Kiralıklarda döviz inadı

  Güncel Haberler    11 Ocak 2019
Yorum Yok

Kiralıklarda döviz inadı

13 Eylül’de yayımlanan Türk Lirası’nın değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesinin yürürlüğe girmesine rağmen, mal sahiplerinin dövizle kiralamadan bir türlü vazgeçmediği gözlendi. 13 Eylül tarihinden itibaren internet sitelerine verilen kiralık ilanlarında hâlâ dolar ve Euro talep ediliyor. 

kiralık ilanı veren mal sahiplerinin bu ilanları kararnameye rağmen dövizle kiralamak istemesi dikkat çekti. Telefonla aradığımız emlakçılar ise, “Mal sahiplerinin talebi doğrultusunda dövizle ilan veriyoruz” diyor.

EURO VE DOLAR TALEBİ

Türkiye’de en çok kullanılan emlak sitelerinde kiralık dükkanların fiyatlarının hala döviz cinsinden etiketlenmesi, perakendecileri ve ofis kiralamak isteyenlerin de tepkisine niçin oluyor. Özellikle İstanbul’da merkezi caddelerde bulunan mağaza, büro ve villa kiralarının TL cinsinden talep edilmesi gerekirken dolar, Euro hatta sterlin istek edenler var. Emlakçılar bu konunun kendileri ile alakalı olmadığını belirterek şu bilgileri veriyor: “Mal sahiplerinin talebini internet sitelerine koyuyoruz. Kuşkusuz sözleşmeler bundan böyle dolar veya Euro olarak yapılamıyor. Ancak emin bir kur üzerinden el sıkışılıyor. Bu da çoğunlukla günlük kurun azıcık daha üzerinden oluyor.”

8 LİRAYA SABİTLEDİK

Duyuru veren emlak şirketleriyle yaptığımız görüşmelerden birinde ise emlak şirketinin sahibi, kiralık sözleşmesinin her ay yenilendiği bilgisini verdi. Emlakçı, şunları söyledi: “Her ay başında kur yenilemesine gidiyoruz. O günkü kur ne ise ilanda açıklanmış dolara tarafından TL ile anlaşma yapılıyor. Bu çok şiddet olmuyor. Birazcık da mal sahibi ve kiralayanın arasındaki uyum manâlı. Bu Nedenle iki tarafında bir mağduriyeti laf konusu olmuyor.” Başka bir emlakçı ise, “Bugün dolar kuru 6.29

olabilir. Biz bir yıllık sözleşmeyi yaparken, kuru 8 liradan sabitliyoruz” dedi.

YURTDIŞINDA YAŞIYOR

Kiralamalarda dövizden TL’ye geçişi değerlendiren emlakçılar, “Bilhassa caddelerde dükkanı olan mal sahiplerimizin bazıları 6 ay yurtdışında yaşıyor. Bu yüzden de TL ile kiralama konusuna sıcak bakmıyorlar. Biz kendilerini uyarmamıza karşın ilanları dolar ya da Euro olarak vermemizi istek ediyorlar. Biz de bu konuda tamamiyle veri sahibi değiliz. Kira sözleşmeleri yapılırken hukukçular yönlendirmelerde bulunuyor. Demin kararname fazla yeni. Bu konuyla ilgili net bir şey değil. Evet kiralamalar bundan böyle dövizle yapılmayacak lakin mülk sahipleri böyle duyuru verilmesini istiyor” yorumunda bulunuyor.

30 gün içinde TL’ye dönmeleri gerekiyor

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değiştirme Yapılmasına Dair Karar” 13 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden emin bedellerin 30 gün içinde Türk Lirası’na dönüştürülmesi gerekiyor. Perakendeciler ve AVM yönetimlerinin bu konuda ihtiyatlı bir şekilde görüşmeler yaptıklarını anlatan Birleşik Markalar Derneği (BMD) Idare Heyeti Başkanı Sinan Öncel, “Bu konuda karar çok açık ve net. Sadece alt maddeleri bilmiyoruz. Cadde mağazalarında yaşanan bu koşul hiç sıradan değil. Bu mülk sahiplerinin de bir lahza önce AVM’lerde olduğu gibi TL ile akla uygun bir rakamdan kiralama yapması gerekmekte” dedi.(Ceyhun Kuburlu/Özgürlük)

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.