Kış hamilelerine 10 öneri

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Kış hamilelerine 10 öneri

1. HAVA KIRLI İSE DIŞARI ÇIKMAYIN
Kirli hava, yani toksinlerin boğaz ve akciğerlere ulaşması anne ve bebekte toksik etki ile enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Mesela baş ağrısı, baş dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi olumsuz tablolara yol açabiliyor. böylece kirli havada dışarı çıkmayın, buna mecbursanız eğer mutlaka maske veya şamata kullanın.

2. C VİTAMİNİ VE SU
Kış mevsiminde turunçgiller ve yeşil sebzeleri sofranızdan beceriksiz etmeyin. Çünkü bunlar içerdikleri C vitamini başta edinmek üzere böylece çok vitamin ve mineraller tamamen bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayarak sizi üst solunum yolu enfeksiyonu ile birçok hastalıklardan koruyabiliyor. Ayrıca kış mevsiminde de gün içinde değişken kaybı oluyor, böylece susamasanız bile bol akıcı tüketmeye de özen gösterin. Asıl gıda öğelerinde vitaminin yanı sıra proteine de önem verin. Protein kış mevsiminde gövde direncini arttırmaya tezgâhtar olan bir gıda maddesi ve vücudun başlıca yapıtaşlarından birini oluşturuyor.

3. GRİP OLURSANIZ YATIN
Gribal enfeksiyonlarda en etkili çare, yatak istirahati etmek. Bol akışkan alımı, C vitamini takviyesi ve boğaz pastili desteği rahatlamanızı sağlayacaktır. Odanızdaki buhar makinesi de boğazda kuruluk ve burun tıkanıklığı şikayetlerini azaltacaktır. Fakat hamilelikte enfeksiyonlar daha ağır seyredebiliyor. bu nedenle ateş ve genel durumda kötüleşme olursa dahiliye, K.B.B. ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmayı asla ihmal etmeyin.

4. BALIK, ET, BADEM
Sağlıklı bir bebek için Omega3 desteği açısından haftada asgari 2 gün balık, ceviz-badem tüketin. Keza B vitamini desteği için de haftada asgari 2 kere ızgara kırmızı et ile kuru baklagiller yemeye itina gösterin.

5. DOKTOR DESTEKLİ VİTAMİN KULLANIMI
Gebelik döneminizde vitamin ihtiyaçlarınızı taze sebze ve meyvelerden almanız en doğru yaklaşma olacaktır. Ancak şehir halkı hayatı organik sebze ve meyvelere ulaşımı zorlaştırıyor, endüstriyel gelişim arttıkça gıdaların temel besin değerleri azalıyor. bu nedenle özellikle kış aylarında ceset direncinizi korumak ve sağlıklı bir fetus gelişimini sağlayabilmek için ilk olarak C vitamini, demir, kalsiyum ile D vitamini öncelikle edinmek üzere tüm multivitaminleri uygun dozlarda gıdalara ek olarak almanız öneriliyor. Ama bu vitaminleri kazara almayın, mutlaka sizi peşine düşüp takip eden Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanına danışın.

6. KALABALIKTAN UZAKTAN DURUN
Gribal enfeksiyonlardan koruyan en etkin önlem, kış aylarında muhtemel olduğunca enfeksiyonun bulaşabileceği ortamlara girmemek oluyor. Örneğin toplu nakliye araçları, okullar, hastanelerin enfeksiyon klinikleri ile alışveriş merkezleri gibi ortamlardan olası olduğunca kaçının. Dışarı çıkmanız fazla gerekli ise yanınızda taşıyacağınız hijyenik el yıkama ürünleri ve maske gibi materyallerle kendinizi koruyun.

7. BİTKİ ÇAYLARINDAN YARARLANIN
Gribal enfeksiyonlardan korunmak için doktorunuz önerdiği takdirde her gün C vitamini takviyesi alın. Hem ıhlamur, elma ya da limon çayı gibi kış çayları gibi çaylar da enfeksiyon hastalıklarından korunmanızda üstünlük sağlıyorlar. Ama bu çayları içmeden önce doktorunuza danışmayı ihmalkârlık etmeyin.

8. TATLI TÜKETİRKEN UYARI
Kış aylarında evlerde vakit geçirme zorunluluğu nedeniyle büyüyen tatlı krizleri ile abur cuburlar fazla kilo almanıza sebep oluyor ve ardından buna tabi olarak sorunlar yaşanıyor. Yüksek kan basıncı ve gebelik diyabeti gibi durumlarda ise annede metabolik ve kardiyovasküler sorunlar, bebekte de artış ve gelişme sorunları gibi hayati önemi olan problemler gelişebiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız olan kalori alımının üzerine çıkmayın, gerekirse bu konuda beslenme uzmanı yardımı alın.

9. EGZERSİZİN GÜCÜ
Kış mevsiminde haricen spor yapmak çoğunlukla hava koşullarına ast olarak mümkün olmayabiliyor. Oysa sporunuzu dikkatsizlik etmeyin, evinizde düzenli olarak yapmaya devam edin. Evde yapabileceğiniz en uygun çalışma ise hamilelere yönelik yapılan pilates programları. Ev ortamında özel eğitmen ya da video yardımıyla yapacağınız 30 dakikalık egzersiz bile kalori kontrolü, adale gücü artımı ile elastikiyet sağlanması acısından fazla tezgâhtar olacaktır. Yürüme bandında bile olsa gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüş de büyük menfaat sağlayacaktır.

10. TEHLIKELI ÜÇLÜ
Kışın tüketilen gıdalar karbonhidrat, yağ ve tuz bakımından çoğunlukla varlıklı oluyorlar. Ancak bu cins gıdaların kış aylarında oldukça çok tüketilmesi hamilelerde kan şekeri ve kan basıncı değerlerinde yükselmelere, bunun sonucunda da anne bebeğin sağlığında negatif yönde sapmalara niçin olabiliyor. Mevsim her ne olursa olsun mutlaka beslenmenize dikkat edin ve tuz gıdalardan kaçının.

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/kis-hamilelerine-10-oneri-1053185/

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: