Kira artışında enflasyon vurgusu

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Kira artışında enflasyon vurgusu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli oysa enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kira artış oranları hesaplanırken Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin (Yİ-ÜFE) dikkate alındığını anımsattı.

Yükselme oranlarının enflasyonun üstünde olmaması gerektiğini bildiren Palandöken, “Okul, hastane, belediyelere ait gayrimenkullerin ve bilhassa kantinlerin kira artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine çıkması maliyetleri artırıp fiyatlara zam olarak yansımaktadır. Ilk Kez belediyeler, üniversiteler ve il özel idareleri kira artışlarında Yİ-ÜFE oranını dikkate almalı. Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli fakat enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, yüksek kira artışlarının keza esnafın hem de vatandaşın bütçesini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, Borçlar Kanunu’na kadar konut ve iş yerlerindeki kira artışının Yİ-ÜFE oranının 12 aylık ortalamasının üstünde olamayacağını aktardı.

“Zamlar ertelenmeli”

öte taraftan, temmuz ayında TÜFE’nin aylık yüzde 0,55, takvim yüzde 15,85 arttığını, ÜFE’nin ise aylık yüzde 1,77, yıllık yüzde 25 artma gösterdiğini hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti:

“ÜFE’deki artma, döviz kuruna yan olarak üreticinin maliyetindeki artışa işaret ediyor. Aylık bazda en yüksek artışın lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmesinde, turizm sezonunun açılması epeyce etkili. Sezon indirimlerinin başlamasıyla, aylık bazda en fazla düşüş giyim ve ayakkabıda gerçekleşti. Akaryakıta gelen zamlar ÖTV uygulamasıyla teftiş altına gücenmiş olsa da takvim en fazla çoğaltma yüzde 24,21 ile ulaştırma grubunda oldu.”

Palandöken, gelecek dönemde enflasyonun tekrar yükseliş trendine girmemesi için zamların ertelenmesi ve mümkün olduğunca diğer ürünlere zam yapılmamasının, bilhassa enerji kalemlerindeki zamların önüne geçilmesinin kayda değer olduğunu açıklama etti.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.