Blog

Kişiliğini söyle mesleğini söyleyeyim

  Blog    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Kişiliğini söyle mesleğini söyleyeyim

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, meslek özel yaşam dengesinin esnemesi ve iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte “iş hayatımız” çok manâlı bir ışık halkası geldi ve özel hayatımızı da uç olarak etkilemeye başladı. Sevmediğimiz bir mesleği yapıyor olmamız demek zaman zaman hayatımızın fazla kötü gitmesine sebep olurken; sevdiğimiz bir mesleğimizin olması bir anda tüm olumsuzlukları pozitife çevirebiliyor. Yani yapılırken coşku duyulmayan, manevi tatmin sağlamayan ve bizi mutlu etmeyen meslekler yaptığımızda maalesef başarılı olamıyoruz. Oysa severek yaptığımız bir işte, Konfiçyus’un da dediği gibi “yaşam boyu amaçlamak zorunda kalmıyoruz”. Çünkü o vakit mesleğimizi zorunlu bir meslek değil “hayatımızın bir parçası” haline getirebiliyoruz.
Burada sevdiğimiz mesleği belirlerken o mesleği yapabiliyor yani icra edebiliyor olmamız manâlı unsurlardan biridir. Şöyle örneklemek icabında; cümbür cemaat şarkı söyleyemez, cümbür cemaat oyuncu olamaz, cümbür cemaat iyi bir satışçı olamaz ya da herkes yönetici olamaz. Aldığımız eğitim, yeteneklerimiz, yetiştirilme tarzımız dek; “şahsiyet özelliklerimiz” de mesleğimizi dürüst icra etmemizde ve o meslekte mutlu olmamızda etkilidir.
Kişinin kendini tanıması, enerjik ve kuvvetsiz yönlerini belirlemesi ve karakter özelliklerini kabullenmesi iş seçiminde manâlı detaylardan biri haline geldi. Bu bağlamda Secretcv.com genelde 9 şahsiyet yapısını ele aldı ve bu şahsiyet yapılarına yerinde meslekleri belirledi. 4.557 kişinin verdiği yanıtlarla oluşan sonuçlara tarafından;
İçe dönük şahsiyet yapısında olan kişiler, %20 ile Yazılım Uzmanı, %19 ile Muhasebe/Finans, %15 gibi “iletişimin” direk ön planda olmadığı mesleklere yerinde olurken, bunları %15 ile Aşçı, %11 ile Web Master, %9 ile Grafiker peşine düşüp takip ediyor.
Dışa dönük kişilik yapısında olan kişiler, %30 ile Pazarlama/Marketing, %24 ile Satış gibi “iletişimin” çok manâlı olduğu mesleklere uygun olurken, bunları %11 ile Gazeteci, %10 ile İnsan Kaynakları, %8 ile Reklamcı ve Turizmci, %6 ile Avukat izliyor.
Ahenkli/Kuralcı şahsiyet yapısında olan kişiler, %25 ile Bankacı, %18 ile Idareci Asistanı gibi “disiplinin” manâlı olduğu mesleklere yerinde olurken, bunları %11 ile Avukat, %9 ile Proje Yöneticisi, %8 ile Öğretmen ve Muhasebeci izliyor.
Fedakar/Özverili kişilik yapısında olan kişiler %36 gibi yüksek bir oranla Hoca, %27 ile Hekim ve %20 ile Hemşire gibi “karşısındaki kişileri düşünebilmenin” manâlı olduğu mesleklere uygun oluyor.
Yenilikçi/Becerikli karakter yapısında olan kişiler %28 ile Reklamcı, %16 ile Mimar gibi “görselliğin, yeni fikirlerin” kayda değer olduğu mesleklere yerinde olurken, bunları %15 ile grafiker, %14 ile Pazarlama/marketing, %13 ile Mühendis izliyor.
Otoriter şahsiyet yapısında olan kişiler %24 ile Proje Yöneticisi/Idareci, %20 ile Avukat gibi “baskın ve disiplinli” olmanın önemli olduğu mesleklere yerinde olurken, bunları %16 ile Hoca, %13 ile Bankacı, %11 ile İnsan Kaynakları, %10 ile Idareci Asistanı izliyor.
Düzenli kişilik yapısında olan kişiler %28 ile Sekreter, %25 ile İnsan Kaynakları gibi “insan ilişkilerinin” manâlı olduğu mesleklere yerinde olurken, bunları %20 ile Psikolog, %15 ile Hemşire izliyor.
Yetenekli kişilik yapısında olan kişiler %22 ile Aşçı, %20 ile Reklamcı gibi “ayrıca el becerisinin keza de kreatif” olmanın manâlı olduğu mesleklere uygun olurken, bunları %17 ile Grafiker, %14 ile Web Master /Web Developer izliyor.
Analitik karakter yapısında olan kişiler %33 ile Mühendis, %26 ile Muhasebe/Finans gibi “sayısal zekanın” kayda değer olduğu mesleklere yerinde olurken, bunları %18 ile Bankacı, %17 ile Yazılım Uzmanı izliyor
Sadece 9 kişilik tipinin ele alındığı bu araştırmanın küçük bir misal meydana getirmek nedeniyle üretilmiş ve gerçekte kişilik tiplerinin meslek hayatımızla aracısız olarak bağlantısını göstermek amaçlanmıştır.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.