikiyatrinin kapsamına giren şikayetler şunlardır:
Uykusuzluk
Sıkıntı, çabuk sinirlenme
Durgunluk, rahatsızlık
Bellek Yitimi, dikkatsizlik
Aşırı kuşkuculuk
Taşkınlıklar
Kesintisiz stres
Şahsiyet bozuklukları
İnsanlardan uzaklaşma
Içki ve madde kullanımına ilişkin sorunlar
Panik şehvetli
Fobiler
Fazla kuralcılık
Hayali fikirler
Vücutta açıklanamayan ağrılar, uyuşmalar
Genelde can sıkıntısı ve küplere binme sonrası görülen bayılmalar.

Bu şikayetler psikiyatriyi ilgilendiren sorunların bir kısmıdır.17 Fakat davranış bozuklukları çoğunlukla “Nevrozlar” ve “Psikozlar” almak üzere iki asıl başlık aşağı incelenir. Bunlardan nevrozlar hafif, psikozlar ağır vakalardır.

Nevrozlar, organik bir sebebe yan değildir. Tamamıyla çevreden gelen olumsuzlukların etkisiyle kişide us bozukluklarının ve ruhi çatışmaların ortaya çıkması halidir. Nevrozlu bir kişi, çevresi ile birtakım uyumsuzluklar yaşar fakat sıkıntılarının ve sorunlarının farkındadır. En önemlisi, hakiki hayattan kopmaz.
Psikozlarda ise şart epeyce farklıdır. Hasta gerçeklerden tamamıyla kopmuş, kişiliği dağılmıştır. Bundan Başka; muhakemesi ve hafıza fonksiyonları bozulduğu için kişi, hasta olduğunun farkında olan değildir. Hezeyan ve halüsinasyonlar söz konusudur.

Bu iki gruba girmeyen başka anormal davranışlar da vardır. Bu kitapta bütün ruh hastalıklarına yer verilmeyecek, yalnızca bir kısmı incelenecektir. Burada amaç ayrıca sizlere sık rastlanan bu ruh hastalıklarını takdim etmek keza de ruh sağlığının önemini hatırlatmaktır. Sağlıklı, dengeli bir ruh haline sahip olmanın neden gerekli olduğunu, sağlıksız, dengesiz bir yapının ileride nelere yol açabileceğini görmeniz amaçlanmaktadır.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: